Funkcjonalny minimalizm na 35 m kw.
Prezentowane mieszkanie znajduje się na nowo powstałym osiedlu 19. Dzielnica przy ul. Kolejowej na warszawskiej Woli. Aranżacja przygotowana przez Olgę Nowosad-Szewców z pracowni Decoroom jest idealnym przykładem połączenia funkcjonalności z dekoracyjnością - kompozycji, którą uzyskano poprzez zastosowanie prostych rozwiązań. Nowoczesny minimalizm sprawdził się na tym niewielkim metrażu idealnie - umożliwił stworzenie wygodnych i atrakcyjnych wizualnie wnętrz, stał się też tłem dla modnych akcentów w postaci mebli i dodatków.
Mieszkanie zostało zakupione z myślą o wynajmie, ma zatem charakter inwestycyjny. W opracowaniu koncepcji na urządzenie wnętrz głównym założeniem stało się w związku z tym zastosowanie uniwersalnych rozwiązań, które sprawią, że potencjalny lokator poczuje się w nim niemal jak we własnym domu. Lokum doskonale zaspokaja potrzeby singla, ale może je zamieszkiwać również para. Biorąc pod uwagę skromny metraż, pewnym wyzwaniem było zadbanie o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. W związku z tym zaprojektowane zostały zabudowy meblowe - pojemne, ale jednocześnie nieprzytłaczające. Właściwym posunięciem okazało się też zastosowanie palety kolorystycznej nawiązującej do natury - dzięki temu minimalistyczne wnętrza są ciepłe i przytulne.
Jednolite wykończenie podłogi w strefie dziennej mieszkania wizualnie powiększa przestrzeń. Dzięki temu zabiegowi część wypoczynkowa oraz aneks kuchenny tworzą spójną całość, co dodatkowo podkreśla kolorystyka mebli kuchennych. Tapicerowana sofa sama w sobie jest niezwykle wygodna, zawsze warto jednak dodać kilka poduszek, aby wypoczynek na niej stał się jeszcze przyjemniejszy. Podstawa stolika kawowego nawiązuje do nóg krzeseł stojących tuż obok - złoty kolor dodaje wnętrzu elegancji.
Prostota w służbie dekoracyjności
W salonie warto zwrócić uwagę na ścianę telewizyjną, która została zaprojektowana w duchu minimalistycznym, ale niezwykle ciekawie. Horyzontalna forma szafki pod telewizorem tworzy kompozycję z pionowym panelem ściennym wykonanym na wymiar. Obydwa elementy zostały zrobione z tego samego materiału i pokryte tym samym wykończeniem - laminatem Egger Dąb Kendal, dzięki czemu tworzą zgraną całość. Pozostałą część ściany pokryto płytkami Opoczno w kolorze Noisy Grey. Podwieszenie szafki nadało jej lekkości - gdyby została postawiona na podłodze, sprawiałaby wrażenie o wiele bardziej masywnej. Brak uchwytów meblowych podkreśla główny zamysł projektu - oszczędność form i dekoracji.
Światło i przestrzeń
Okno w salonie zajmuje niemal całą ścianę, zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości, dzięki czemu wnętrze jest doskonale doświetlone - nawet aneks kuchenny umieszczony w głębi mieszkania jest jasny. Na balkonie deweloper zastosował przeszklenia zamiast metalowych tralek, dzięki czemu nic nie zasłania widoku na miasto. Pozostawienie odsłoniętego okna daje poczucie, jakby balkon był częścią mieszkania, dodatkowo przestrzeń na zewnątrz wydaje się wręcz "przedłużać" metraż mieszkania. Zasłona w grafitowym kolorze umieszczona na karniszu sufitowym w ciągu dnia zostaje ściągnięta, aby nie zasłaniać światła, a wieczorem umożliwia zakrycie okna i zapewnienie intymności we wnętrzu.
Meble kuchenne na wymiar
Na niewielkim metrażu niemal obowiązkowe stają się zabudowy na wymiar - takie rozwiązanie pozwala nie tylko maksymalnie wykorzystać przestrzeń, ale też wygospodarować więcej miejsca do przechowywania, którego przecież nigdy dosyć. Aby jednak nie przytłoczyć niewielkiego aneksu, zastosowano gładkie fronty meblowe, częściowo pozbawione uchwytów, a także ograniczono paletę kolorystyczną do dwóch barw. Duża liczba szuflad i szafek została zakryta jasnymi frontami wykończonymi laminatem Egger w kolorze Taupe. Jest to świetna propozycja dla osób, którym nie odpowiadają klasyczne, białe meble.
Umiejętne zastosowanie ciemniejszego odcienia szarości daje ciekawy efekt - tworzy przyjemny kontrast z jasnymi ścianami i meblami, dobrze komponuje się z podłogą, ponadto gwarantuje, że potencjalne zabrudzenia wiążące się z użytkowaniem mieszkania nie będą tak widoczne, jak ma to miejsce w przypadku jaśniejszych kolorów.
Od strony przedpokoju umieszczono na ścianie lustro od podłogi do samego sufitu - taki trik optycznie powiększa niewielką strefę wejściową, rozjaśnia też nieco to miejsce poprzez odbijanie światła.
Funkcjonalna łazienka
Odcienie szarości pojawiają się we wszystkich pomieszczeniach - również w łazience. Na ścianach znalazły się te same płytki, co w salonie za telewizorem. Ten sam wzór trafił też na podłogę, dzięki czemu nieduża przestrzeń wydaje się większa. Dodatkowo wnętrze optycznie powiększa lustro na ścianie nad umywalką. Obija się w nim dekoracyjna lampa wisząca - podwojenie jej formy daje jeszcze większy i bardziej wyrazisty efekt dekoracyjny. Aby niepotrzebnie nie dzielić powierzchni, zrezygnowano z klasycznego brodzika na rzecz prysznica typu walk-in, z odpływem liniowym w podłodze oraz szklaną ścianką zamiast typowej kabiny.
A jak w tej łazience została zorganizowana funkcja przechowywania? Meble zaprojektowano na wymiar - szafkę podumywalkową z dwiema szufladami oraz zabudowę wnęki nad sedesem. Razem z płytą zakrywającą stelaż, na którym zamocowano miskę sedesową, została wykończona laminatem Egger Dąb Kendal, czyli tym samym materiałem, który wykorzystano w szafce pod telewizorem.
Flamingi w roli głównej
W kameralnej sypialni najważniejszą funkcję dekoracyjną spełnia tapeta strukturalna Nakuru projektu Wonderwall Studio, która znalazła się na ścianie za łóżkiem. Ciemne tło sprawia, że naniesione na nie flamingi stają się jeszcze bardziej widoczne, wydają się wręcz "wychodzić" ze ściany. Kolorystycznie nawiązują do nich pled i poduszka w pudrowym odcieniu różu. Tuż obok stanęła pojemna szafa ubraniowa z gładkimi frontami. Biel mebla ciekawie kontrastuje z ozdobną ścianą. Łóżko to model tapicerowany, zatem zapewniający jeszcze większy komfort, również przy okazji czytania książki przed snem. Po obu stronach łóżka stanęły szafki nocne i lampy - jedne i drugie w grafitowym kolorze, aby nie odciągały uwagi od flamingów.
O projekcie:
- Powierzchnia: 35 m kw.
- Lokalizacja: Warszawa, osiedle 19. Dzielnica
- Projekt wnętrza: Architekt wnętrz Olga Nowosad-Szewców / Decoroom
- Projekt zabudowy kuchennej i meblowej: Architekt wnętrz Katarzyna Domańska / Decoroom Kitchen
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach