Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co to jest dachówka fotowoltaiczna – jak działa? Zalety, wady, cena

AI/KJ

Odnawialne źródła energii z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Do tych najbardziej popularnych zalicza się energię pozyskiwaną ze słońca. Na czerpanie energii ze słońca pozwala zjawisko fotowoltaiczne. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem był montaż paneli fotowoltaicznych na pokrycie dachowe. Dzisiaj pojawiło się nowe, bardziej nowatorskie rozwiązanie - dachówka fotowoltaiczna.

Dachówka fotowoltaiczna
Dachówka fotowoltaiczna
Fot. Electrotile

Jeżeli interesuje Cię zielona, czysta energia wytwarzana ze słońca, możesz zastąpić dobrze znane panele PV dachówką fotowoltaiczną. To nowa technologia, którą warto się zainteresować.

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Dachówki fotowoltaiczne z wyglądu przypominają tradycyjne dachówki, są jednak nowoczesnym pokryciem dachowym. Zasada działania dachówki fotowoltaicznej jest taka sama jak paneli fotowoltaicznych. Tak, jak w przypadku paneli, pojedyncza dachówka solarna składa się z ogniw fotowoltaicznych. Może być zbudowana z ogniw monokrystalicznych lub cienkowarstwowych. Pokrycie dachu dachówką solarną możesz wykonać na etapie budowy domu bądź przy wymianie poszycia na nowe. Dach fotowoltaiczny może być w całości pokryty dachówką fotowoltaiczną lub w części. Estetyczne dachówki solarne doskonale wtapiają się w poszycie dachowe. Dachówkę fotowoltaiczną kupisz na chwilę obecną w 2 rodzajach: 

Integrowane dachówki fotowoltaiczne - te dachówki są zintegrowane z materiałem pokrycia dachowego i są wykorzystywane jako zwykłe dachówki. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, aby dopasować się do stylu budynku. Są one zaprojektowane tak, aby wytwarzać energię elektryczną podczas ekspozycji na światło słoneczne.
Nakładane dachówki fotowoltaiczne - te dachówki są montowane na istniejącym dachu, zwykle na specjalnych uchwytach. Mogą być w różnych kształtach i rozmiarach i dostępne są w różnych kolorach. Mogą być stosowane do instalacji na dachach, które nie nadają się do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne a dachówki fotowoltaiczne - czym dachówka różni się od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych?

Dachówka fotowoltaiczna jest małym modułem posiadającym takie same funkcje jak panele PV. Oznacza to, że może czerpać energię ze słońca i zamieniać ją w prąd. Jest bardziej estetyczną alternatywą dla paneli słonecznych. Możesz wybrać klasyczną, płaską albo przypominającą gont. Dzięki temu, że występuje ona w różnych wariantach możesz kupić tę, która najlepiej zintegruje się z dachem. Dachówka solarna ma właściwości samoczyszczące. Dzięki temu nie wymaga ona mycia. Do tego długo dachówka fotowoltaiczna zachowuje wysoką sprawność. W odróżnieniu od paneli słonecznych pełni ona dwie funkcje: produkuje prąd i jest poszyciem dachu.

Jak działają dachówki solarne?

Dachówka solarna działa tak samo, jak panele fotowoltaiczne. Każda dachówka zbudowana jest z ogniwa fotowoltaicznego, które przetwarza światło słoneczne na prąd. Dachówkę łączy się z listwą rozdzielczą. Niezbędne jest też zainstalowanie falownika, w którym wytworzony przez dachówki prąd stały jest zamieniany na zmienny. To, ile energii wytworzą dachówki fotowoltaiczne zależy od ilości docierającego do nich światła słonecznego. Dostęp do produkcji energii ze słońca to niższe rachunki za prąd, a także niezależność energetyczna.

Możliwość zarządzania własną energią

Tradycyjne panele słoneczne produkowane są z krzemu. Z tego samego materiału powstają również dachówki fotowoltaiczne. Dachówka fotowoltaiczna tak samo, jak panele produkuje energię elektryczną przez cały rok. Efektywność działania zarówno paneli, jak i dachówek fotowoltaicznych zależy od ilości słonecznych dni i natężenia promieni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej promienie słoneczne najsilniej świecą od strony południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Jeżeli zdecydujesz się na ich montaż, zyskasz niezależność energetyczną.

Wady i zalety dachówki fotowoltaicznej

Sektor fotowoltaiczny rozwija się niezwykle dynamicznie. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem wzbudza coraz większe zainteresowanie. Przyjmuje różne formy, a jedną z tych budzących coraz większe zainteresowanie są dachówki fotowoltaiczne. Mają one wiele zalet, przede wszystkim im montaż jest stosunkowo prosty. Dachówka fotowoltaiczna jest dobrym wyborem, jeżeli zależy Ci na stworzeniu domu, który prezentuje się naprawdę dobrze. W odróżnieniu od paneli, dachówki solarne nie oszpecają budynku i mogą być montowana na dachach o różnych kształtach. Do tego możesz wybrać dachówki w takim samym kształcie, kolorze i wymiarze jak te tradycyjne. Ułożone obok siebie nie będą się niczym różnić. Ich wydajność jest przy tym naprawdę duża. Żywotność dachówek solarnych jest obliczana na około trzydzieści lat.

Koszt dachówek fotowoltaicznych

Znalezienie produkty, który byłby pozbawiony wad jest niemożliwe. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o dachówki ceramiczne. Ich największą wadą jest wyższa cena niż ma to miejsce w przypadku paneli fotowoltaicznych. Ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna? Ceny dachówek fotowoltaicznych są bardzo zróżnicowane i zależą między innymi od ich mocy, wyglądu i modelu. Ceny dachówek fotowoltaicznych w Polsce zaczynają się od trzydziestu złotych za metr kwadratowy. Są jednak i takie, które kosztują znacznie powyżej stu złotych za metr kwadratowy.

Dlaczego warto zainwestować w dachówki solarne?

Na montaż dachówek ceramicznych decyduje się na razie niewiele osób w naszym kraju. Jak każda nowość są one traktowane trochę nieufnie. Montaż dachówek ceramicznych ma wiele zalet. Są one bardzo trwałe. Posiadają też duże walory estetyczne. Nie zwracają uwagi tak jak czarne panele fotowoltaiczne czy niebieskie panele solarne. Przy dachówkach fotowoltaicznych nie musisz też rezygnować z wybranego przez siebie projektu domu. Pasują one do różnych stylów architektonicznych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co to jest dachówka fotowoltaiczna – jak działa? Zalety, wady, cena