Kuchnia w stylu angielskim - jak ją urządzić? Poznaj kilka zasad
Kuchnia w stylu angielskim to połączenie elegancji i funkcjonalności. Z takiego pomieszczenia o nieco sielankowym, wiejskim klimacie aż nie chce się wychodzić.
Kuchnia angielska: ważne kolory
Charakterystyczne dla kuchni w angielskim stylu są delikatne barwy, które można zastosować zarówno na meblach, jak i podłodze czy ścianach. Dominująca gama kolorów to głównie ecru, wanilia, beż, biel. Jeżeli kuchnia jest wystarczająco doświetlona, możemy pokusić się o wykonanie drewnianej, ale ciemniejszej podłogi, która dodatkowo podkreśli charakter wnętrza.
Kuchnia angielska: zabudowa kuchenna
- Meble kuchenne w kuchniach angielskich powinny tworzyć jedną, spójną formę. Ciąg wypełniony półkami, szafkami, szufladami to element konieczny - mówi Małgorzata Błaszczak, ekspert Sieci Max Kuchnie. Na pierwszy rzut oka kuchenna zabudowa kojarzy się z pudełeczkiem z wieloma przegródkami, które skrywają wiele nieodkrytych skarbów. Na etapie planowania warto przemyśleć kwestię kuchennej wyspy i jadalni. Jeśli uda się połączyć te dwa elementy, wówczas mamy pewność, że aranżacja spełni nasze oczekiwania.
W kuchniach w stylu angielskim blaty kuchenne często wykonane są z produktów naturalnych, na przykład z drewna lub kamienia. Baterie kuchenne - najczęściej stylizowane z industrialnymi kurkami, które przypominają kształtem małe dźwignie lub kwiaty (elementy florystyczne, a także owocowe) pojawiają się także na kuchennych kafelkach, również często jak wzory owocowe.
Centrum wielu kuchni - także tych w stylu angielskim - to duży, rodzinny stół. Podobnie jak większość znajdujących przedmiotów w kuchni angielskiej, powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Może być masywny, drewniany, oczywiście z odpowiednio dobraną liczbą krzeseł, aby każdy czuł się komfortowo i wygodnie.
Kuchnia angielska: Dekoracje kuchenne
Sielankową stylizację kuchni angielskich podkreślą materiały dekoracyjne, m.in. wszelkiego typu firanki i zazdrostki - koniecznie w kwiaty, kratę lub białe. Podobne motywy możemy wykorzystać na ozdobnych poduszkach na krzesła, na serwetach, bieżnikach, a nawet... świeczkach.
Ciekawym uzupełnieniem aranżacji kuchni w stylu angielskim będą gliniane doniczki, ustawione np. parapecie. Oprócz kwiatów można w nich hodować zioła, dzięki którym zarówno kuchnia, jak i same przygotowywane w niej potrawy nabiorą niepowtarzalnego charakteru i smaku.
- Więcej o:
Kuchnia z wyspą: sposoby na wyspę kuchenną
Oświetlenie w klasycznej kuchni
Nowoczesne kuchnie z waszych domów
Kuchnia w klasycznym stylu
Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?