Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak łączyć kolory ścian we wnętrzach? Praktyczny poradnik

red.

Jakie kolory ścian łączyć ze sobą, a jakie nie? Jak dobierać do siebie kolory i do rodzaju pomieszczenia? Oto wszystko, co warto wiedzieć przed malowaniem.

Łączenie kolorów ścian jest niezwykle ważnym elementem urządzania wnętrz. Musimy wybrać odpowiednie barwy, ich nasycenie oraz przeanalizować ewentualne połączenia. Niektóre zestawienia kolorów we wnętrzach mogą okazać się nietrafione albo źle komponować się z meblami i dekoracjami mieszkania.

Łączenie kolorów w jednym pokoju

Dzięki użyciu odpowiednich kolorów we wnętrzu możemy optycznie powiększyć albo pomniejszyć malowane pomieszczenie. Jeżeli chcemy „rozciągnąć” mały pokój, powinniśmy pomalować go w jasnych barwach. Możemy postawić na uniwersalne szarości, rozbielone pastele czy odcienie beżu. Kolor popielaty świetnie sprawdzi się jako kolor bazowy w pokoju, np. salonie.

Jak z kolei okiełznać proporcje zbyt dużego pokoju? Paleta pomocnych kolorów jest w tym przypadku bardzo szeroka. Wyciszone brązy, butelkowa zieleń czy fiolety będą pomocne w „obniżeniu” wysokich wnętrz i pomogą opanować przestrzeń długich i wąskich pomieszczeń. - Pamiętajmy także o tym, że temperatura wiodącego koloru wpływa na odbiór pomieszczenia. Zielenie czy błękity będące kolorami zimnymi powiększają optycznie przestrzeń natomiast barwy ciepłe jak żółcie i czerwienie, zmniejszają ją oraz czynią pomieszczenia przytulniejszymi – radzi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.

Pomoc w wyborze kolorów

Przy doborze kolorów niezwykle pomocne jest korzystanie z tak zwanego koła barw. Ten graficzny model tłumaczy zasady mieszania się i powstawania barw. Kolory rozłożone na kole barw, w zależności od położenia dzielą się na trzy grupy: monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru), pokrewne (sąsiadujące ze sobą na kole), dopełniające (położone naprzeciwko siebie). Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiednie zbiory kolorów tworzą bowiem tak zwane harmonie kolorystyczne, które będą nam pomocne przy wyborze odpowiednich barw dla naszych wnętrz.

Harmonia komplementarna, używająca barw dopełniających znajdujących się po przeciwnej stronie koła tworzy intensywne połączenie. Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na wyrazistym efekcie. Kontrasty stosuje się najczęściej w dużych pomieszczeniach jak salon czy hol. Harmonia monochromatyczna opiera się na wyborze różnych tonacji jednej rodziny koloru. Takie wykorzystanie barw będzie przydatne w przypadku, gdy zależy nam na delikatnej i jednolitej aranżacji. Wnętrze takie będzie wyciszone oraz zrównoważone. Monochromatyczna harmonia sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych na odpoczynek. Ostatnia harmonia, nazywana analogiczną, wykorzystuje kolory znajdujące się obok siebie w kole barw. Przykładowo dominujący kolor pomarańczowy wzbogacamy odcieniami żółci i czerwieni. Efekt taki sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, w których zależy nam na wyrazistej oraz kolorowej aranżacji.

Wybieranie kolorów farb do ścian

Wybierając w sklepie kolor farby dysponujemy jedynie niewielkich rozmiarów próbką. Musimy pamiętać o tym, że na nasz odbiór danej barwy ma wpływ, m.in. oświetlenie oraz faktura farby. - Intensywne kolory na dużej powierzchni ściany mogą wydawać się ciemniejsze niż na wzorniku. Warto więc porównywać kolory w warunkach, w jakich ostatecznie zostaną wykorzystane – mówi Anna Łatoszyńska. Aby ciemne i intensywne kolory ożywiły, ale nie zdominowały pomieszczenia nie powinniśmy stosować ich na wszystkich ścianach. Co więc zrobić z pozostałymi? Wyraziste barwy dobrze jest połączyć z naturalnymi kolorami, kremami oraz beżami.

Mimo że łączenie barw daje nam niemalże nieograniczone możliwości, warto wystrzegać się „gryzących” połączeń. Aby ich uniknąć, najlepiej czerpać inspiracje z natury, podpatrując odważne zestawienia kolorów, ale pamiętając o zasadzie łączenia barw o podobnym nasyceniu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak łączyć kolory ścian we wnętrzach? Praktyczny poradnik