Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa biblioteczka, czyli jak wybrać półkę na książki

AS

Stworzenie domowej biblioteczki to duże wyzwanie. Każdy fan literatury posiada w swoim domu setki książek, które przechowywane w nieodpowiedni sposób, szybko się zniszczą. Aby zachować je w dobrym stanie, konieczne jest zamontowanie odpowiedniej półki na książki.

Domowa biblioteczka
Domowa biblioteczka
sfmeble

Półka na książki powinna być jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. Rozmiar i sposób montażu trzeba dostosować do rodzaju posiadanego księgozbioru - to szczególnie ważne, jeśli znajdują się w nim duże i ciężkie książki. Odpowiednia półka powinna umożliwić ich przechowywanie w pozycji pionowej tak, aby nie trzeba było kłaść ich jedna na drugiej.

Rodzaj półek na książki

W ofercie producentów znajdują się różne rodzaje półek na książki, można je jednak podzielić na trzy główne grupy: półki stojące, wiszące i narożne. To, który model będzie najlepszy do danego pomieszczenia, zależy od wielu czynników. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim rodzaj i wielkość posiadanych książek, oraz wielkość pomieszczenia. Niektóre rodzaje półek na książki wymagają przykręcenia do ściany, inne mogą swobodnie stać na podłodze. Tak duże zróżnicowanie pozwala na wybór półki idealnej do indywidualnych preferencji i potrzeb.

Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia

Półki na książki to uniwersalne meble, które można ulokować w każdym pomieszczeniu. Przed zakupem odpowiedniego modelu warto jednak zastanowić się, kto będzie ich głównym użytkownikiem. Jeśli w domu znajdują się dzieci i to głównie one będą gromadzić na półkach swoje zbiory, należy rozpatrzyć możliwość zakupu modelu przykręcanego do ściany. Taką opcję posiada wiele półek, również tych stojących. Przymocowanie półek stojących do ściany to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek gdyby dziecko próbowało wejść na regał.

Wśród propozycji producentów znajdują się również półki, których można używać w każdym innym pomieszczeniu - nie tylko w salonie lub sypialni, ale również, np. w kuchni. W ostatnim rodzaju pomieszczenia półki służą głównie do przechowywania książek kucharskich lub segregatorów i zeszytów z przepisami. Oprócz wytrzymałości powinny dodatkowo charakteryzować łatwością czyszczenia tak, aby można było szybko usunąć z nich tłuste osady powstałe na skutek gotowania, kurz lub brud.

Jako półki na książki w sypialni lub salonie wykorzystywane są głównie stojące regały. Są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo można je wyposażyć w przeszklone drzwiczki, tworząc w ten sposób oryginalną ozdobę pomieszczenia.

Półki na książki wiszące

Wiszące półki na książki pojawiają się w niemal każdym domu. Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość zawieszenia na ścianie, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania książek, nie zajmując jednocześnie przestrzeni na podłodze. To szczególnie ważne w małych pomieszczeniach, w których powierzchnia podłogi musi być zagospodarowana innymi meblami. Półka wisząca na książki sprawdzi się m.in. w pokoju dziecięcym, w sypialni lub kuchni, czyli w pomieszczeniach, w których książki chcemy mieć na wyciągnięcie ręki. Tego rodzaju półki mają jednak wadę - wymagają przykręcenia do ściany, co z kolei generuje konieczność zrobienia dziur w ścianie.

Półki na książki narożne

Półki na książki narożne są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym pod względem aranżacyjnym - jednocześnie pozwalają zagospodarować przestrzeń narożną i stwarzają dodatkowe miejsce do przechowywania książek. W większości przypadków, podobnie jak półki wiszące, wymagają przykręcenia do ściany. Półki narożne uważane są za nowoczesne półki na książki, które doskonale prezentują się w każdym pomieszczeniu.

Półki na książki stojące - regały

Półka na książki stojąca to klasyczne rozwiązanie, bardzo często spotykane w polskich domach i mieszkaniach. Szeroki wybór wysokości i szerokości regałów sprawia, że można wybrać półki dopasowane do wielkości księgozbioru i możliwości, jakie daje powierzchnia podłogi w pomieszczeniu. W sklepach można znaleźć zarówno modele tradycyjne, jak i narożne. Regały zwykle wykorzystuje się jako półki na książki w salonie urządzonym w klasycznym stylu, jak również w nowoczesnej, minimalistycznej sypialni.

Półki na książki - ciekawe pomysły i aranżacje

Aby znaleźć oryginalne półki na książki do dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu, wystarczy przeszukać oferty czołowych producentów mebli. Znajdują się w nich zarówno niewielkie półki wiszące, jak i duże regały lub funkcjonalne półki narożne. Oprócz klasycznych modeli dostępne są również te ekstrawaganckie, które nie tylko pełnią swoją podstawową funkcję, ale stanowią również ciekawy element dekoracyjny pomieszczenia. Wśród nich można znaleźć półki z rzeźbionymi wzorami, idealne do wnętrz w stylu vintage, lub półki z postaciami z bajek i filmów, wykorzystywane w pokojach dziecięcych. Nowoczesne półki na książki można też wykonać samemu według własnego projektu - aby stworzyć oryginalną i niepowtarzalną półkę wystarczy kilka godzin wolnego czasu i odpowiednie materiały.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa biblioteczka, czyli jak wybrać półkę na książki