Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi gładkie i z fakturą

Tekst: Anna Król

W doborze drzwi wewnętrznych najważniejsze jest ich dopasowanie do stylu wnętrza. Wiele możliwości aranżacji przestrzeni sprawia, że jest to nie lada wyzwanie.

Czarny kolor drzwi wewnętrznych wymaga idealnego dopasowania do aranżacji, jednak wysiłek się opłaci, ponieważ w przemyślanej przestrzeni takie drzwi będą prezentować się wyjątkowo estetycznie i szykownie.
Czarny kolor drzwi wewnętrznych wymaga idealnego dopasowania do aranżacji, jednak wysiłek się opłaci, ponieważ w przemyślanej przestrzeni takie drzwi będą prezentować się wyjątkowo estetycznie i szykownie.
Voster

Dostępne na rynku najnowsze rozwiązania produktowe i nowoczesne technologie pozwalają wytwarzać produkty o unikatowym designie i bardzo dobrej jakości. Dzięki wytężonej pracy projektantów modele znajdą dla siebie zarówno miłośnicy minimalizmu, jak i wielbiciele stylu industrialnego, boho czy nawet glamour. Wiele zależy od skrzydeł – sposobu wykończenia, koloru i faktury.

Drzwi idealnie gładkie

Rozwiązaniami obecnie dominującymi we wzornictwie skrzydeł drzwiowych są proste formy. Do łask wróciły drzwi gładkie, bez jakichkolwiek frezów czy szklanych wstawek. Choć niektórym może wydawać się to banalne, to klasyczne egzemplarze nie zaburzają wyglądu pomieszczenia i będą stanowić harmonijne uzupełnienie zastosowanej aranżacji.

Drzwi w kolorze antracytowym łatwo połączyć z drewnem, betonem oraz stalą. Świetnie wyglądają również wśród kontrastów.
Drzwi w kolorze antracytowym łatwo połączyć z drewnem, betonem oraz stalą. Świetnie wyglądają również wśród kontrastów.
Voster
drzwi gładkie
Proste, gładkie skrzydło eksponuje ościeżnicę – rama wyłania się ze ściany, tworząc dyskretną, lecz widoczną ozdobę. Nachylenie elementów pod kątem 40° dodaje ścianie głębi. Z jednej strony drzwi ukryte w ścianie są eleganckie i nie rzucają się w oczy, z drugiej – linie geometryczne ościeżnicy tworzą głębię.
Eclisse

Wśród skrzydeł gładkich najbardziej popularne są drzwi w odcieniu bieli. Minusem może być to, że najbardziej widać na nich zabrudzenia. Dlatego warto, aby ich powierzchnia była łatwa w czyszczeniu. Dotyczy to zwłaszcza modnych matów, które nie odbijają światła i nadają wnętrzu dystyngowany charakter. Dobrze, jeśli mają one specjalną powłokę, odporną na zarysowania, odciski palców i tłuste ślady. Już od kilku sezonów na topie są drzwi szare. Pasują do wielu stylizacji, a z myślą o aranżacjach w stylu loftowym, industrialnym proponuje się także drzwi w kolorze czarnym lub antracytowym. Doskonale wyglądają w towarzystwie okładzin z cegły czy betonu architektonicznego. Zaletą drzwi gładkich jest to, że można je ukryć w ścianie, np. malując w tym samym co ona kolorze.

Dyskretne zdobienia

O tym, czy gładkie, jednolite skrzydło będzie ascetycznie surowe, czy będziemy je odbierać jako lekkie i finezyjne mogą zdecydować frezy, intarsje i szklane wstawki. Wybierajmy skrzydła, w których będą miały one kształt oparty na kącie prostym – wszelkiego rodzaju „łuczki” są w odwrocie. Natomiast linie przecinające się pod kątem prostym tworzą figury sprawiające, że wykończone nimi skrzydła drzwiowe pasują do każdej stylizacji. Efektownym zdobieniem są poziome lub pionowe frezowania. Odmienią ono wnętrze w zależności od wybranego wzoru, który – oprócz standardowego – można również stworzyć według indywidualnych upodobań.

Świetną propozycją są również drzwi pełne o prostym i uniwersalnym wykończeniu z ozdobnymi intarsjami. To wstawki idealnie zlicowane z powierzchnią skrzydła, występują po obu stronach drzwi. Oprócz walorów estetycznych intarsje mogą okazać się pomocne w poprawieniu proporcji wnętrza. Dzięki różnemu ich układowi stworzą one na powierzchni skrzydła wyjątkowe kompozycje, podnosząc atrakcyjność i efektowność drzwi. Intarsje są dostępne na ogół w kolorze srebrnym, czarnym lub złotym.

Drzwi z fakturą

Słowo faktura podsuwa nam na myśl drzwi ze skrzydłami wykończonymi drewnianymi fornirami lub materiałami odtwarzającymi rysunek różnych gatunków drewna. Wśród nich można spotkać wyroby z najwyższej półki. Ich atrakcyjność opiera się na oryginalnym rysunku drewna. Inspirujące dla projektantów drzwi są również sposoby wykańczania drewna (bielenie, bejcowanie, olejowanie itp.).

Za nowoczesne i modne można więc uznać drzwi wewnętrzne z okleiną wenge, bielonego dębu lub wędzonego jesionu. To często modele z pełnymi skrzydłami lub jedynie z niewielkim szklanymi elementami – rysunek drewna jest tak atrakcyjny, że nie potrzebuje wzmocnienia innymi detalami. Wysokiej jakości nadruk na drzwiach może odmienić każde pomieszczenie. Dzięki wykorzystaniu technologii druku cyfrowego i utwardzeniu drukowanej powłoki metodą UV, którą można zabezpieczyć lakierem, osiąga się praktycznie nieograniczone możliwości projektowe.

Najlepsi producenci dbają, by wrażenie kontaktu z naturalnym materiałem było tu jak najsilniejsze. Stąd właśnie wzięła się idea laminatów synchronicznych. Co się kryje pod tym określeniem? Dekor, który z fotograficzną dokładnością odwzorowuje unikatowy rysunek drewna, a precyzyjne tłoczenie wiernie odtwarza odpowiadającą mu fakturę – słoje, sęki, pęknięcia. Pod względem designu i tekstury tych dekorów niemal nie da się odróżnić od litego drewna lub forniru. Drzwi mogą mieć też fakturę kamienia, betonu lub metalu odwzorowują nie tylko barwę tych materiałów i charakterystyczne rysunki smug, lecz także ich fakturę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi gładkie i z fakturą