Elegancka kawalerka na Mokotowie projektu pracowni Sobkowiak Architektura
Nowoczesne formy, jasne kolory, dużo światła i elegancja - a to wszystko na 27 metrach kwadratowych. Zaglądamy do kawalerki, która zachwyca estetyką i zastosowanymi detalami.
Niewielki metraż zawsze stanowi wyzwanie aranżacyjne. Jak poradziła sobie z tym zadaniem arch. Agata Sobkowiak, właścicielka pracowni Sobkowiak Architektura?
– To jeden z mniejszych metraży, jakie opracowywaliśmy. Ale największym wyzwaniem był jednoprzestrzenny układ mieszkania. Chodziło o to, by uniknąć odczucia, że całe życie toczy się w sypialni – relacjonuje arch. Agata Sobkowiak, właścicielka pracowni Sobkowiak Architektura.
Punktem wyjścia w pracy nad koncepcją była - jak zawsze - analiza układu funkcjonalnego. Powstały różne wersje. Właścicielka zdecydowała się postawić na komfort spania w pełnowymiarowym łóżku niż półśrodek w postaci rozkładanej sofy. Jak wygospodarowano miejsce na sypialnię w przestrzeni, która jednocześnie spełnia funkcję salonu?
Potrzebny był jakiś rodzaj przesłony - lekkiej, które nie będzie przytłaczała wnętrza ani niepotrzebnie go zmniejszała. Powstał więc projekt parawanu - jednocześnie ruchomego i stabilnego za sprawą dwóch rozpórek. Jedna została zamontowana do podłogi i stropu, druga przesuwa się dzięki filcowym ślizgaczom – bezpiecznym i dla sufitu, i dla posadzki. Przesłona ma metalową konstrukcję i drewniane ramy, na których naciągnięto tkaninę. Materiał delikatnie przepuszcza światło, co dodaje mu lekkości.
Warto zwrócić uwagę na zaoblone wykończenie skrzydeł parawanu. Motyw koła lub jego wycinków pojawia się w wielu elementach wyposażenia. Taki zabieg nadaje koncepcji spójnego stylu, ale to nie jedyna zaleta. Zaokrąglenia są wizualnie lżejsze niż formy kanciaste - i przyjemniejsze dla oka. Jednocześnie, nawet w ciasnej przestrzeni, pozwalają wygodnie się poruszać bez ryzyka zawadzenia stopą czy łokciem.
Stół jadalniany ma okrągły nie tylko blat, ale i podstawę. Zabudowa kuchenna otrzymała łagodne narożniki oraz delikatny frez, który powtarza wykrój zaoblonych ram sztukateryjnych widocznych na ścianach. Rozmaicie rozwiązane łuki pojawiają się w kształtach tapicerowanego zagłówka łóżka, tafli luster, a nawet szklanej ścianki prysznicowej. Koło, kula i ich "echa" obecne są w formach lamp, okuciach mebli, wykroju ceramiki łazienkowej i innych elementach. Ta konsekwencja przekłada się na odczucie harmonii, tak ważne w kameralnych przestrzeniach.
Stół (Ethnicraft, Nap) ma prostą, ale przyjemną dla oka formę. Został wykonany z litego drewna. Otaczają go trzy komfortowe krzesła i tapicerowany puf (Westwing). Warto zwrócić uwagę na nóżki krzeseł w złotym kolorze. Ten odcień metalu powtarza się w całym mieszkaniu, dodatkowo ocieplając wnętrza.
Nad stołem architektka umieściła dekoracyjną lampę.
– To główny bohater tej części wnętrza – uśmiecha się Agata Sobkowiak.
Oprawie towarzyszy delikatna w formie rozeta na suficie. Podobnie jak inne elementy sztukaterii (marki Orac), doskonale łączy się z elegancką jodełką francuską na podłodze (Hajnówka). To deska warstwowa średniej wielkości, która we wnętrzu o tej skali wydaje się efektownie duża.
