Design: takie buty!
Jeśli u kogoś w domu zobaczycie te buty stojące przy drzwiach, nie myślcie, że macie do czynienia z bałaganiarzem, który nie odstawia obuwia na miejsce. Te trzewiki zaprojektowano po to, by przytrzymywały niesforne drzwi, a nie zdobiły męskie stopy.

Klasyczne brogues (po polsku zwane brogsami) to stylowe męskie obuwie ozdobione charakterystycznymi dziurkowanymi dekoracjami. Bez takich butów nie może obejść się żaden dżentelmen lub ktoś, kto tylko aspiruje do tej roli. W końcu miłośnikami brogsów były m.in., takie sławy jak: Fred Astaire i Cary Grant.
Prezentowane przez nas brogsy jednak zdecydowanie nie nadają się do noszenia. Zostały wykonane z aluminium, a nie ze skóry. Ich projektant, Tom Dixon, z założenia zaprojektował je jako przyciski przytrzymujące drzwi, jednak wielu miłośników brytyjskiej elegancji uważa, że są na tyle urodziwe, by stanowiły gabinetową ozdobę. Można traktować je i w taki sposób. Dixon wręcz namawia do tego, by przedmioty używać tak, jak mamy ochotę. Sam jest wolnym duchem projektowania i nikomu nie zamierza narzucać swoich pomysłów na design. Jego droga do wzornictwa była bowiem bardzo pokrętna, a zaczęła się od... jeżdżenia motocyklem. A ponieważ ten psuł się nadzwyczaj często, trzeba go było bez przerwy spawać.
Okazało się, że spawać można nie tylko bak. Metalowe elementy świetnie nadają się do tworzenia przedmiotów dekoracyjnych i mebli. W ten sposób Tom Dixon debiutował jako designer z lutownicą w dłoni. W jego dorobku długo nie pojawiały się meble tapicerowane. W końcu i na nie przyszła pora, jednak to metal pozostał ulubionym materiałem projektanta. Jeśli nawet artysta niczego sobie nie pospawa, to zawsze może wykonać atrakcyjny odlew. Na przykład aluminiowych butów.
Cast Shoe
Buty z żeliwa są częścią kolekcji dodatków do domu wykonanej z odlewanego aluminium. Wszystkie przedmioty dostępne są w wersji pokrytej miedzią lub malowanej proszkowo na czarno.
Więcej na: www.tomdixon.net
Fot. materiały prasowe
imię: Tom
nazwisko: Dixon
ur.: 1959 r.
zawód: projektant
wykształcenie: samouk
odznaczony: Orderem Imperium Brytyjskiego
Zanim został projektantem: rzucił szkołę sztuk pięknych i z upodobaniem jeździł na motocyklu
- Więcej o:
Dom z widokiem na ocean
Wizjonerka z nad Wisły
Mieszkanie na skarpie warszawskiej
Signature Kitchen Suite w Mediolanie: showroom i wysokiej klasy AGD
GUBI — ponadczasowy design rodem z Danii
PIP Studio – holenderski design, który podbił serca na całym świecie
Współczesne lampy designerskie
AXOR & Philippe Starck od 30 lat zmieniają łazienkę