Z3Z ARCHITEKCI
To grupa architektów, założona w 2011 roku i kierowana przez Mateusza Zajkowskiego. Od początku istnienia misją pracowni było tworzenie rzeczy pięknych, a jednocześnie mądrych i funkcjonalnych. Wyspecjalizowali się w dziedzinie, w której uważają, że mają najwięcej możliwości realizacji twórczej pasji, czyli w projektach wysokiej klasy domów jednorodzinnych.
Jeden z najbardziej prestiżowych portali architektonicznych świata ArchDaily dwukrotnie uznał ich domy za jedne z najlepszych na świecie. „Dom Wtopiony w Las” został uznany za jeden z 50 najlepszych projektów mieszkalnych świata roku 2021, a „Dom Gwiazda” został nominowany do nagrody „ArchDaily Building of the year 2020”. W roku 2023 udało im się zdobyć podwójną nagrodę A’design Award, zwaną Oskarami architektury za „Dom Podmiejski” i „Dom Wtopiony w Las”. Zdobyli także prestiżową międzynarodową nagrodę Iconic Awards 2024 za „Dom z Obróconym Sercem” oraz European Property Award 2024 – 2025 za osiedle domów jednorodzinnych „Park Hill” na warszawskim Mokotowie. Zdobyli także licznie wyróżnienia portali architektonicznych za jedne z najpiękniejszych domów roku w Polsce.
- Każdy nasz projekt musi być poparty ideą, systemem tworzenia bryły, który to system musi wyrastać z przestrzeni, w której zlokalizowany jest budynek. Uwzględniać charakterystykę inwestora, działki i szalenie istotny dla nas parametr jakim jest ruch słońca po nieboskłonie. Poszczególne elementy bryły muszą wynikać właśnie z tego indywidualnego dla każdego budynku systemu tworzenia, nic nie może być przypadkowe. Bardzo ważne w tej układance są szczegóły, detale których nie można pominąć. Te detale często nie są rozumiane na budowie, dlatego nasza pracownia nie podejmuje się projektów bez nadzoru autorskiego. Naszym celem jest perfekcyjna realizacja, nie sam piękny projekt. Warto wspomnieć, że nadrzędna dla nas jest realizacja wszystkich potrzeb i wytycznych naszych inwestorów. Dopiero połączenie ich wymagań, idei i perfekcyjnej realizacji wyznacza nasz sukces – mówi założyciel pracowni.
Zgrany zespół pracowni jest gotowy do podjęcia każdego tematu, nie tylko tego z dziedziny budownictwa jednorodzinnego. Projektanci wykonywali też między innymi projekty budynków handlowych, usługowych, laboratoryjnych, hoteli, a także mieszkaniowych.
Dom podmiejski
Powierzchnia: 400 m2
Zespół autorski: Mateusz Zajkowski, Agnieszka Grądkiewicz, www.z3zarchitekci.pl
Inwestor: indywidualny
Dom inspirowany lasem
Lokalizacja: okolice Warszawy
Powierzchnia: 270 m2
Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik, www.z3zarchitekci.pl
Inwestor: indywidualny
Krajobraz, w jakim miał powstać nowoprojektowany dom pracowni Z3Z ARCHITEKCI od początku dyktował architektom kolejne kroki podczas procesu projektowego. Podwarszawski dom z cegły położony jest bowiem na działce w środku gęstego, sosnowego lasu. Surowość i konsekwencja, do której dążyli architekci widoczna jest zarówno w formie zaprojektowanego budynku, jak i jego materiale wykończeniowym. Budynek poprzez zastosowane rozwiązania zarówno funkcjonalne jak i kompozycyjno-materiałowe stara się wtopić w otaczający go leśny krajobraz. Aspiruje do stania się jednym z jego naturalnych elementów.
Dom składa się z dwóch głównych brył połączonych ze sobą łącznikiem ze strefą komunikacji i garażem. Bryły dzienna i nocna są analogiczne. Obie mają tą samą szerokość, kąt nachylenia dachu oraz materiał wykończeniowy. Elementem różniącym te dwie bryły jest ich układ przestrzenny oraz zaprojektowane otwory okienne. Bryła nocna została posadowiona na mocnej bazie w postaci łącznika komunikacyjnego i strefy gospodarczej. Całość kompozycji jest zrównoważona i tworzy czytelną, prostą formę. Ascetyczny charakter brył został przełamany zastosowaniem wysuniętego, horyzontalnego przeszklenia nad szafkami kuchennymi.
Budynek głównymi przeszkleniami skierowany jest w stronę działki i znajdującego się na niej lasu. Strefa dzienna wraz z komunikacją została niemal całkowicie przeszklona. Dzięki temu zabiegowi oraz płynnemu przechodzeniu zewnętrznych materiałów wykończeniowych do wnętrza zaciera się granica pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem.
Dom przesłonięty
Rok realizacji: 2024
Powierzchnia: 288m2
Zespół autorski: Mateusz Zajkowski, Natalia Zajkowska, Aleksandra Strąk
Inwestor: indywidualny
Działka, na której został zaprojektowany i zrealizowany Dom Przesłonięty położona jest na leśnym terenie willowej okolicy nieopodal dużej aglomeracji.
Bryła i rzut budynku jest wynikiem wpisania się w istniejący układ drzew, uwzględnienia znacznego spadku terenu oraz licznych wytycznych inwestorów.
Wjazd na działkę miał pozostać w miejscu istniejącym, czyli w północno – wschodnim narożniku. Pomimo, że nieprzekraczalna linia zabudowy pozwalała budować się 5 m od drogi, dom został zaprojektowany 1,7 m głębiej, a garaż „zepchnięty” w południową część działki, tak aby wydłużony wjazd po łuku rozłożył znaczną różnicę poziomów między garażem a drogą. Kolejnym zabiegiem pozwalającym minimalizować nachylenie wjazdu było obniżenie bryły gospodarczej, w której znajduje się garaż, garderoba, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze i spiżarnia, względem reszty parteru o 0,5 m. Dało to bardzo ciekawy efekt „wsunięcia” jej pod bryłę piętra.
Użyte do budowy materiały są dobrej jakości i są odporne na wymagający leśny klimat. Większa część budynku pokryta jest czarną płytką klinkierową, natomiast bryła gospodarcza i wnęki spiekiem kwarcowym.
Od strony drogi dom wydaje się „przesłonięty”, zamknięty dla przechodnia, obserwatora z zewnętrz. To efekt ciekawego i oryginalnego zabiegu projektantów, którzy chcąc m.in. zapewnić mieszkańcom prywatność, wszystkie otwory okienne w budynku „wyposażyli” w sterowane elektronicznie, gęsto ustawione, pionowe przesłony (okiennice). Po zamknięciu otwory „znikają” i nawet wprawne oko będzie miało problem z ich odnalezieniem.
- Więcej o: