Domowa iluminacja
Oświetlenie nie tylko czyni wnętrza bardziej przejrzystymi, ale również eksponuje ich najważniejsze elementy i tworzy unikalny nastrój. Może zmienić oblicze mieszkania i poprawić samopoczucie domowników za sprawą nawet niewielkich zabiegów.
Odpowiednia oprawa świetlna zwiększa naszą koncentrację od 10 do 20% oraz znacząco poprawia samopoczucie. Niedobór światła odpowiada za pogłębienie uczucia przygnębienia i smutku, dlatego poza samą oprawą świetlną ważna jest jego ilość i jakość.
Rodzaje światła
Światło może być ogólne, czyli te na suficie, które oświetla całe pomieszczenie. Może też być punktowe, czyli stojące lub wiszące, które pomaga nam w gotowaniu i czytaniu oraz dekoracyjne.
Najlepiej jest łączyć ze sobą te trzy rodzaje światła, pamiętając jednak, by nie przesadzić, bo zbyt odważne wariacje mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Światło ogólne. W sypialni i salonie najlepsze jest światło ciepłe. Jest ono najbardziej przyjazne i nieinwazyjne. W miejscach gdzie przebywamy rzadziej, jak łazienka czy kuchnia można wybrać odrobinę zimniejsze światło.
Światło ogólne stanowi najczęściej drugi plan dla innego rodzaju oświetlenia. Często sprowadza się do jednego żyrandola na środku sufitu, chociaż warto przemyśleć powieszenie dwóch żyrandoli w jednej linii. To samo dotyczy halogenów ustawionych równolegle, w jednakowych lub różnych odstępach od siebie.
Światło punktowe. Jest najbardziej praktycznym światłem. Wymaga jednak dobrego zaplanowania, szczególnie jeśli chodzi o kuchnię. Należy w niej oświetlać główne miejsca przygotowywania i spożywania posiłków, takie jak stół kuchenny, blaty, czy zlew. Światło łazienkowe z kolei powinno skupiać się na miejscach codziennej pielęgnacji. W salonie warto ulokować światło tam, gdzie czytamy lub korzystamy z komputera lub wykonujemy inne czynności wymagające wytężania wzroku.
Nie zapominajmy, że światło punktowe to nie tylko moduły zainstalowane na meblach. To także lampki nocne i lampy stojące. Stojące lampy uzupełniają wystrój wnętrza i nadają pomieszczeniu unikalnego charakteru, a światła boczne mogą wpasować się idealnie we wnętrza.
Zaletą światła na ścianie jest jego ruchomość. Dzięki temu możemy oświetlić wszystko to, co chcemy. Lampki i światła w meblach są statyczne, ale za to ogniskują wiązkę świetlną w wybrany punkt. Ten rodzaj światła pomaga podkreślić ulubione zakamarki pomieszczeń, a inne sprytnie ukryć.
Światło dekoracyjne. Światłem dekoracyjnym mogą być kinkiety i ledy oraz inne świecidełka, których zadaniem jest jedynie uzupełnienie aranżacji. Oprawy ledowe wyjątkowo dobrze sprawdzają się w profilach możliwych do montowania w meblach i ścianach. Dobrze wyglądają równie na dwupoziomowym podwieszanym suficie i we wnętrzach mebli.
W sypialni to właśnie lampki nocne stanowią najważniejszą część oświetlenia sypialni. W kuchni stylowe ledy podkreślają zalety przestrzeni, a w łazience oświetlają wnętrza półek.
Artystyczne światło
Zachwyci niejednego miłośnika nowoczesnego designu. Iluminacja ścian czy sufitów to jedna z najbardziej nowoczesnych metod dekorowania wnętrz. Dzięki niej można w prosty sposób stworzyć niepowtarzalny klimat i podkreślić wyjątkowy styl pomieszczenia.
Rozświetlone ściany i gwieździste sufity zbudowane są ze specjalnych płyt z diodami led, zasilacza oraz kabla. Płyta jest ze styropianu, wewnątrz którego znajdują się cienkie metalowe warstwy rozprowadzające prąd po całej powierzchni. Konstrukcja płyty umożliwia podłączenie diód LED w dowolnym miejscu bez dodatkowego okablowania.
Oświetlenie salonu
Za główne źródło światła w salonie zazwyczaj służą lampy sufitowe, a także klasyczne żyrandole oraz lampy wiszące. Poza oświetleniem sufitowym, w postaci lamp wiszących, warto w salonie umieścić także oświetlenie uzupełniające. Takim typem oświetlenia dodatkowego do salonu mogą być lampy stojące, które można przenosić z miejsca na miejsce, czy kinkiety, które doskonale sprawdzają się jako oświetlenie boczne. Oświetlenie dodatkowe do salonu podkreśli i wzbogaci wystrój wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem do salonu są także lampy do oświetlenia obrazów, które eksponują i podkreślają ich urok.
Oświetlenie sypialni
Lampy do sypialni sufitowe i wiszące pozwolą̨ swobodnie korzystać́ z pokoju po zmroku. To, jak bardzo chcemy rozświetlić sypialnię, powinno zależeć od wielkości pomieszczenia oraz osobistych preferencji. Pamiętajmy, że temperatura i moc żarówek pozwala na znaczną regulację intensywności każdego oświetlenia. W sypialni jako oświetlenie główne świetnie sprawdzą się zarówno lampy wiszące kilkupunktowe, jak i pojedyncze wiszące żyrandole z abażurem.
Do wypoczynku i wyciszenia się po całym dniu nadają się lampy boczne, stołowe lub lampy podłogowe.
Lampki na stoliku nocnym świetnie sprawdzają się jako ozdoba sypialni oraz wygodne oświetlenie tuż przed snem. Lampki nocne idealnie nadają się do czytania, a ich budowa ułatwia wyłączenie światła bez konieczności wstawania z łóżka.
Oświetlenie kuchni i jadalni
Wybierając lampę do kuchni czy do jadalni warto zastanowić się, w którym miejscu zostanie zamontowana. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje musi spełniać́ oświetlenie w danym miejscu i jakim wymogom powinno sprostać́. Należy pamiętać o wyborze lampy odpowiedniej wielkości — gabaryty lampy powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje. W jadalni warto zamontować kilka lamp wprost nad stołem, tak by wspólne, rodzinne posiłki były dla wszystkich wygodne i komfortowe. Dla większych pomieszczeń oraz tam, gdzie stół jest długi najlepiej wybrać lampy kilkupunktowe. W mniejszej kuchni nad stołem powinna wystarczyć lampa pojedyncza.
Oświetlenie łazienki
Łazienka to jedno z tych pomieszczeń́, do których rzadko dociera światło dzienne. Najlepszym pomysłem jest zastosowanie co najmniej dwóch źródeł światła — jednego sufitowego, które będzie oświetlać całą przestrzeń oraz oświetlenie przy lustrze. Dodatkowo możemy wyposażyć łazienkę w lampy stojące, regulowane spoty, czy boczne kinkiety. Plafony, wciąż mające swoich zwolenników, sprawdzają się w mniejszych łazienkach, szczególnie z niskim sufitem. Wszędzie tam, gdzie jest za mało miejsca na montaż żyrandola lub jest on po prostu zbędny. Również lampy do sufitów podwieszanych pozwalają na ciekawy design niskiego pomieszczenia.
Oświetlenie korytarza
Korytarz to zazwyczaj miejsce o niewielkim metrażu, bez dostępu do naturalnego światła. Warto więc zaopatrzyć je w niewielkie acz efektowne lampy, które optycznie powiększą ich metraż i pozwolą na wygodne użytkowanie. Nie wymagają̨ zazwyczaj zbyt ostrego światła, ale powinny dobrze komponować́ się̨ z wystrojem reszty mieszkania. Niewielkie a wyjątkowo efektywne są̨ nowoczesne kinkiety, lampy sufitowe oraz atrakcyjne plafony, które pozwolą̨ zaoszczędzić́ miejsce.
Oświetlenie pokoju nastolatka
Szukając lampy do pokoju młodzieżowego obowiązkowo należy uwzględnić́ miejsce pracy, którym zazwyczaj jest biurko. Lampa stojąca stołowa, nowoczesny kinkiet lub lampa regulowana z wysięgnikiem pozwoli na swobodną naukę̨ i pracę po zmroku.
Ważne jest także, aby zostały w nim uwzględnione lampy, które stworzą̨ możliwości do komfortowego korzystania z pokoju w trakcie przyjmowania gości i innych form spędzania czasu
Lampy do pokoju młodzieżowego powinny także wieczorem zamieniać́ pomieszczenie w kameralne, przytulne miejsce, które pozwala odpocząć́.
Oświetlenie pokoju dziecięcego
Oświetlenie pokoju dziecięcego powinno mieć trzy cechy. Pierwszą z nich jest funkcjonalność, na którą składa się moc i charakter emitowanego światła. Ważne jest to, by lampa spełniana swoje zadanie. W zależności od rodzaju powinna pozwalać na komfortową pracę przy biurku, czy też na komfortowy odpoczynek po całym dniu w szkole. Drugą kwestią jest bezpieczeństwo produktu, które dla każdego rodzica jest przecież najważniejsze. Nie można jednak zapomnieć o potrzebach samych użytkowników oświetlenia i dlatego pamiętajmy, by lampy do pokoju dziecięcego były także atrakcyjne wizualnie.
- Więcej o:
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach
Color drenching - czym jest i jak zastosować ten zabieg w aranżacji wnętrz?
Najmodniejsze lampy wiszące
Remont drewnianej podłogi