Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym różni się dom modułowy od domu prefabrykowanego?

Artykuł sponsorowany

W budownictwie terminy „domy modułowe” i „domy prefabrykowane” często są używane za zamienne, co nie do końca jest poprawne. Warto wyjaśnić, na czym polegają różnice, aby uniknąć nieporozumień, szczególnie gdy planujesz budowę domu.

Czym różni się dom modułowy od domu prefabrykowanego?
Czym różni się dom modułowy od domu prefabrykowanego?
Erdolhaus

Domy modułowe powstają z połączenia elementów konstrukcyjnych na miejscu budowy. Natomiast domy prefabrykowane powstają poza miejscem budowy, a następnie są przewożone na plac budowy. Innymi słowy, każdy dom modułowy todom prefabrykowany, ale nie każdy dom prefabrykowany zbudowany jest z modułów. Niemniej obie technologie konstrukcyjne są znane od lat i uznawane za opłacalne i efektywne w kontekście wznoszenia domów.

Czym jest prefabrykat?

Prefabrykat to wyrażenie, które odnosi się do półproduktu lub elementu budowlanego, który jest kompletny, gotowy do montażu w docelowym miejscu. W domach prefabrykowanych są to na przykład stropy, ściany z zamontowanymi oknami i drzwiami, gładko wykończone i przygotowane do tapetowania, a także elewacje gotowe do malowania. Wszystkie te elementy są produkowane w fabryce zgodnie z projektem. 

Wspomniane podejście pozwala oszczędzić czas, ponieważ proces budowy domu przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnej metody murarskiej. Ponadto gwarantuje ono wysoką jakość wykonania podzespołów, które są montowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, pod nadzorem doświadczonych specjalistów. Dzięki temu unika się opóźnień związanych z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi oraz ryzykiem zawilgocenia materiałów budowlanych na placu budowy.

Jakie są zalety i wady domów prefabrykowanych, i modułowych?

Nie jest prawdą, że domy prefabrykowane są dostępne wyłącznie dla osób zamożnych, które są zbyt zajęte prowadzeniem firmy, aby zaangażować się w proces budowy. Jest to rozwiązanie praktycznie dla każdego, kto chce oszczędzić czas, np. roku lub dwóch lat na utrzymanie ciągłej gotowości inwestycyjnej i w każdej chwili być dostępnym dla osób zaangażowanych w projekt.

Zalety domów prefabrykowanych i modułowych:

 • najszybszy sposób na wzniesienie własnego domu;
 • drobiazgowa kontrola techniczna wszystkich elementów budowli;
 • gwarancja i naprawy na koszt firmy realizującej projekt;
 • pogoda nie wpływa na postępy prac;
 • nie jest potrzebny inspektor nadzoru;
 • ograniczone zanieczyszczenie posesji w związku z realizowanymi pracami;
 • brak ryzyka kradzieży narzędzi i materiału;
 • istnieje możliwość zamówienia domu całkowicie wykończonego i gotowego do zamieszkania.

Domu prefabrykowane i modułowe oferują szereg istotnych korzyści. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim krótki czas realizacji inwestycji. Co trzeba wiedzieć o wadach tego rodzaju konstrukcji?

Wady domów prefabrykowanych i modułowych

 • potrzebna niemal pełna suma na sfinansowanie inwestycji;
 • trudniej uzyskać kredyt niż w przypadku budowy murowanego domu;
 • wyższy koszt budowy niż w przypadku metody gospodarczej;
 • wymagany wygodny dostęp do posesji dla dużych samochodów ciężarowych i dźwigów.

Poza kwestią sfinansowania inwestycji inne wady można łatwo przezwyciężyć. Czy warto zatem decydować się na domy prefabrykowane i modułowe? Dla wielu osób, które nie mają pojęcia o budowie i nie chcą się angażować w cały proces, „składane domy” będą dogodnym rozwiązaniem. Oszczędność czasu i nerwów związanych z tradycyjną budową są dla wielu inwestorów nieocenione.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Czym różni się dom modułowy od domu prefabrykowanego?