Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dach solarny - czy to lepsze rozwiązanie niż instalacja fotowoltaiczna?

Robert Gutowski

Budując nowy dom lub remontując dach warto przemyśleć wprowadzenie nowych rozwiązań, które nie tylko będą wpływały na wygląd domu ale także przyniosą korzyści finansowe i będą proekologiczne. Jednym z nich jest dach solarny – czy warto w niego zainwestować?

Ekologia domowa: Przyjazne dla środowiska rozwiązania dla Twojego domu
Ekologia domowa: Przyjazne dla środowiska rozwiązania dla Twojego domu
Sunroof

Cym jest dach solarny?

Dach solarny to nic innego jak połączenie pokrycia właściwego z ogniwami fotowoltaicznymi. Wszelakie dostępne do dzisiaj alternatywy pokryć dachowych zawsze pełniły kilka podstawowych funkcji; przede wszystkim miały zabezpieczać budynek przed przeciekaniem i wiatrem. Z latami zaczęto szukać dodatkowych funkcji pokrycia dachu: utrzymanie ciepła w budynku, odpowiednia izolacja przeciw utracie energii cieplnej ale i ochrona przed nagrzewaniem dachu, a co za tym idzie całego budynku. Wszystkie dotychczasowe opcje pokryć jak najbardziej pełniły swe funkcje lecz nadal szukano i nadal szuka się nowych rozwiązań pokryć dachu. Na przełomie tych wszystkich lat doszedł jeszcze aspekt ochrony środowiska. Wyeliminowano pokrycie słynnym eternitem który, co prawda, chronił dach lecz był bardzo rakotwórczym materiałem.

A jeśli pokrycie dachowe potrafi mocno się nagrzewać dzięki słońcu, warto to wykorzystać. System paneli fotowoltaicznych zrewolucjonizował wygląd i kształt dachów otaczających nas budynków. Panele fotowoltaiczne, potocznie nazywane często „naroślami dachowymi” dały nowy komfort użytkownikom. Oszczędność energii elektrycznej z sieci, czasami możliwość magazynowania - prawie same plusy. Ale żeby nie było tak pięknie musi pojawić się też jakiś mały minus. Ingerencja w konstrukcję dachu, blachę bądź dachówkę, czy inny materiał. Wielu dekarzy i producentów materiałów dekarskich powie, że gwarancja przepadnie. A montaż szkieletu przecież nie jest napowietrzny, musi być stosownie przytwierdzony do dachu. Inżynierowie i producenci jednak nie poprzestali na takiej koncepcji, wciąż było im mało i pewnie będzie nadal. Kto by pomyślał, żeby połączyć w jedną całość ogniwa fotowoltaiczne z pokryciem bazowym. A jednak się udało. Zasada działania jest prawie identyczna jak typowych paneli na konstrukcji dachowej. Najważniejszą zaletą dachu solarnego jest właśnie ta dwufunkcyjność w jednym produkcie. Zintegrowane połączenie prawdziwego, solidnie wykonanego dachu z funkcją fotowoltaiczną. Brzmi ciekawie, wygląda bardzo estetycznie, łączy dwie konstrukcje w jedną.

Dach solarny, czy to dobre pokrycie dachowe?

Dach solarny nie jest plandeką z ogniwami fotowoltaicznymi, która ma tylko za zadanie czerpać energię bez jakichkolwiek funkcji ochronnych domu. Dach solarny to przede wszystkim solidna konstrukcja ochraniająca dom przed wiatrem, chłodem, deszczem i utratą energii cieplnej. Dzięki zintegrowanej konstrukcji dach wygląda bardzo estetycznie tworząc jednolitą płaszczyznę. Przymocowany jest on do konstrukcji dachu, a nie do jego poszycia, jak przy panelach fotowoltaicznych. A przy okazji czerpie dużo dobrego z natury. Nasz klimat mocno uległ zmianie przez ostatnich kilkanaście lat i warto przemyśleć takowe rozwiązanie przy budowie domu, bądź naprawie już istniejącego.

Pamiętajmy też o tym, że od 2029 roku zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, każdy nowo budowany dom będzie musiał spełniać normy zeroemisyjności, a istniejące budynki dostaną czas na dostosowanie się do tych wymagań. Na rynku światowym jest już wielu producentów takowych rozwiązań. Ale i polscy przedstawiciele w tej dziedzinie nie zostają w tyle i również mają wiele do zaoferowania.

Czy solary powinny znaleźć się na całej powierzchni dachu?

To, czy solary powinny się znaleźć na całej powierzchni dachu jest uzależnione od wielu przesłanek. Najważniejszym warunkiem, który musimy spełnić aby korzystać z solarów jest odpowiednie miejsce. Budynek powinien stać w strefie niezacienionej, a poszycie dachowe powinno w pełni móc przyjmować promienie słoneczne przez większą część doby. Tak samo jest z doborem ukierunkowania większej powierzchni dachu ku stronie południowej. Gdy to jest spełnione, wystarczy skonsultować nasze plany z przedstawicielem producenta bądź firmy dekarskiej, jaką powierzchnię pokryjemy częścią aktywną czyli ogniwami solarnymi, a ile nieaktywną, czyli pokrytą dowolnym materiałem (niekiedy bardzo zbliżonym do pokryć ze strony aktywnej). Jest to zależne od naszych potrzeb, położenia geograficznego, ale i zasobności portfela.

Dachy solarne – wady i zalety. Czy warto zainwestować w te rozwiązanie?

Chęć czerpania energii z otoczenia za darmo nie należy do nowości. Od lat inżynierowie myślą nad tym, co zrobić aby korzystać z dobrodziejstw natury, nie ponosić kosztów, a dzięki temu przy okazji przyczynić się do ochrony tego, co dla nas najważniejsze, czyli natury. Wykorzystanie energii słonecznej przekształconej w energię elektryczną do potrzeb życia codziennego to  świetna sprawa. Dzięki temu jesteśmy w stanie obniżyć zużycie energii elektrycznej z sieci, najczęściej zasilanej surowcami kopalnianymi tj. gaz ziemny, czy węgiel. Pamiętajmy, że dom domowi nierówny, i to samo tyczy się dachów. Niekiedy bywa, że na istniejącym dachu nie jesteśmy w stanie zamontować paneli słonecznych ponieważ konstrukcja z „naroślą” przekroczyła by wartości obciążeniowe, bądź powierzchnia usytuowana była by za małą na czerpanie korzyści. Wówczas producenci wychodzą na przeciw naszym problemom. Lekkie i zarazem elastyczne ale i wytrzymałe dachy solarne, co jest ich ogromną zaletą. Bardzo dobrze komponujące się z innymi materiałami. Producenci podają, że wytrzymałość ich ogniw nie odbiega od zwykłych pokryć dachowych, a po 20 latach użytkowania moc wyjściowa będzie na poziomie 87%. Pamiętajmy, że dachy solarne montuje się na pełne odeskowanie dachu. Szczelne i wytrzymałe dachówki solarne ułożone w jedną całość na pewno będą cieszyć oko domowników. Dachówki działają przy każdej pogodzie. Wiadomo, że w słoneczne dni ich wydajność będzie najlepsza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dach solarny - czy to lepsze rozwiązanie niż instalacja fotowoltaiczna?