Deszczownia – dlaczego jest niezbędna i pasuje w każdej łazience?
Deszczownia kojarzy się z luksusem - ale to nieco mylne przekonanie. To doskonałe rozwiązanie do każdej łazienki, ponieważ jest komfortowe, dostępne w różnych wersjach i - co ważne - różnych rozmiarach, a także… ekologiczne! Szczególnie, jeśli postawimy na deszczownię z baterią termostatyczną.
Deszczownia: komfortowa, czyli jaka?
Co to znaczy, że deszczownia jest komfortowa? Dzięki większej od tradycyjnej „słuchawki” powierzchni dysku, rozproszeniu ulega strumień lejącej się wody, a to sprawia, że kąpiel jest dużo przyjemniejsza. Jak sama nazwa wskazuje, jest to odczucie przypominające naturalny deszcz – pozwalające na relaks i nabranie energii po ciężkim dniu. Strumień padający pionowo z góry, to jeszcze jedna zaleta: dwie wolne ręce czyli większa swoboda ruchów np. podczas mycia włosów.
Ale uwaga na pułapkę! Zawsze wybierajcie model, który ma możliwość takiego ustawienia strumieni wody, aby po włączeniu woda polała się ze słuchawki, a nie z dysku deszczowni. To szczególnie ważne dla pań – która z nas nie znalazła się w sytuacji przypadkowego zmoczenia włosów chwilę przed ważnym wyjściem? Przykładem takiego modelu są deszczownie z kolekcji Logon marki KFA Armatura. Zamontowana w zestawie bateria pozwala wybrać, która opcja: deszczownia czy rączka natrysku, uruchomi się po włączeniu wody.
Zobacz także:
Jak czyścić deszczownię?
Deszczownia to również wygoda czyszczenia. Duży dysk oznacza dużo czyszczenia – taki mit można często spotkać szukając informacji o tym, czy warto kupić deszczownię. Ale prawda jest taka, że wystarczy wybrać model ze specjalnymi silikonowymi dyszami, które są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy przetrzeć je dłonią i kamień nie będzie się osadzał. Takie systemy Easy Clean można spotkać w produktach różnych producentów, warto jednak zwrócić uwagę na ich kształt, bo ma to duży wpływ na estetykę całej deszczowni. Dobrze zaprojektowana jest na przykład Moza Premium marki KFA Armatura, nie tylko dysze są niewielkie i mało widoczne, ale również sam dysk jest ultra cienki (zaledwie 6 mm) i cały wykonany z stali nierdzewnej.
Zobacz także:
Deszczownia: design i kolorystyka
Skoro mowa już o dysku, jeśli chodzi o design, na rynku dostępne są różne modele, zarówno okrągłe jak i kwadratowe czy prostokątne. Które wybrać? To już pozostaje kwestią gustu, ale… warto zwrócić uwagę, czy całość deszczowni jest spójna. Jeśli stawiamy na dysk kwadratowy, upewnijmy się, że i bateria w zestawie ma pasujący kształt. Analogicznie w przypadku kształtów okrągłych. Jedynie, gdy projekt całej deszczowni jest spójny, wygląda ona dobrze. Pamiętajmy, że jest to spory element naszej łazienki więc warto, aby był stylistycznie dopasowany do całego wnętrza. Także w kolorystyce. W sklepach mamy sporo modeli chromowanych, ale i sporo czarnych. Wybierając wersję czarną, zwróćmy uwagę na technologię malowania powłoki. Kluczowe jest, aby była odporna na zarysowania i odpryski. I koniecznie dobierzcie baterię umywalkową pasującą do całej kolekcji – np. Logon Black marki KFA Armatura, która dodatkowo wyposażona jest w ekologiczny, oszczędnościowy napowietrzacz i zużywa zaledwie 6 litrów wody na minutę.
Zobacz także:
Deszczownia a zużycie wody
I co do ekologii… duży dysk to pewnie duże zużycie wody? Skoro troszczymy się o środowisko, może warto jednak postawić na inne rozwiązanie? Otóż nie! Montując deszczownię z baterią termostatyczną oszczędzamy wodę. Jak to możliwe? Baterie termostatyczne podają wodę w stałej, określonej temperaturze. Ma to ogromne znaczenie dla ilości zużywanej wody. Nie tracimy bowiem cennych litrów oczekując aż poleci ciepła woda.
Ale co zrobić, gdy uwielbiamy kąpiel w wannie, a w naszej łazience nie ma miejsca na wannę i kabinę prysznicową? Wtedy deszczownia całkowicie odpada. A właśnie, że nie! Wystarczy wybrać model deszczowni, który jest wyposażony w wylewkę wannową (lub ma możliwość jej zamontowania), najlepiej składaną. Rozwiązaniem typu 2w1 jest na przykład Logon marki KFA Armatura, a z kolei wylewkę wannową jak akcesorium można bez problemu dobrać do kolekcji Moza tego producenta.
Do tego jeszcze funkcjonalny parawan nawannowy i kąpiele w wannie nie są już wykluczone. Ale pamiętajmy: szybki prysznic pod deszczownią to znacznie mniej wody niż kąpiel w wannie pełnej wody. Dlatego warto ten rytuał stosować jedynie od czasu do czasu. Deszczownia ułatwia też nawadnianie roślin.
Jak widać, deszczownia to rozwiązanie, które faktycznie sprawdzi się w każdej łazience. Oczywiście nie jest niezbędne, ale przecież każdy zasługuje na odrobinę luksusu.
- Więcej o:
Modna łazienka 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania