Czym różni się dom modułowy od domu prefabrykowanego?
W budownictwie terminy „domy modułowe” i „domy prefabrykowane” często są używane za zamienne, co nie do końca jest poprawne. Warto wyjaśnić, na czym polegają różnice, aby uniknąć nieporozumień, szczególnie gdy planujesz budowę domu.
Domy modułowe powstają z połączenia elementów konstrukcyjnych na miejscu budowy. Natomiast domy prefabrykowane powstają poza miejscem budowy, a następnie są przewożone na plac budowy. Innymi słowy, każdy dom modułowy todom prefabrykowany, ale nie każdy dom prefabrykowany zbudowany jest z modułów. Niemniej obie technologie konstrukcyjne są znane od lat i uznawane za opłacalne i efektywne w kontekście wznoszenia domów.
Czym jest prefabrykat?
Prefabrykat to wyrażenie, które odnosi się do półproduktu lub elementu budowlanego, który jest kompletny, gotowy do montażu w docelowym miejscu. W domach prefabrykowanych są to na przykład stropy, ściany z zamontowanymi oknami i drzwiami, gładko wykończone i przygotowane do tapetowania, a także elewacje gotowe do malowania. Wszystkie te elementy są produkowane w fabryce zgodnie z projektem.
Wspomniane podejście pozwala oszczędzić czas, ponieważ proces budowy domu przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnej metody murarskiej. Ponadto gwarantuje ono wysoką jakość wykonania podzespołów, które są montowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, pod nadzorem doświadczonych specjalistów. Dzięki temu unika się opóźnień związanych z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi oraz ryzykiem zawilgocenia materiałów budowlanych na placu budowy.
Jakie są zalety i wady domów prefabrykowanych, i modułowych?
Nie jest prawdą, że domy prefabrykowane są dostępne wyłącznie dla osób zamożnych, które są zbyt zajęte prowadzeniem firmy, aby zaangażować się w proces budowy. Jest to rozwiązanie praktycznie dla każdego, kto chce oszczędzić czas, np. roku lub dwóch lat na utrzymanie ciągłej gotowości inwestycyjnej i w każdej chwili być dostępnym dla osób zaangażowanych w projekt.
Zalety domów prefabrykowanych i modułowych:
- najszybszy sposób na wzniesienie własnego domu;
- drobiazgowa kontrola techniczna wszystkich elementów budowli;
- gwarancja i naprawy na koszt firmy realizującej projekt;
- pogoda nie wpływa na postępy prac;
- nie jest potrzebny inspektor nadzoru;
- ograniczone zanieczyszczenie posesji w związku z realizowanymi pracami;
- brak ryzyka kradzieży narzędzi i materiału;
- istnieje możliwość zamówienia domu całkowicie wykończonego i gotowego do zamieszkania.
Domu prefabrykowane i modułowe oferują szereg istotnych korzyści. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim krótki czas realizacji inwestycji. Co trzeba wiedzieć o wadach tego rodzaju konstrukcji?
Wady domów prefabrykowanych i modułowych
- potrzebna niemal pełna suma na sfinansowanie inwestycji;
- trudniej uzyskać kredyt niż w przypadku budowy murowanego domu;
- wyższy koszt budowy niż w przypadku metody gospodarczej;
- wymagany wygodny dostęp do posesji dla dużych samochodów ciężarowych i dźwigów.
Poza kwestią sfinansowania inwestycji inne wady można łatwo przezwyciężyć. Czy warto zatem decydować się na domy prefabrykowane i modułowe? Dla wielu osób, które nie mają pojęcia o budowie i nie chcą się angażować w cały proces, „składane domy” będą dogodnym rozwiązaniem. Oszczędność czasu i nerwów związanych z tradycyjną budową są dla wielu inwestorów nieocenione.
- Więcej o:
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Gaz czy pompa ciepła – co lepiej wybrać?
Systemy ogrzewania podłogowego Pipelife Floortherm
Efektywność energetyczna fasad wentylowanych w kontekście domów na szkielecie drewnianym
RoletyAlu – Twoje źródło niezawodnych rolet i bram garażowych