W aneksie kuchennym zaprojektowano zabudowę meblową o zaoblonych kształtach. Znalazły się tu zarówno szafki stojące, jak i wiszące, jednak nie przytłaczają one wizualnie wnętrza. Dla uzyskania tego efektu ważne było m.in. odsunięcie górnego pasa szafek nie tylko od sufitu, ale i od bocznej ściany. Ważna jest tu też jasna kolorystyka frontów i urządzeń AGD. Całe mieszkanie utrzymane jest w złamanych bielach, écru, beżach i ciepłych szarościach. Ożywienie wprowadzają akcenty złota oraz ciepłej, oliwkowej zieleni.
Na blacie roboczym pojawił się spiek kwarcowy (Laminam). Przypomina kruchy marmur z delikatną żyłką na tle złamanej bieli, jest jednak trwały – odporny m.in. na plamy i zarysowania. Nie zabrakło też ciekawych detali, jak zlewozmywak (Franke) i bateria w kolorze złota czy cokół wykonany z płyty pokrytej metalem w odcieniu mosiądzu. Uwagę zwraca ponadto osprzęt elektryczny – gniazda i łączniki stylizowane są na te z lat 30. XX wieku (marki Berker).
Parawan tworzy przytulną przestrzeń nocnego wypoczynku. Na jej ścianach pojawiła się tapeta ze stylizowanym roślinnym wzorem, stanowiąca tło dla łóżka z dużym, tapicerowanym zagłówkiem.
Ta kojąca wizualnie aranżacja emanuje spokojem i harmonią. Kryje też w sobie tak potrzebną funkcjonalność.
– Podstawa materaca to pojemny schowek na pościel czy koce. Szafka nocna ma w sobie pojemną, głęboką szufladę. Obok stanęła podwójna szafa ubraniowa sięgająca do samego sufitu. Druga, równie wysoka, znalazła się na styku holu z kuchnią. Wszystko po to, by klientka miała mogła tu wygodnie żyć w funkcjonalnej i uporządkowanej na co dzień przestrzeni – podkreśla Agata Sobkowiak.
Warto wspomnieć, że pojemna skrzynia jest też podstawą narożnej zabudowy w przedpokoju. Wykonany na miarę mebel z poduchą na wierzchu służy jako ławeczka – ułatwia zakładanie butów i pozwala odłożyć na chwilę torebkę.
– Jednocześnie tworzy dodatkową przestrzeń przechowywania, a ponadto kryje elementy techniczne – zdradza nam właścicielka pracowni Sobkowiak Architektura.
Nad ławką, na ścianie, znalazło się podłużne lustro, z dwóch stron zakończone półkolem - a obok kinkiety w postaci białych kul na tle złotych dysków.
Łazienka ma kompaktowe wymiary - jak została zaaranżowana?
– Klientce zależało na wannie, ale z funkcją prysznica. Stąd szklana ścianka, z dekoracyjnie zaokrąglonym narożnikiem – wskazuje Agata Sobkowiak.
Do dyspozycji tu także przestrzeń do przechowywania. Duża szafka z umywalką poniżej blatu ze spieku (Laminam) ma pojemne, szerokie szuflady, a nad stelażem WC znalazła się wysoka szafka wnękowa.
Uwagę zwraca połączenie oliwkowej mozaiki ceramicznej (Ardea Mosaic Factory) z gresem naśladującym marmur Arabescato. Duże płytki pojawiły się zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Zamykana drzwiami przesuwnymi łazienka to jedyne pomieszczenie mieszkania, w którym posadzka nie jest drewniana. Złamane biele i delikatne zielenie okładzin podkreślają urodę szczotkowanego złota baterii (Vado), uchwytów, elementów lamp i akcesoriów łazienkowych.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie
Nowoczesna willa projektu Mango Investments
Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - projekt pracowni To Be Design
44-metrowe mieszkanie w Gdańsku pełne kolorów
Domki w stylu hytte - norweska inspiracja do relaksu
Wnętrza domu w eklektycznym stylu
Aksamitny beż: aranżacja mieszkania projektu pracowni KODO