Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno rozbiórkowe – jak je wykorzystać?

MP

W aranżacji wnętrz coraz chętniej wykorzystujemy drewno rozbiórkowe. Powodów jest co najmniej kilka. Jakich? Chcemy mieć wokół siebie rzeczy oryginalne – „z duszą”, lubimy majsterkowanie, troszczymy się o środowisko i zasoby surowców naturalnych, które są przecież ograniczone, czy też pragniemy upiększyć dom małym kosztem. Dziś podpowiemy zatem, co możemy wyczarować ze starych desek, jak je odpowiednio selekcjonować i przygotować do dalszej pracy.

Drewno rozbiórkowe
Drewno rozbiórkowe
Fot. JUCO

Drewno rozbiórkowe

Czy zastanawialiście się może, że niektóre wyrzucane przez nas rzeczy to nie są właściwie śmieci, a surowce, które można ponownie wykorzystać? Takie myślenie jest wyrazem dbałości o planetę. Nic dziwnego zatem, że recykling zyskuje na znaczeniu w wielu aspektach naszego życia, również w aranżacji wnętrz. Możemy bowiem wyczarować coś oryginalnego właściwie z niczego, w dodatku za parę groszy. Wystarczy znaleźć nową funkcję dla pozornie nieprzydatnego przedmiotu i przerobić go na nowo. Wymaga to jednak pewnego nakładu pracy, chęci i zręczności. Na szczęście w Internecie znajdziemy wiele filmików z cyklu DIY, które dostarczą nam praktycznej wiedzy. Szczególnie przyjemnym materiałem do obróbki jest drewno. Jedni odnawiają więc stary regał, zakupiony na targu staroci, a drudzy tworzą coś od podstaw z drewna rozbiórkowego. Może pochodzić ono z demontażu starych wiat, szpichlerzy, garaży czy różnego typu architektury ogrodowej.

Jak przygotować drewno rozbiórkowe?

 • Na początku należy przyjrzeć się kondycji drewna, które chcemy powtórnie wykorzystać.
 • Sprawdźmy więc, czy nie jest pokryte pleśnią, zgrzybiałe, zgniłe, spróchniałe i uszkodzone. Jeśli zobaczymy liczne małe otwory w materiale, możemy podejrzewać, że bytują lub bytowały w nim szkodniki (można spróbować zastosować środek owadobójczy). Takie deski mają wówczas obniżoną wytrzymałość na zginanie, a więc nie można ich używać do celów konstrukcyjnych.
 • W starym drewnie mogą być także zakotwiczone gwoździe. Jak się ich szybko i wygodnie pozbyć? – Wystarczy użyć łomo-wyciągacza płaskiego do gwoździ lub młotka ciesielskiego z zębem.  Kupując takie akcesoria, pamiętajmy, aby były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Szczególnie ważna jest część robocza – powinna być kuta i hartowana indukcyjnie. Takie niezawodne narzędzia, produkowane w Polsce, znajdziemy chociażby w ofercie JUCO. – Łom-wyciągacz do gwoździ płaskich, w wersji standard lub tradycyjny, to trwały, solidny wyrób, który powstał z wysokogatunkowej stali, a więc posłuży nam przez wiele lat, nawet dla kolejnych pokoleń. W dodatku ma świetny stosunek jakości do ceny.
 • Do tego typu prac sprawdzi się też młotek ciesielski z zębem MONOBLOCK, który posiada mocny szpic do podważania gwoździ i praktyczną wstawkę magnetyczną do ich przytrzymywania. Został wyposażony ponadto w wygodną rękojeść z tworzywa, dzięki której sprzęt stabilnie leży w dłoniach. Jeśli chcemy sięgnąć po lżejsze narzędzie, wybierzmy natomiast młotek ciesielski z zębem z serii Fiberglass z trzonkiem z włókna szklanego.
 • Do usuwania gwoździ można również wykorzystać poręczny wyciągacz jednostronny, a do wyjmowania desek przyda się łom-wyciągacz w wersji standard.

 • Gdy pozbyliśmy się gwoździ, w następnej kolejności należy oczyścić powierzchnię drewna, np. usunąć stare powłoki malarskie przy pomocą szlifierki lub papieru ściernego, a później je odpylić. Kolejnym krokiem jest przycięcie desek na pożądaną długość czy kształt, zabezpieczenie ich impregnatem i praca nad formą mebla czy innego akcesorium użytku domowego lub ogrodowego.

Co można stworzyć z drewnianych desek z drewna rozbiórkowego?

 • Z drewna rozbiórkowego można stworzyć wiele rzeczy przydatnych w domu. Najczęściej wykorzystywane jest jednak do wykonania mebli, a zwłaszcza ławek, stołów i półek, gdyż może je zrobić nawet amator majsterkowania – nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi. Świetnie sprawdzi się także do produkcji wszelkiego rodzaju ram – zarówno do zdjęć oraz obrazów, jak i luster.
 • Jeśli drewno jest w dobrym stanie, można nawet wykonać z niego podłogę, listwy przypodłogowe, listewki do sztukaterii, modne panele lamelowe czy też prostą okładzinę dekoracyjną (w stylu boazerii; szczególnie ciekawie będzie wyglądać wiekowe drewno we wnętrzach rustykalnych) na ścianie w salonie (np. tej z telewizorem), sypialni (np. za wezgłowiem łóżka) czy w innym pomieszczeniu w domu.
 • Z powodzeniem użyjemy go również do wykonania balustrady schodów czy obudowy kominka.
 • Pamiętajmy jednak, że drewno rozbiórkowe może być pokryte farbami lub środkami impregnującymi, dlatego nie powinno służyć jako opał. W momencie spalania takich desek do atmosfery uwalniają się bowiem trujące związki chemiczne. Za wykorzystanie w ten sposób surowca grozi nawet mandat karny.

Drewno rozbiórkowe - gdzie kupić? 

Drewno z odzysku można pozyskać z własnych zasobów, ale także kupić na aukcjach internetowych czy targach staroci – możliwości jest dużo. Pamiętajmy jednak, aby do celów aranżacyjnych wybierać dobrze zachowane drewniane elementy, wtedy przedmiot, który z nich wykonamy będzie służył długo. Z pewnością, tego typu prace dostarczą nam wiele satysfakcji – coś, co jest wykonane własnymi rękami, cieszy bardziej i zyskuje „duszę”, a także z czasem sentymentalną wartość. Przysłużymy się w ten sposób także naturze.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Drewno rozbiórkowe – jak je wykorzystać?