Kuchnia z wyspą: sposoby na wyspę kuchenną
Wyspę kuchenną śmiało można uznać za symbol zmian, jakie zaszły w kuchniach - otwarciu ich na pokój dzienny. Dzięki temu kuchnia z wyspą należy do najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych.
Kuchnia z wyspą to coraz popularniejsze rozwiązanie w polskich mieszkaniach. Jest praktyczna i wygląda jak profesjonalna kuchnia w restauracjach. Zanim jednak zdecydujesz się na wyspę kuchenną przeczytaj, co warto na jej temat wiedzieć.
Wyspa kuchenna: potrzebne miejsce w kuchni
Odległość między wyspą a pozostałą zabudową kuchenną powinna wynosić minimum 90 cm (najlepiej 110 cm; zbyt duży odstęp również nie jest wskazany, bo będzie trzeba zbyt daleko chodzić). Taka przestrzeń umożliwi swobodne poruszanie się po kuchni, otwieranie szafek itp. Wyspa najlepiej sprawdzi się więc w przestronnej zamkniętej kuchni lub w kuchni połączonej z pokojem dziennym. W tym drugim przypadku może również wyznaczać optyczną granicę między kuchnią a salonem, dzieląc otwarte wnętrze na strefy pełniące różne funkcje.
Zlewozmywak w wyspie kuchennej
Niestety, zainstalowanie zlewozmywaka w wyspie kuchennej jest dość skomplikowane. Takie rozwiązanie jest polecane do domów jednorodzinnych, i to po uprzednim zaplanowaniu dokładnej lokalizacji jeszcze na etapie budowy.
Do wyspy trzeba bowiem doprowadzić w podłodze nie tylko rury do zimnej i ciepłej wody, ale również rurę kanalizacyjną. Żeby ścieki spływały, musi ona mieć odpowiedni spadek (2-2,5 proc.), a to z kolei wymaga dość grubego stropu. Jeśli jest zbyt cienki, rurę można wyprowadzić przez strop do niższej kondygnacji (np. piwnicy). W blokach wyjściem może być umieszczenie wyspy na podeście, w którym ukryjemy przewód kanalizacyjny. Jednak taka różnica poziomu podłogi nie jest w kuchni wygodna, a tym bardziej bezpieczna.
Płyta grzejna na wyspie kuchennej
W kuchni z wyspą wygodnie gotuje się właśnie na wyspie. Zamontowanie na niej płyty elektrycznej wymaga doprowadzenia instalacji - kable najczęściej układa się w bruździe wykonanej w gładzi betonowej pod posadzką (potrzebne jest też zasilanie okapu - w tym przypadku przewody prowadzi się po suficie). Na wyspie przydadzą się również gniazdka do podłączenia małych urządzeń AGD, np. czajnika lub tostera. Ze względu na wymogi prawa budowlanego rzadko instaluje się w wyspach płyty gazowe. Przewody gazowe nie mogą bowiem być na stałe zabudowane - musiałyby być prowadzone na wierzchu, co dałoby wątpliwy efekt dekoracyjny.
- Więcej o:
Wokół zlewozmywaka: strefa wygodnego zmywania
Kuchnia w stylu angielskim - jak ją urządzić? Poznaj kilka zasad
Kuchnia z miejscem do spożywania posiłków - pomysłowe aranżacje
Kuchnia z wyspą na 6 sposobów - nowoczesna czy klasyczna?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku