Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fotowoltaika dachowa – blachodachówka i wsporniki

Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika jest jednym z rozwiązań, po które coraz częściej sięgają właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą ograniczyć obciążenie budżetu, jakim okazują się stale rosnące ceny energii i ogrzewania.

blachodachówka PŁASKA Blachy Pruszyński_fotowoltaika
blachodachówka PŁASKA Blachy Pruszyński_fotowoltaika
Pruszyński

Równocześnie takie rozwiązanie daje możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej elektryczności. Pomimo nadchodzących zmian w sposobie rozliczania sprzedaży energii, nadal opłaca się to jako sposób na uniezależnienie od gwałtownie zmieniających się cen. Według szacunków, taka inwestycja zwróci się po ok. 5 do 7 lat. Pokrycie dachu blachodachówką może przynieść kolejne oszczędności niezależnie od produkcji własnej energii

W tym artykule opowiemy o tym: 

- jak przeprowadzić montaż paneli słonecznych na blachodachówce?

- czym są wsporniki do fotowoltaiki?

wspornik do paneli oferowany przez Blachy Pruszyński
wspornik do paneli oferowany przez Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

Panele fotowoltaiczne, a blachodachówka

Poza najważniejszymi elementami paneli słonecznych, które determinują ich typ, technologię, czy markę, jednym z wartych uwagi aspektów modelu jest szkielet montażowy, który pozwala na położenie go, nie obciążając pokrycia dachowego. Rynkowe modele dzielą się na dwa rodzaje – te, które projektowane są jako uniwersalne oraz takie, które produkuje się do konkretnych modeli pokrycia.

Renomowany producent blachodachówek w kraju – Blachy Pruszyński, zawarł w swojej ofercie dwa rodzaje wsporników do paneli fotowoltaicznych. Jeden wariant oznaczono 350/20, a drugi – 350/30. Takie wsporniki, jak i używane do montażu śruby, wykonane są ze stali nierdzewnej klasy A2, co uodparnia je na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oba modele wsporników są tak samo długie (383 mm) i szerokie (30 mm), a najważniejsza różnica pomiędzy nimi to inna odległość pomiędzy zaczepami montażowymi. Taki projekt sprawia, że są one łatwiejsze w dopasowaniu do wybranego pokrycia dachowego. Odpowiednie modele wsporników mogą służyć na dachu pokrytym blachodachówkami: o długości paneli 350mm i przetłoczeniu odpowiednio 30mm – w przypadku modeli modułowych TIGRA i LOARA, a także tej drugiej ciętej na wymiar – oraz do 20 mm – w przypadku modeli na wymiar:  RUBINU i SZAFIRU oraz modułowej wersji tego ostatniego. Elementem ułatwiającym dokonanie wyboru jest gama 6 kolorów, w których wsporniki mogą zostać zakupione. Zagwarantuje to nam odpowiednie dopasowanie ich do dachu.

Panel dachowy
Panel dachowy
Blachy Pruszyński

Panel na rąbek, a wsporniki do paneli słonecznych

By położyć na dachu „domową elektrownię” nie musimy koniecznie decydować się na blachodachówki. Równie dobrym rozwiązaniem będzie położenie na dachu skośnym paneli na rąbek. Producent paneli dachowych NA RĄBEK posiada w swojej ofercie specjalnie kompatybilne wsporniki bezotworowe. Przeznaczone są one na montaż paneli fotowoltaicznych i solarnych na panelu na rąbek o wysokości zamka do 46 mm. Montaż przeprowadzany jest skutecznie i szybko, a o bezpieczeństwo i wytrzymałość możemy się nie martwić, dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej klasy A2. Utrzymane w duchu minimalizmu panele na rąbek można ciekawie zaprojektować i skomponować z instalacją fotowoltaiczną, szczególnie przy wykorzystaniu chłodnej kolorystyki, przywodzącej na myśl obszary industrialne.

Wybrane wsporniki będą wpływać na ogólna wytrzymałość pokrycia dachowego, dlatego trzeba taki zakup dokładnie przemyśleć. Należy pamiętać o wrażliwości blachodachówki na uszkodzenia mechaniczne podczas montażu fotowoltaiki i dopilnować, by ekipa monterska wykorzystała wszelkie możliwe sposoby zabezpieczenia jej – np. specjalne obuwie, czy sposób poruszania się. Jeśli podczas takiego montażu, ekipa uszkodzi powłokę pokrycia dachowego, właściciel dachu może utracić gwarancję produktu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fotowoltaika dachowa – blachodachówka i wsporniki