Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czerwona kuchnia - inspiracje

Tekst: Monika Grabowska

Czerwień w pewnych językach jest synonimem słowa "piękny" lub "kolorowy". W Chinach panna młoda zakłada na swój ślub czerwoną suknię - czerwień to przecież kolor szczęścia i miłości. Działa energetyzująco, nie można jej nie zauważyć - również we wnętrzach. Zebraliśmy inspirujące aranżacje kuchni z kolorem czerwonym.

Czerwona kuchnia
Czerwona kuchnia
alexandre zveiger/Shutterstock

Połączenie czerwieni i bieli

Połączenie białego i czerwonego to niezbyt często stosowany w kuchni zestaw kolorystyczny. Może się szybko znudzić, a wtedy trudno zmienić meble na nowe. Jeżeli jednak gustujemy w takich połączeniach i kusi nas stworzenie biało-czerwonego wnętrza kuchennego, możemy pomyśleć o białych meblach i mocnych, czerwonych akcentach w postaci krzeseł, jednej ściany lub dodatków takich jak lampy, zegar, sprzęt kuchenny.

W takim zestawie kolorystycznym efekt zależy od czerwieni. Czerwień może wpadać w pomarańcz, może mieć odcień różu. Mamy też do dyspozycji czerwień ceglastą, malinową, rubinową, karmazynową, krwistą, a także cynober, amarant i burgund. Wybór odcieni czerwieni - jak widać - jest szeroki.

Efektowna czerwień w kuchni

Ważna jest też faktura. Inaczej odbiera się ten sam kolor, jeżeli pojawi się na błyszczącej, gładkiej powierzchni, a inaczej, jeżeli meble, ściany czy podłoga mają matowe wykończenie. Czerwień może dominować we wnętrzu lub być tylko mocnym akcentem - na przykład na białym tle lub w połączeniu z drewnianymi meblami. 

Czerwone meble kuchenne. Czerwień w kuchni sprawdza się zarówno w tradycyjnych wnętrzach, jak również w prostych, nowoczesnych. Zazwyczaj spotyka się meble kuchenne z czerwonymi frontami - tego koloru raczej nie stosuje się na blacie roboczym. Fronty w intensywnym kolorze można z czasem wymienić na inne - dlatego najlepiej postawić na białe korpusy lub utrzymane z kolorze drewna. 

Jeżeli czerwień działa na nas energetycznie, chcielibyśmy jej we wnętrzu, ale boimy się, że nam się szybko znudzi, możemy zastosować ją na ścianie. Po kilku miesiącach (lub latach) ścianę szybko i niedużym kosztem przemalujemy na inny kolor.

Czerwona kuchnia - inspiracje
Czerwona kuchnia
Pixel-Shot/Shutterstock

Czerwona kuchnia - o tym warto pamiętać

  1. Jeżeli zdecydujemy się na czerwoną kuchnię, niech reszta domu lub mieszkania będzie do niej dopasowana - tzn. niech zawiera dodatki w tym kolorze. Dom i wnętrze mają tworzyć całość.
  2. Jeżeli boimy się, że czerwień w kuchni szybko nam się znudzi, wybierzmy białe meble kuchenne i czerwone dodatki.
  3. Czerwone wnętrza nie każdemu muszą się podobać. Nie jest to neutralny zestaw kolorystyczny, dlatego warto uzgodnić z pozostałymi domownikami, czy dobrze będą się czuli w takim pomieszczeniu, czy z przyjemnością będą spożywać wspólne posiłki.
  4. Czerwień jest energetycznym kolorem. W nadmiarze może nas zbyt mocno pobudzać. Może warto na początek pomalować w mocnym kolorze jedną ścianę w kuchni, a później ewentualnie zdecydować o kolejnych?
Czerwona kuchnia
Czerwona kuchnia
zstock/Shutterstock
czerwona kuchnia
Czerwony kolor w kuchni
Pixel-Shot/Shutterstock
Czerwona kuchnia - inspiracje
Czerwony kolor w kuchni
Ventura/Shutterstock
Czerwona kuchnia - inspiracje
Czerwona kuchnia
Tr1sha/Shutterstock
Czerwona kuchnia - inspiracje
Czerwony kolor w kuchni
zstock/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Czerwona kuchnia - inspiracje