Eklektyczne mieszkanie na warszawskiej Pradze
Sprawdzamy, jak prezentuje się połączenie klasyki z nowoczesnością na 54 metrach kwadratowych.
We wnętrzach królują naturalne materiały – drewno i kamień, a pośród dodatków pojawiają się oryginalne ceramiczne naczynia o surowym wykończeniu. Akcenty w mocnych odcieniach niebieskości, na których zależało inwestorom, ożywiają neutralną bazę kolorystyczną i subtelnie nawiązują do okolicznego pejzażu.
Apartament o powierzchni 54 m kw., choć może wydawać się nieduży, został doskonale zaadoptowany do potrzeb pary młodych ludzi, ceniących sobie dobry design i funkcjonalność. To zasługa dobrze przemyślanego projektu, który optymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń oraz zalety układu deweloperskiego mieszkania. Miejsce do przechowywania zapewniają wysokie zabudowy wykonane przez stolarnię Decoroom według autorskiego projektu architektki.
Otwarta strefa dzienna
Już sama strefa wejścia jest wizytówką doskonałego projektu. Zapowiada szereg funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, które odnajdziemy w całym apartamencie. Pojawia się więc tutaj praktyczna, zabudowana szafa w kolorze jasnej szarości, która za sprawą dekoracyjnych frontów, przypominających sztukaterię, niemalże wtapia się w tło imitując przedłużenie ścian z otwartej strefy dziennej. Uwagę przyciąga granatowy sufit przechodzący na ścianę z wejściem do łazienki – tu postawiono na „ukryte” w ścianie drzwi wewnętrzne Porta model Hide pomalowane farbą w tym samym odcieniu. Ciemniejszy hol dość oryginalnie wyznacza ciągi komunikacyjnie, a niezwykle efektowna podłoga ze wzorzystych płytek ułożonych na kształt tradycyjnych dywanów przykuwa wzrok ciekawym deseniem z błękitem w roli głównej.
Ekspresję różnych odcieni niebieskości powtarza otwarta strefa dzienna, tym razem jednak w bardziej nowoczesnej wersji. Kobaltowa szafka RTV wykonana na zamówienie, ustawiona tuż przy strefie wejścia, stanowi jej stylistyczną kontynuację, a niebieskie dodatki podkreślają spójność aranżacji. Podobną rolę pełni sztukateria na ścianach, utrzymana w tym samym kolorze, co fronty zabudów w przedpokoju. Przestrzeń wypoczynkową zamyka narożna sofa, w nieco mocniejszym odcieniu szarości, która wyznacza granicę między kuchnią, salonem i jadalnią.
Sama zabudowa kuchenna została w całości wkomponowana we wnękę i podobnie jak szafy w przedpokoju, subtelnie wtapia się w tło aranżacji. Jednak mimo stonowanej palety kolorów, to ona jest tutaj prawdziwą gwiazdą. Od pierwszego wejrzenia urzeka nas zabudowa w naturalnym, ziemistym kolorze z frontami górnych szafek wykonanymi z ryflowanego forniru w odcieniu dębu. Całość uzupełnia blat wykonany z konglomeratu imitującego kamień. Za wizualnie atrakcyjną formą kryje się też wiele praktycznych rozwiązań, które zostały skrojone w odpowiedzi na realne potrzeby pary domowników.
- Ryfle na frontach dają efekt 3D i zostały celowo spłycone, by łatwo było je czyścić. Motyw ryflowanych frontów z forniru powtórzono w łazience, co podkreśla spójność aranżacji – zdradza arch. Katarzyna Fotek.
Jadalnia umiejscowiona w pobliżu kuchennego aneksu i wysokich okien służy nie tylko serwowaniu posiłków – zdarza się, że pełni również funkcję domowego biura, gdy dedykowane temu biurko w sypialni jest zajęte. Warto wspomnieć, że całą przestrzeń dzienną stylistycznie spaja drewniana podłoga Barlinek, ułożona w klasyczną jodełkę, czyli kolejny ukłon w stronę tradycji.
Komfortowa aranżacja sypialni i łazienki
W sypialni miękko rozgościły się szarości obecne w całej palecie odcieni. Na ich tle czarne meble i dodatki dodają wnętrzu głębi, zaś drewniana podłoga, ułożona w jodełkę, ociepla wnętrze i koi zmysły nawiązaniem do świata przyrody. To dzięki niej chłodne w odbiorze pomieszczenie nabiera przytulności.
Z kolei znajdująca się tuż obok łazienka to swoisty hołd złożony naturze i przedłużenie pomysłu na zabudowę stolarską znajdującą się w kuchni. Imitujące jasny kamień wielkoformatowe płytki z oferty Tubądzin budują tu klimat luksusowego SPA, co podkreśla oryginalna szafka pod umywalkę o zaoblonej formie wykończona ryflowanymi frontami z forniru.
Podobną rolę pełnią lustrzane tafle na frontach zabudowy WC, które optycznie powiększają niedużą przestrzeń i budują wrażenie przestrzenności. Pomimo niewielkiego metrażu łazienka jest bardzo funkcjonalna. To zasługa starannie dobranego wyposażenia, jak np. zabudowanej wanny z parawanem nawannowym Radaway, który umożliwia korzystanie z wszystkich zalet prysznica, mimo braku osobnej kabiny, czy też rozwiązań podtynkowych od marki Grohe, które ukrywają w ścianie elementy konstrukcyjne i podłączeniowe, razem ze spłuczką. Te rozwiązania, jak i kilka innych zabiegów zastosowanych w tej przestrzeni rozwiązań potwierdzają, że w mniejszych pomieszczeniach drzemie ogromny potencjał warty odkrycia.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie