Hampton pod skosami dachu - mieszkanie w Toruniu
Ponadczasowa elegancja w połączeniu z komfortem i wygodą amerykańskiego stylu hampton. To właśnie motyw przewodni wystroju wnętrza dwupoziomowego mieszkania w Toruniu, którego autorką jest projektantka Marta Piórkowska-Paluch.
W świecie wnętrzarskim zdominowanym przez różne trendy, staram się być wierna elementom klasycznym. I to właśnie klasycyzujące style zajmują w moim sercu specjalne miejsce. Jestem zauroczona amerykańskimi domami i to od niewymuszonej elegancji nadmorskich rezydencji South Hampton, przez wielkomiejski nowojorski szyk i klasę, aż po kolonialne wille Nowego Orleanu. Tworzę wnętrza, w których współczesność spotyka się z tradycją, a mieszkańcy czują, że spełniają się ich stylistyczne marzenia.
W dwupoziomowym mieszkaniu usytuowanym na spokojnym osiedlu na obrzeżach Torunia mieszka rodzina 2+3. Zanim domownicy rozgościli się tu na dobre, trzeba było nieco przebudować przestrzeń mieszkania, tak aby rodzice oraz każde z dzieci mieli swoją własną sypialnię -pokój. Na parterze znalazła się na wpół otwarta kuchnia, a obok jadalnia oraz salon i dwie sypialnie z dwoma łazienkami. Widoczne w salonie pod sufitem klimatyczne, drewniane belki konstrukcyjne wspierały istniejącą tu niegdyś antresolę. Projektantka Marta Piórkowska-Paluch postanowiła ją zabudować i ku uciesze syna w jej miejscu powstał na piętrze wyczekiwany przez niego własny pokój.
Górna kondygnacja to w ogóle królestwo nastolatków. Każde z nich ma teraz pokój oraz łazienkę do wspólnej dyspozycji. Nowo powstały plan przebudowy poddasza miał zapewnić dzieciom miejsce do nauki, wypoczynku, domowych treningów, przyjmowania znajomych oraz przechowywania niezliczonej ilości ubrań. Adaptacja poddasza pełnego skosów i zakątków okazała się nie lada wyzwaniem, ale udało się tu zagospodarować każdy kąt na liczne schowki i szafy.
Inspiracją do wykończenia wnętrza stały się letnie wille z nadmorskiego miasteczka Hampton, do którego często udają się na odpoczynek nowojorczycy. Marta połączyła esencję tego stylu, w którym dominuje zgaszona i rozbielona kolorystyka, naturalne materiały oraz elementy służące przede wszystkim wygodzie z klasyczną elegancją reprezentowaną przez sztukaterie, ozdobne lampy, welurowe tkaniny czy połyskujące srebrem liczne powierzchnie.
Jak przyznaje projektantka, szczególną rolę w kreowaniu domowej atmosfery odgrywa kominek, który jest widoczny zaraz po wejściu do mieszkania. Naturalny, rozpalony ogień tworzy miły nastrój wraz z całą aranżacją kącika wypoczynkowego. Jego głównym elementem oprócz migoczącego paleniska jest wygodna i obszerna kanapa. Jak przystało na mebel w klimacie hampton wydaje się być większa niż jest za sprawą licznych, puszystych poduszek. Miękki, przyjemny w dotyku dywan zrzesza całą rodzinę i jest miejscem wspólnych zabaw z dziećmi, między innymi bardzo poważnych, planszowych rozgrywek. Charakteru dodają sztukaterie, których wnętrze wypełniają tapety o strukturze tkaniny, bądź ozdoby ścienne i obrazy. Niebagatelną rolę w całym mieszkaniu, nie tylko w strefie wypoczynku, odgrywają błyszczące, w srebrnym kolorze lampy. Są bardzo ozdobne i wszystkie dobrane w podobnym stylu.
Do zbioru wyrazistych akcentów wprowadzających do wnętrza klasyczne motywy dekoracyjne należą też niewątpliwie tapety. Przyciągają wzrok i ocieplają wystrój holu wejściowego, łazienki oraz sypialni. Marta jest dumna zwłaszcza z niebieskiej tapety marki Rasch, przedstawiającej niezwykle urocze scenki rodzajowe, niczym z buduaru angielskiego pałacu.
Dopełnieniem stylowego wnętrza jest zabudowa kuchenna z jej frezowanymi frontami, blatem imitującym marmur, a także lustrzanymi drzwiczkami z ozdobnymi szprosami umieszczonymi w górnych witrynach szafek. Lustra rozbijają białą, monotonną powierzchnię drzwiczek i urozmaicają przestrzeń pomieszczenia. Za elegancki wystrój kuchni odpowiada również ściana nad blatem, wykończona białą mozaiką-arabeską oraz wiszący na środku, wyszukany żyrandol-latarnia.
Łazienka rodziców wygląda jak dawny, elegancki salon kąpielowy. Podobnie jak w całym mieszkaniu, wykorzystano do jej urządzenia te same, charakterystyczne elementy. Ozdobne listwy i gzymsy na ścianie oraz suficie służą wyeksponowaniu stylizowanej tapety, tej samej, którą użyto w holu wejściowym. Pojawiają się liczne detale w kolorze srebra – wieszaki i uchwyty meblowe, ozdobne lampy oświetleniowe czy baterie umywalkowe.
Dzięki starannie dobranej palecie barw, wszystkie pomieszczenia mają spójną aranżację. Dominujące delikatne, przytłumione kolory bieli, szarości i naturalnego drewna urozmaicają pojedyncze akcenty kolorystyczne, głównie w odcieniach granatu, ale także różu. Klasyczne, stylizowane dekoracje i detale są użyte ze stosownym umiarem i tworzą eleganckie, przytulne wnętrze, zawsze na czasie.
W świecie wnętrzarskim zdominowanym przez różne trendy, staram się być wierna elementom klasycznym. I to właśnie klasycyzujące style zajmują w moim sercu specjalne miejsce. Jestem zauroczona amerykańskimi domami i to od niewymuszonej elegancji nadmorskich rezydencji South Hampton, przez wielkomiejski nowojorski szyk i klasę, aż po kolonialne wille Nowego Orleanu. Tworzę wnętrza, w których współczesność spotyka się z tradycją, a mieszkańcy czują, że spełniają się ich stylistyczne marzenia.
Hampton pod skosami dachu - mieszkanie w Toruniu. Prezentacja wnętrz
Za pomocą ulubionej sztukaterii, drewna, błyszczących srebrem powierzchni i gustownych tapet projektantka Marta Piórkowska-Paluch stworzyła stylową i ciepłą aranżację, która stanowi idealne tło do świątecznych dekoracji.
Najważniejsza dekoracja świąteczna mieszkania to oczywiście choinka. Sztuczne drzewko ze sklepu Clarex zaskakuje naturalnym zapachem żywej rośliny. Błyszczy od lampek i refleksów granatowych bombek. Świąteczny czas podkreślają ozdobne, tematyczne poduszki oraz srebrne figurki dziadków do orzechów od Glam Home.
Kącik wypoczynkowy stanowi centrum spotkań i zabaw rodzinnych. Wspólnemu spędzaniu czasu sprzyja jego przytulny wystrój. Zapewnia go kominek z żywym ogniem, miękki dywan oraz wygodne meble: sofa od Artis Concept i fotel Gala Collezione. Uwagę zwracają ściany estetycznie zaaranżowane przy pomocy sztukaterii i wypełniających je tapet we wzorze szarej tkaniny. Dopełnieniem są wyraziste lampy oświetleniowe.
Granatowe i niebieskie odcienie to obok pastelowych róży główne, barwne akcenty użyte w aranżacji. Ożywiają wnętrze, zwłaszcza w kontrastującym zestawieniu z wszechobecną bielą.
Białe szafki kuchenne urozmaicają dekoracyjne frezy oraz szprosy i wypełniające je powierzchnie luster. Lustra rozświetlają pomieszczenie, nadając mu nieco głębi i powiększając przestrzeń. Blat naśladujący wzór marmuru idealne dopełnia wystrój kuchni o tradycyjnym wyglądzie. Gustownym dodatkiem w takim wnętrzu staje się nowoczesna lampa-latarnia o klasycznym wyglądzie marki Elstead Lighting.
