Dom pasywny Casa/Studio
Dom pasywny Casa/Studio autorstwa Margherity Potente i Stefano Piraccini we włoskim mieście Cesena uważany jest za pierwszy tego typu obiekt na świecie. Międzynarodowe jury przyznało PIRACCINI+POTENTE SUSTAINABLE ARCHITECTURE za ten projekt nagrodę The Plan Award 2020 w kategorii "Home Efficiency & Technology".
"Dom pasywny" to nazwa nadana budynkom, które znacznie ograniczają straty ciepła wywołane wentylacją i nie wymagają konwencjonalnego systemu grzewczego. Energooszczędne budynki tego typu są certyfikowane przez Passivhaus Institute Darmstadt - znany na całym świecie instytut zajmujący się badaniami i rozwojem koncepcji budynków, komponentów budowlanych i narzędzi planowania. Certyfikat przyznawany jest po spełnieniu określonych wymagań dotyczących architektury, techniki i ekologii.
Projekt pokazuje, że charakterystyka energetyczna domu pasywnego może być osiągnięta nie tylko w nowych, izolowanych budynkach, ale także w przebudowach i renowacjach. Wykorzystując wytyczne domu pasywnego, budynki wymagające renowacji są modernizowane i stają się bardziej energooszczędne i odporne na trzęsienia ziemi.
W budynku zastosowano mieszankę elementów budowlanych - drewno (laminowane i XLAM), stal, mur żelbetowy i beton zbrojony. Zwrócono uwagę na naturalne właściwości każdego z materiałów, aby zapewnić optymalną interakcję między nimi. Pozwoliło to na utrzymanie kosztów budowy budynku na poziomie odpowiadającym rynkowi, bez zaniedbywania aspektów jakościowych.
Większość potrzeb grzewczych czerpana jest ze źródeł pasywnych, takich jak promieniowanie słoneczne oraz ciepło oddawane przez ludzi i urządzenia techniczne. Dom Pasywny Casa/Studio nie jest podłączony do sieci gazowej, a jedynie posiada mechanicznie sterowany system wentylacji, dzięki któremu czyste i przefiltrowane powietrze doprowadzane z zewnątrz jest wzbogacane o ciepło z odprowadzanego powietrza zużytego. Dzięki rezygnacji z jakichkolwiek palnych źródeł energii, budynek nie przyczynia się do emisji do atmosfery.
W tym niezwykłym budynku znajdują się między innymi linie Duravit ME by Starck, Starck 1, L-Cube, Happy D.2, Luv i Sensowash® Slim. Na szczególną uwagę zasługuje umywalka DuraSquare z metalową konsolą w kolorze Black Matt, która wyróżnia się przejrzystym, oszczędnym wzornictwem. Dla Stefano Piraccini jest to nie tylko pracownia architektoniczna, ale także jego dom. Architekt kazał zainstalować umywalkę na tarasie sypialni, aby podczas porannej rutyny mógł podziwiać widok na rzekę Savio.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie