Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Od czego zależy zużycie energii? Odpowiadamy!

Robert Gutowski

Ilość zużywanego prądu przez pompę ciepła zależy głównie od jej mocy i efektywności, a także od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia oraz zapotrzebowanie na ciepło w danej chwili. Innymi słowy, im większa moc pompy ciepła i im większa różnica między temperaturą zewnętrzną a pożądaną temperaturą wewnątrz budynku, tym wyższe będzie zużycie energii.

Koszty pomp ciepła
Koszty pomp ciepła
LG

Jak dobrać pompę ciepła?

Kluczowe w doborze pompy ciepła do naszego domu są czynniki:

  • metraż domu,
  • ilość domowników,
  • stan izolacji cieplnej,
  • źródło ciepła,
  • moc grzewcza urządzenia,
  • pobór prądu przez pompę ciepła (COP).

Współczynnik COP pompy - co należy wiedzieć?

To, ile prądu zużyje pompa ciepła podczas pracy, można obliczyć znając jej współczynnik SCOP oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło (ogrzewanie pomieszczeń i/lub ciepłej wody użytkowej). Współczynnik COP wykazuje ile energii elektrycznej pobiera pompa ciepła do ogrzania pomieszczenia i ciepłej wody użytkowej w określonych warunkach. Warto zaznaczyć, że współczynnik COP jest różny dla okresów letniego i zimowego, a jego obliczenia dokonuje się w określonym momencie. Im wyższy współczynnik COP, tym wyższa wydajność urządzenia. Dzięki wyższemu współczynnikowi COP pompa zużywa mniej prądu, a co za tym idzie, spadają koszty związane z ogrzewaniem budynku i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile prądu rocznie będzie zużywała pompa ciepła, oblicz SCOP.

Jak wyliczyć SCOP?

Współczynnik SCOP, czyli Seasonal Coefficient of Performance, określa się przyjmując wyznaczone założenia co do tego, jak będzie zmieniać się temperatura zewnętrzna. Krótko mówiąc, dzięki SCOP określa się ile godzin w ciągu typowego sezonu grzewczego panuje temperatura -5°C, a ile 0°C czy +5°C itd. Jednocześnie trzeba określić, jaka będzie temperatura wody w obiegu c.o.. Jest to drugi i zasadniczy z kolei współczynnik obok temperatury zewnętrznej, wpływający na sprawność pompy (COP). Dlatego producenci podają SCOP osobno dla temperatury zasilania 35°C, co jest typową wartością dla ogrzewania podłogowego, oraz 55°C zasilającą grzejniki. Nie są to małe różnice wartości, gdzie ta sama pompa potrafi osiągnąć współczynnik SCOP: 3,0 – zasilając grzejniki (woda 55°C), 5,0 – zasilając ogrzewanie podłogowe (woda 35°C).

Wartość współczynnika SCOP nie jest idealnym wyznacznikiem możliwości pompy, a kierowanie się tylko nim może wprowadzić nas w błąd. Przede wszystkim wyznaczenie go wymaga przyjęcia, jakie temperatury i przez jak długi czas będą występować w ciągu sezonu grzewczego. Muszą to być, oczywiście, różne wartości w poszczególnych regionach i krajach, bo przecież zima na południu Europy, a w Polsce to przecież zupełnie coś innego. Dlatego na potrzeby wyznaczania współczynnika SCOP przyjęto podział Europy na trzy strefy – klimatu ciepłego, klimatu umiarkowanego oraz klimatu chłodnego. Patrząc na to , określenie klimat umiarkowany może nas wprowadzać w zakłopotanie. Obowiązkiem producenta jest wyznaczenie jaki ma być współczynnik SCOP właśnie dla tej strefy i w specyfikacji pomp ciepła często znajdujemy tylko ten jedyny parametr określony pewną wartością. Kłopot w tym, że nie całkiem odpowiada to polskim warunkom klimatycznym. Zgodnie z tymi regulacjami Polska znajduje się w strefie klimatu chłodnego, razem z krajami Skandynawii, co też nie do końca odpowiada rzeczywistości. Patrząc na mapy meteorologiczne często dostrzegamy, że w zachodniej i centralnej części kraju bliżej jest do strefy klimatu umiarkowanego, zaś w części wschodniej oraz regionach górskich – do klimatu chłodnego. Indywidualna weryfikacja, z uwzględnieniem różnic regionalnych, daje nam najdokładniejszy wynik. Warto uwzględnić więc zależność, że ta sama pompa, która dla klimatu umiarkowanego osiąga wartość współczynnika SCOP 5, w klimacie chłodnym będzie miała współczynnik SCOP ok. 4. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

To, ile prądu pobiera pompa ciepła zależy od wielu zmiennych czynników. Znając powierzchnię budynku, liczbę mieszkańców oraz zapotrzebowanie na ciepło możemy szacunkowo obliczyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie i koszt ogrzewania domu.
Przyjmijmy, że:

  • powierzchnia domu: 150 m2,
  • zapotrzebowanie na energię dla ogrzania wody użytkowej oraz ogrzanie domu dla czterech osób: 15000 kWh/rok.
  • Dostarczenie takiej energii przez pompę ciepła o współczynniku SCOP (4), wiąże się z poborem z sieci około 3750kWh energii elektrycznej.

Średnia cena energii elektrycznej: 0,99 zł/kWh
Koszt ogrzewania pompą – 3750 kWh/rok x 0,99/kWh = 3712,50 zł/rok

Powyższe obliczenia są jedynie szacunkowe i przykładowe.

Od czego zależy wysokość zużycia prądu?

Prawdą jest, że pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji sposobów ogrzewania domu. Ze względu na to, że większość energii do produkcji ciepła pochodzi z Odnawialnych Źródeł Energii, koszty te są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Pamiętajmy jednak, że wydatki jakie ostatecznie poniesiemy za ogrzewanie będą dla każdego indywidualne.
Koszt ogrzewania pompy ciepła jest uzależniony od tego, ile prądu zużywa owa pompa ciepła, a to z kolei zależy od kilku istotnych składowych:

  • pompy ciepła,
  • powierzchni grzewczej budynku,
  • zapotrzebowania budynku na energię,
  • zapotrzebowania na ciepłą wodę,
  • rodzaju i jakości instalacji grzewczej w budynku,
  • oczekiwanej temperatury,
  • czasu trwania sezonu grzewczego i temperatur na zewnątrz.

Co zrobić, aby zużycie prądu przez pompę ciepła było jak najmniejsze? Sprawdzone sposoby

Ogrzewanie pompą ciepła jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale i pozwala znacząco wpłynąć pozytywnie na zużycie energii elektrycznej. Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni dobór pompy ciepła.

Warto wziąć pod uwagę, że im lepiej ocieplony dom tym zapotrzebowanie na energię będzie niższe. Najbardziej ekonomiczna praca pompy będzie dotyczyć budynków spełniających standardy budownictwa energooszczędnego, wyposażonych w niskotemperaturowe układy płaszczyznowe takie jak np. ogrzewanie podłogowe. W innych przypadkach oczywiście pompa ciepła również będzie spełniać swoją funkcję, jednak zużycie przez nią energii będzie wyższe. Krótko mówiąc izolacja domu na każdej płaszczyźnie począwszy od murów, okien, drzwi i dachu, będzie spełniać swoją rolę i wówczas będziemy mogli zminimalizować niepotrzebne zużycie energii.

Pompa ciepła powietrze-woda - czy rzeczywiście jest energooszczędna?

Powietrzna pompa ciepła - woda, to nic innego jak korzystanie z ciepła otaczającego budynek. Jest idealną alternatywą dla pomp gruntowych, jest znacznie tańsza w zakupie, a montaż jest prostszy i dostępny praktycznie dla każdego, w szczególności gdy powierzchnia działki jest na tyle mała bądź sposób jej zagospodarowania uniemożliwia wykonania wymiennika gruntowego. To dobre rozwiązanie także w przypadku, gdy gdy chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu zasilanego innymi, konwencjonalnymi źródłami ciepła jak np. kotły na gaz czy węgiel. Pompa powietrzna ma wiele zalet. Jej wielofunkcyjność czyli ogrzewanie domu, grzanie wody użytkowej, a latem chłodzenie pomieszczeń działa na korzyść tego urządzenia. Jest ekologiczna, jej eksploatacja nie powoduje emisji szkodliwych związków do środowiska. Przy ogrzewaniu pompą ciepła nie ma ryzyka pożaru, wybuchu czy zaczadzenia. Jej tania w eksploatacji, a w połączeniu z fotowoltaiką, pompa powietrze - woda działa praktycznie bezkosztowo.

By oszacować zużycie prądu pompy ciepła, już na etapie wyboru urządzenia należy uwzględnić wymagania użytkowników względem komfortu cieplnego w budynku, czyli temperaturę utrzymywaną we wnętrzach i temperaturę ciepłej wody użytkowej. Wskazania te muszą być zgodne z rzeczywistymi preferencjami. Nie bez znaczenia w kontekście zużycia prądu do podgrzewania wody użytkowej, jest natomiast liczba domowników. Im jest ich więcej, tym większe zużycie prądu przez pompę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Od czego zależy zużycie energii? Odpowiadamy!