Czy firany sprawdzą się w każdym wnętrzu?

artykuł zewnętrzny

Firanka w oknie to niemal standard. Wyobrażamy sobie, że powinny wisieć we wszystkich pomieszczeniach. Czy jednak na pewno? Są wnętrza, których nie trzeba dekorować firankami. Zobacz, kiedy możesz z nich zrezygnować.

Czy firany sprawdzą się w każdym wnętrzu?
Czy firany sprawdzą się w każdym wnętrzu?
Alena

Dlaczego wieszamy w oknach firanki

Firanka w oknie wydaje się oczywistością. Tak robiły nasze mamy i babcie, tak też robimy my. Faktycznie firana sprawia, że wnętrze wydaje się przytulniejsze, jego ostry charakter jest złagodzony. Nie można odmówić firankom uroku.

Równie ważne są względy praktyczne. Jeśli za oknem znajduje się ulica lub sąsiedni budynek, gotowe firanki pomagają zapewnić prywatność. Dzięki nim okno nie jest przezroczyste, ale zamienia się w lustro – każdy się w nim przejrzy, ale nikt nie zajrzy do środka.

Wieszanie firan w oknach to tradycja, element dekoracji, sposób na przytulne lub bardzo awangardowe wnętrze. Jeśli jednak nie masz ochoty wieszać firanek, wcale nie musisz.

W których pomieszczeniach można zrezygnować z firan

Całkiem śmiało można nie wieszać firanek w oknach, jeśli nie musimy zbytnio troszczyć się o prywatność. Dotyczy to zazwyczaj okien kuchennych, należących do holu lub klatki schodowej. Nie wieszamy firanek w pomieszczeniach gospodarczych, nawet jeśli mają okna.

W oknie salonowym także nie musimy wieszać firanek, pod warunkiem, że wychodzą one na ogród i nikt niepowołany przez nie nie zajrzy.

Natomiast na pewno warto powiesić firanki w sypialni. To pomieszczenie zasługuje na to, by dbać w nim o prywatność, niekoniecznie uciekając się do zasłaniania okien zasłonami lub roletami. Gotowe firany z woalu doskonale sprawdzą się w każdej sypialni. Są nie tylko eleganckie, ale i praktyczne - mówi Monika Piotrowska, ekspert z alena-firany.pl.

Styl wnętrza a firanki – w których stylach można z nich zrezygnować

Niektóre style wnętrz nie pozwalają na rezygnację z firanek. Trudno sobie wyobrazić salon w stylu rustykalnym, retro, angielskim lub francuskim, w którym ich zabraknie. To tradycyjne style dekoracji wnętrz i tu firanki są jak najbardziej pożądane. Także styl boho lubi firany. We wnętrzach w tym stylu zazwyczaj upina się je w fantazyjny sposób.

W minimalistycznych wnętrzach urządzonych nowocześnie można z firanek zrezygnować. Na taki zabieg na pewno pozwoli styl industrialny, skandynawski, monochromatyczny, nowoczesny, minimalistyczny.

Co powiesić w oknie zamiast firanek

A co, jeśli nie przepadamy za firankami, a jednak niekoniecznie chcemy mieć okna niczym nie osłonięte? Tu doskonałym rozwiązaniem są rolety rzymskie lub rolety dzień noc.

Rolety rzymskie uszyte z tkaniny firanowej – woal, markizeta, tiul, żakard, organdyna, dobrze spełnią funkcję przesłaniającą okno. Można je powiesić zarówno w kuchni, jak i stylowo urządzonym salonie. Do takich rolet można powiesić zasłony uszyte z klasycznych materiałów – welwetu, weluru, mikrowłókna.

Innym rozwiązaniem są rolety dzień noc. Sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych. Charakterystyczną cechą tych rolet jest naprzemienne ułożenie przezroczystych i kolorowych pasów, które można ustawiać względem siebie w różnych pozycjach. W dzień pozwala to na wpuszczenie do wnętrza światła słonecznego. W nocy rolety mogą całkowicie przesłaniać okno.

Do rolet dzień noc także można powiesić klasyczne, marszczone zasłony.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy firany sprawdzą się w każdym wnętrzu?