Przejście pomiędzy kuchnią a jadalnią łączy, widoczny z każdego miejsca pokoju dziennego, szary kredens. Wykonany na zamówienie przez stolarza, chociaż nawiązuje wyglądem do szafek kuchennych, jest celowo w innym od nich kolorze. Kredens niby należy do wyposażenia kuchni, ale nie do końca. Stanowi jednocześnie element wyposażenia salonu. Służy jako podręczne miejsce do przechowywania porcelany, szkła i wazonów.
Misterna układanka mozaiki o wzorze arabeski od Raw Decor zdobi ściany kuchni pomiędzy dolną i górną linią szafek. Mocno dekoracyjna forma płytek nie dominuje przestrzeni dzięki białej, neutralnej barwie.
W sypialni rodziców styl definiują meble i tapeta w roślinne wzory od AS Creation. Jednak charakteru dodają liczne, zgromadzone tu dodatki i akcesoria. Do klasycznie urządzonego wnętrza pasuje ozdobne, obrotowe lustro na ścianie, lampa o marmurowej podstawie, ceramiczna waza, pikowana narzuta, wzorzyste poduszki oraz świąteczna dekoracja – srebrna patera z bombkami. Wszystko kupione w sklepie Glam Home.
Wystrój pomieszczenia urządzono w jasnej kolorystyce. Wyraziste akcenty to komoda z ciemnego drewna i szykowny zagłówek wykonany przez tapicera. Powstał z miękkiej, welwetowej tkaniny, zdobionej dekoracyjnym sznurem.
Pokój nastoletniej córki zapewnia wygodne, starannie zaaranżowane miejsce do spania i nauki. Ścianę, przy której ustawiono łóżko i biurko, podkreśla stylowa, botaniczna tapeta Rasch. Materiał wypełnia także wnękę w ścianie, stanowiąc eleganckie tło dla dekoracyjnych dodatków. Na łóżku pozornie niedbale rzucone pledy, koce i poduszki zostały specjalnie dobrane kolorystycznie do całości wystroju. Tu wszystko jest pod kontrolą: okrągłe, bordowe poduchy ze sklepu Jysk, prostokątna bordowa od TK Maxx oraz różowa kwadratowa pasująca do różowego koca ze sklepu IKEA.
Łagodne, pastelowe barwy różu i zieleni wprowadzają do wnętrza świeżość i pozytywną energię. W takim zestawieniu kolorystycznym nie może zabraknąć złotych akcentów – lampa biurkowa, welurowe lustro ze złotymi wstawkami od westwing.pl i śnieżna kula ze złotą podstawą od Glam Home.
Biel ścian, charakterystyczna dla stylu hampton, zastosowana konsekwentnie również na drzwiach wejściowych (na zdjęciu drzwi prowadzące do łazienki) optycznie powiększa przestrzeń wąskiego korytarza. Na tle białych ścian i prostych mebli w tym kolorze ładnie prezentuje się klasyczna, niebieska tapeta Rasch ze scenkami rodzajowymi, a także dekoracyjny zegar czy ozdoby świąteczne.
Codzienne rytuały łazienkowe umila domownikom niewymuszona, ale jednocześnie elegancka aranżacja pomieszczenia. Jej głównym akcentem jest niebieska tapeta, ta sama, której użyto w korytarzu na parterze. Niebieski kolor powtórzono na szafce umywalkowej oraz w dodatkach.
Skos dachu w łazience posłużył do wkomponowania pod nim zamykanej szafki. Za ażurowymi drzwiczkami typu shutters umieszczono pralkę. Powyżej znalazły się głębokie, pojemne półki na ręczniki. Niewątpliwą ozdobą wnętrza są lampy: drewniana, wisząca na środku łazienki lampa od CosmoLight oraz kinkiety nad lustrem i na ścianie od Elstead Lighting.
Unikalność aranżacji tego mieszkania polega na umiejętnym wykorzystaniu potencjału przestrzeni pełnej skosów i zakamarków, tak aby tworzyła spójne, przytulne wnętrze naznaczone dozą klasyki i swobodnej elegancji.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach