Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowatorskie partnerstwo drewna i aluminium w hybrydowej stolarce Schüco

sponsorowany

Innowacyjne podejście do zrównoważonego budownictwa nabiera nowego wymiaru dzięki hybrydowej stolarce marki Schüco, łączącej w sobie doskonałe właściwości drewna i aluminium. Współczesna architektura coraz częściej korzysta z drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego, co idealnie wpisuje się w trendy ekologiczne i cele klimatyczne Unii Europejskiej.

Budynek biurowy z fasadą nakładkową na konstrukcji drewnianej Schüco AOC.TI o minimalnej szerokości czołowej profili
Budynek biurowy z fasadą nakładkową na konstrukcji drewnianej Schüco AOC.TI o minimalnej szerokości czołowej profili
Fot.: Schüco

Drewno w nowoczesnej architekturze

Drewno dzięki swojej łatwej obróbce i wysokiej wytrzymałości mechanicznej drewno staje się inspiracją do tworzenia konstrukcji budynków o wyjątkowym charakterze. Posiadając doskonałe właściwości cieplne i wymagająć minimalnego przetworzenia, drewno przyczynia się do redukcji śladu węglowego budynku na każdym etapie – od wznoszenia, przez eksploatację, aż po rozbiórkę.

Już dziś na całym świecie powstają zrównoważone budynki w technologii drewnianego szkieletu, które na koniec cyklu życia można łatwo złożyć, a pozyskany z nich surowiec zastosować w innych procesach budowlanych.

W połączeniu z nowoczesnymi materiałami, takimi jak aluminium czy stal, drewno umożliwia stworzenie lekkich przeszkleń, gwarantujących maksymalne korzystanie z naturalnego światła. 

Firma Schüco wyznacza nowe standardy, integrując drewno w produkcji hybrydowych systemów okiennych, przesuwnych i fasadowych. To innowacyjne podejście nie tylko spełnia wymogi zrównoważonego budownictwa, ale również otwiera drzwi do kompleksowych rozwiązań projektowych.

Panoramiczny system przesuwny Schüco AS PD 75.HI WoodDesign o modnym, drewniano-aluminiowym wyglądzie
Panoramiczny system przesuwny Schüco AS PD 75.HI WoodDesign o modnym, drewniano-aluminiowym wyglądzie
Fot. Schüco

Drewno i aluminium w harmonii

Stolarka otworowa o zrównoważonym designie ma długą historię wykorzystywania drewna do produkcji okien, choć ze względów praktycznych często bywa zastępowane przez materiały takie jak PVC-U czy stabilne aluminium. W hybrydowym systemie okiennym Schüco AWS WoodDesign łączą trwałość i stabilność zewnętrznej aluminiowej konstrukcji z autentycznym pięknem drewnianej powierzchni od wewnątrz. To połączenie pozwala na projektowanie imponujących, wielkoformatowych przeszkleń, prezentujących zewnętrzny, modny wygląd aluminiowego okna blokowego z ukrytym skrzydłem. Z drugiej strony, od strony wnętrza doskonale współgrają z aranżacjami wykorzystującymi naturalne drewno.

Okna Schüco AWS WoodDesign są dostępne w dwóch wersjach o głębokości zabudowy 75 i 90 mm, a także różnych szerokościach czołowej ramy, odpowiednio 67 i 77 mm.

Innowacyjny panoramiczny system przesuwny Schüco AS PD 75.HI umożliwia tworzenie bardzo szerokich przejść, gdzie jedna rama może pomieścić nawet cztery dowolnie skonfigurowane skrzydła o maksymalnych wymiarach 3500x3500 mm. Drzwi z ekstremalnie wąskimi lub całkowicie ukrytymi w przegrodach ramami sprawiają wrażenie „szklanej ściany”, a jedynym widocznym elementem konstrukcji pozostaje strefa styku skrzydeł o szerokości 35 mm. Wykończenie elementów listwą w naturalnym odcieniu drewna podkreśla transparentność i minimalistyczny wygląd stolarki. Po otwarciu wszystkie elementy konstrukcji zlewają się ze ścianą dzięki dynamicznemu profilowi maskującemu i zintegrowanemu pochwytowi, który chowa się w ościeżnicy.

Przekrój przez okno drewniano-aluminiowe Schüco AWS 90 BS.SI+ WoodDesign.
Przekrój przez okno drewniano-aluminiowe Schüco AWS 90 BS.SI+ WoodDesign.
Fot. Schüco

Aluminiowa rama skrzydła okiennego, wykończona od wewnątrz okładziną z naturalnego drewna dębu, dostępna jest w różnych odcieniach, umożliwiając precyzyjne dopasowanie do charakteru wnętrza. 

Okna Schüco AWS WoodDesign można perfekcyjnie dopasować do wystroju wnętrza – na zdjęciu odcień Walnut.
Okna Schüco AWS WoodDesign można perfekcyjnie dopasować do wystroju wnętrza – na zdjęciu odcień Walnut.
Fot. Schüco

Dostępne są siedem modnych kolorów drewnianego wykończenia ramy skrzydła:

  • Pure,
  • Natural,
  • Walnut,
  • Chocolat,
  • Gris Beige,
  • Savanna,
  • Super White.

Odcienie te pozwalają idealnie dopasować stolarkę do charakteru wnętrza, od egzotycznego odcienia Walnut po zimny Super White, idealny do aranżacji skandynawskich. Istnieje również możliwość wyboru innych odcieni na życzenie. Zewnętrzną aluminiową ramę można anodować lub malować proszkowo na dowolny odcień z palety RAL, co otwiera niemal nieograniczone możliwości. Dodatkowo istnieje opcja stosowania drewnianych listew wykończeniowych, produkowanych na wymiar przez zewnętrzną stolarnię, w różnych kolorach.

Stolarka AWS WoodDesign nie tylko spełnia estetyczne oczekiwania, ale także dostosowuje się do wymagań użytkowych. W zależności od potrzeb związanych z oszczędnością energii, dostępne są różne wersje, takie jak wysoko izolowana cieplnie AWS 75 BS.HI+ lub superizolowana AWS 75 BS.SI+ o głębokości zabudowy 75 mm. W budownictwie wysoko energooszczędnym i pasywnym sprawdzi się okno AWS 90 BS.SI+ o zwiększonej głębokości zabudowy 90 mm i doskonałym współczynniku dla ramy Uf ≥ 0,96 W/m2K. Opracowano również różne rodzaje klamek, od wersji wtykowej z prostokątną lub okrągłą rozetą po klasyczne rozwiązania z rozetą owalną, zapewniające podwyższoną odporność na włamanie do klasy RC3. Dostępne kolory klamek to biały, czarny i stal nierdzewna. Okna drewniano-aluminiowe gwarantują także doskonałą izolacyjność akustyczną, nawet do 49 dB.

 

W zależności od potrzeb można również indywidualnie dopasować rodzaj klamki.
W zależności od potrzeb można również indywidualnie dopasować rodzaj klamki.
Fot. Schüco

Odnawialne konstrukcje fasadowe to kolejny obszar, gdzie drewno odgrywa kluczową rolę. Budynki zgodne z wymogami certyfikacji LEED czy BREEAM coraz częściej posiadają wyrafinowane drewniane konstrukcje nośne. To ekologiczne rozwiązanie oparte na użyciu odnawialnych materiałów, a także sposób na stworzenie unikalnego klimatu wnętrz. Konstrukcja nakładkowa Schüco AOC TI to przykład tej technologii, umożliwiającej projektowanie i realizację świetlików dachowych oraz wielkopowierzchniowych fasad pionowych na podkonstrukcji drewnianej. Innowacyjny aluminiowy system o wysokiej nośności i niewielkich szerokościach czołowych profili umożliwia tworzenie transparentnych konstrukcji o wyrafinowanym designie i doskonałej izolacyjności cieplnej, nawet na poziomie pasywnym (Uf ≥ 0,67 W/m2K dla samej ramy).

Drewniano-aluminiowa fasada przenosi duże obciążenia wielkoformatowym oszkleniem, nawet o ciężarze 1100 kg. W zależności od potrzeb statyki i ochrony cieplnej dostępne są wersje o szerokości czołowej 50, 60 lub 75 mm. Zastosowanie tych samych uszczelek w słupach i ryglach ułatwia procesy planowania, logistyki i zakupów, zwiększa efektywność produkcji oraz ogranicza ryzyko potencjalnych błędów. System uzyskał srebrny certyfikat Cradle to Cradle, potwierdzający jego zgodność z założeniami zrównoważonego rozwoju na każdym etapie życia – od produkcji, przez eksploatację, aż po recykling.

Przekrój przez konstrukcję nakładkową na podkonstrukcji drewnianej Schüco AOC 75 TI
Przekrój przez konstrukcję nakładkową na podkonstrukcji drewnianej Schüco AOC 75 TI
Fot. Schüco
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowatorskie partnerstwo drewna i aluminium w hybrydowej stolarce Schüco