Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czujka ruchu i inne, które zapewnią bezpieczeństwo. Jaki czujnik ruchu będzie najlepszy?

Redakcja/Tekst: Ewa Stroik

Każdy, kto posiada dom lub mieszkanie, chciałby mieć pewność, że są one bezpieczne. Dlatego warto zainstalować czujki. Mogą one pełnić wiele funkcji i ostrzegać nas przed różnymi zagrożeniami. Czujka jest jednym z podstawowych elementów systemu alarmowego. Jej głównym zadaniem jest wykrycie zmiany obserwowanego zjawiska z normalnego na niedozwolone (alarmowe), a następnie przekazanie tej informacji do centrali alarmowej.

CENTRALA ALARMOWA umożliwia połączenie urządzeń  i czujników w jeden zintegrowany system, co zapewnia  maksymalne bezpieczeństwo
CENTRALA ALARMOWA umożliwia połączenie urządzeń i czujników w jeden zintegrowany system, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo
Centrala Tahoma, Somfy

Aby mieć pewność, że wybrana czujka ruchu jest akurat tym modelem, którego potrzebujemy najbardziej, spotkajmy się z fachowcem. Przekaże on podstawową wiedzę na temat rodzaju i możliwości poszczególnych czujek mogących pracować w systemie alarmowym. Dzięki temu zamontowany system będzie dopasowany do zabezpieczanego domu czy mieszkania. Warto zadbać, aby każda czujka ruchu charakteryzowała się zróżnicowanym działaniem, tak aby ich funkcje zapewniały kompleksowe bezpieczeństwo.

Czujka ruchu: ochrona granicy posesji

Bramę i furtkę zabezpieczy czujka magnetyczna, reagująca na otwarcie, odporna na warunki atmosferyczne. Do ochrony ogrodzenia dobre są m.in. aktywne bariery podczerwieni. Urządzenia te składają się z dwóch części – nadajnika i odbiornika, które umieszczane są np. między słupkami. Między nadajnikiem a odbiornikiem emitowane są wiązki podczerwieni, tworząc niewidoczną dla oka barierę – jej przerwanie wywoła alarm (dopiero po przecięciu wiązek). Wzdłuż takiej bariery może odbywać się normalny ruch, a zatem jej pracy nie zakłócą spacerujący ludzie. Choć zasada działania drugiej grupy urządzeń – czujek kurtynowych – jest nieco inna, to podobnie jak bariery podczerwieni, nadzorują one wąski pas przestrzeni. Alarm nastąpi, gdy intruz przekroczy niewidzialny mur. Czujka kurtynowa to wyspecjalizowana czujka ruchu, którą montuje się na elementach ogrodzenia czy elewacji. Warto dodać, że zarówno pasywne bariery podczerwieni, jak i czujki kurtynowe, można wykorzystania podczas zwykłego dnia – np. po to, aby rodzice zostali w porę powiadomieni, że ich pociecha podeszła zbyt blisko oczka wodnego.

Zobacz także: Przed czym chroni czujka? >>

Ochrona granicy posesji
Ochrona granicy posesji
Fot. producenci/Shutterstock

Czujka ruchu: bezpieczny obwód budynku

Bariery podczerwieni i czujki kurtynowe warto zainstalować wzdłuż linii ścian, drzwi i okien. Dobrze zabezpieczą np. okolice tarasu czy wejścia na patio. Urządzenia te można zamontować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czujkę wibracyjną reagującą na nietypowe drgania można zamontować w okolicy drzwi, a czujki zbicia szyby przy oknach. Te najbardziej zaawansowane potrafią wykryć dźwięk tłuczenia szkła normalnego, laminowanego lub hartowanego. Jeżeli jednak intruzowi udałoby się otworzyć drzwi lub okno, zareagować powinny czujki magnetyczne wpuszczone w futrynę lub zainstalowane na jej powierzchni.

Zobacz także: Alarmy, kamery i czujki >>

Bezpieczny obwód budynku
Bezpieczny obwód budynku
Satel

Czujnik ruchu: bezpieczne wnętrza za sprawą niewielkiego produktu

W pomieszczeniach ważna jest czujka ruchu. Najpopularniejsze to pasywne czujki podczerwieni (z tzw. czujnikiem PIR), które wykrywają ruch emitujących ciepło obiektów. W niektórych przypadkach, zwłaszcza tam, gdzie mogą występować nagłe zmiany temperatury powietrza – np. przy kominku – a także, gdzie panują przeciągi – zwykła czujka PIR może powodować zjawisko tzw. fałszywych alarmów. Aby tego uniknąć, w newralgicznych punktach zaleca się montaż urządzenia o nazwie dualna czujnik ruchu. Jego działanie polega na tym, że oprócz pasywnego czujnika podczerwieni (PIR), wyposażone jest także w detektor mikrofalowy (MW). Taki tandem z jednej strony ogranicza do minimum ryzyko włączenia niepotrzebnego alarmu (np. gdy uruchomi się piec), z drugiej zaś bez problemu wykryje przemieszczającą się osobę.

Zobacz także: Czujki do zadań specjalnych. System alarmowy i inteligentny budynek >>

Bezpieczne wnętrza
Bezpieczne wnętrza
Fot. producenci

Czujka a wyciek wody i pożar

Pomieszczenia, przez które przebiegają instalacje wodno-kanalizacyjne, np. kuchnia, łazienka, warto wyposażyć w czujki zalania, gdyż szybkie wykrycie wycieku wody pomoże zminimalizować straty. Co więcej, gdy w instalacji wodnej pracować będzie elektrozawór, system alarmowy w momencie detekcji wycieku może natychmiast odciąć dopływ wody, ratując przed zniszczeniem pomieszczenie i znajdujące się tam mienie. Pierwsze symptomy towarzyszące pojawieniu się ognia zostaną wykryte przez czujki dymu, czujki ciepła (reagujące na gwałtowny wzrost temperatury) lub urządzenia łączące obie funkcje. Szybkość wykrycia pożaru i zaalarmowania o niebezpieczeństwie to główny element ochrony przeciwpożarowej. Niezwłoczne włączenie sygnalizacji będzie skutecznym ostrzeżeniem dla domowników. Natomiast natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służb o zdarzeniu wysłane przez system alarmowy, pozwoli ograniczyć skutki pożaru.

Wyjątkowa czujka ruchu: Trendy 2021. Elegancja i skuteczność w jednym. Taka jest czujka SLIM-DUAL-LUNA >>

Wyciek wody i pożar
Wyciek wody i pożar
Fot. producenci

Czujka a zagrożenie czadem i gazami wybuchowymi                         

Czad, czyli tlenek węgla, może doprowadzić do tragedii. Ta silnie trująca substancja jest bezbarwna i bezwonna – niewyczuwalna dla ludzkich zmysłów. W związku z tym, wszędzie tam, gdzie może pojawić się czad, czyli np. w kotłowni, przy piecyku gazowym czy kuchence lub kominku, warto zamontować współpracujące z systemem alarmowym, specjalistyczne czujki reagujące na obecność tlenku węgla. W domach wyposażonych w instalacje gazu ziemnego czy propan-butanu, zaleca się montaż czujek wykrywających konkretne gazy wybuchowe. Po pierwsze, urządzenia te działając w ramach systemu alarmowego, mogą w porę ostrzec domowników. Po drugie – jeśli instalację gazową wyposażymy w elektrozawór, to centrala alarmowa może po wykryciu zagrożenia sama odciąć wypływ gazu, jednocześnie minimalizując ryzyko ewentualnej eksplozji.

Zobacz także: Czujnik czadu: czym się kierować podczas zakupu? >>

Czad i gazy wybuchowe
Czad i gazy wybuchowe
Fot. producenci

Czujka gazów usypiających i czujka ruchu

Czujka gazów usypiających sprawdzi się w sypialni lub w salonie, tak aby po wykryciu np. chloroformu rozpylonego do przewodów wentylacyjnych, wyzwolony został alarm – sen nie zdąży wówczas zmorzyć domowników i zdążą oni wezwać pomoc. Z kolei czujka ruchu przyda się w domu wtedy, kiedy przechowujemy w nim cenne rzeczy. Urządzenia te wykrywają zmianę swojego położenia. Alarm może zostać wywołany np. w sytuacji, gdy ktoś spróbuje zdjąć obraz ze ściany, czy wyjść z domu, wynosząc wartościową rzecz, do której przymocowany został odpowiedni detektor.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Czujka ruchu i inne, które zapewnią bezpieczeństwo. Jaki czujnik ruchu będzie najlepszy?