Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak mądrze podlewać rośliny w ogrodzie?

sponsorowany

Podlewanie ogrodu to czynność, której nie należy pozostawiać przypadkowi. Szczególnie zapotrzebowanie na wodę pojawia się w pierwszej połowie lata, kiedy rośliny intensywnie się rozwijają.

Sterownik nawadniania Bluetooth
Sterownik nawadniania Bluetooth
Fot. Gardena

Podlewanie ogródka to ważny element pielęgnacji, który wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podlewać Twój ogród w sposób mądry i efektywny:

1.     Podlewanie powinno odbywać się wtedy, gdy jest to konieczne - czyli gdy gleba jest już sucha i rośliny potrzebują nawodnienia. Nie ma potrzeby podlewać codziennie, jeśli gleba jest wilgotna.

2.  Najlepszym okresem na podlewanie jest czas od wieczora do wczesnego poranka. Podlewanie w ciągu upalnego dnia może prowadzić do szybkiego odparowania wody z gleby, co z kolei może ograniczyć korzyści dla naszych roślin.

3. Podlewając rośliny pamiętajmy o tym, że nawadniamy przede wszystkim ich korzenie, a więc obszar nawodnienia nie powinien się skupiać na samej roślinie, a powinien uwzględniać jej specyficzny system korzeniowy czasem mocno rozbudowany. 

4. Trzeba uważać, aby nie przesuszyć gleby ani nie pozostawić jej zbyt mokrej. Woda powinna wnikać do ziemi, aby nawodnić korzenie roślin, ale nie powinna zalegać na powierzchni, gdyż to mogłoby prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych.

5.   Należy pamiętać, że rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę . Rośliny młode i te, które mają płytki system korzeniowy, będą wymagały od nas większego wsparcia i częstszych cykli nawadniania, gdyż ziemia przy powierzchni, w płytkich warstwach odparowuje szybciej. 

Podsumowując, podlewanie ogrodu to proces, który wymaga uwagi i odpowiedniej wiedzy. Ważne jest, aby podlewać rośliny tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, aby uniknąć marnowania wody i zachować zdrowie roślin.

W jaki sposób rozwiązać problem nawadniania w ogrodzie? 

Ogród możemy nawodnić za pomocą węży i zraszaczy napowierzchniowych

Jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie, w które nie musimy inwestować zbyt wiele czasu ani pieniędzy. Korzystanie z węży i zraszaczy napowierzchniowych nie wymaga zakładania instalacji. Jest bardzo proste i szybkie, ale należy pamiętać o czasie, jaki będziemy musieli poświęcać na nawadnianie. Nawadnianie napowierzchniowe możemy usprawnić wykorzystując nosidła, wózki oraz bębny na węże ogrodowe, wówczas codzienne ich rozkładanie będzie łatwiejsze. Możemy również uniezależnić się od pór nawadniania stosując sterownik kranowy. Urządzenie, które może okazać się użyteczne, to sterownik nawadniania Gardena Bluetooth, który pozwala na precyzyjne ustawienie czasu podlewania. Dzięki niemu automatycznie lub przez aplikację Bluetooth możemy włączyć zraszacze napowierzchniowe. Sterownik ten daje użytkownikowi duże możliwości dostosowania nawadniania do potrzeb roślin. 

Można pójść krok dalej...

Stosując zraszacze napowierzchniowe lub podlewając rośliny za pomocą pistoletu zraszającego możemy uniknąć konieczności codziennego rozwijania węży w ogrodzie montując system Gardena Pipeline. Głównym elementem systemu są puszki poboru wody. Możemy rozmieścić je w ogrodzie w miejscach, gdzie zazwyczaj podłączamy zraszacze czy też tam gdzie potrzebujemy korzystać z wody do innych celów. Montaż systemu jest banalnie prosty. Wystarczy poświęcić jeden weekend by pod ziemią od ujęcia wody poprowadzić specjalną rurę do puszek i woda będzie dostępna w każdym miejscu w ogrodzie. 

ekspert marki Gardena, Dariusz Kaproń

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest zbudowanie automatycznego systemu nawadniania

Możemy też poświecić kilka dni pracy na zbudowanie automatycznego systemu nawadniania, dzięki któremu będziemy mieć więcej czasu dla siebie podczas kolejnych sezonów. System ten automatycznie będzie się włączał i wyłączał zgodnie z ustalonym harmonogramem, a zraszacze będą się wynurzały spod ziemi. Przy zastosowaniu sterownika Gardena smart system możemy kontrolować nawadnianie naszego ogrodu z dowolnego miejsca na Ziemi.  Taką instalację można wykonać we własnym zakresie, natomiast wskazane jest, aby projekt i dobór odpowiednich elementów systemu pozostawić ekspertom marki Gardena. Dla wszystkich zainteresowanych tym rozwiązaniem przygotowaliśmy prosty film instruktażowy "Montaż systemu nawadniania krok po kroku"

Jak można oszczędzać wodę do podlewania?

  • Ograniczyć częstotliwość podlewania. Nie wszystkie rośliny potrzebują dużej ilości wody, więc warto sprawdzić, czy nasze rośliny rzeczywiście wymagają podlania.
  • Stosować warstwę ściółki na glebie wokół roślin, co pozwala utrzymać wilgoć i zapobiega parowaniu wody.
  • Zbierać deszczówkę w beczkach lub zbiornikach i używać jej do podlewania roślin. Dzięki temu unikniemy zużycia wody z kranu i jednocześnie dostarczymy naszym roślinom naturalną wodę. Warto również wybierać rośliny, które są odporne na suszę i wymagają mniejszej ilości wody.
  • Monitorować stan gleby, aby wiedzieć, kiedy podlać rośliny. Jeśli gleba jest wilgotna na głębokości kilku centymetrów, oznacza to, że rośliny nie potrzebują podlewania. W ten sposób unikniemy nadmiernego zużycia wody i zapewnimy naszym roślinom odpowiednie warunki wzrostu. Tutaj przydatny może okazać się czujnik wilgotności gleby, który stanowi doskonałe uzupełnienie dla sterownika. Dzięki niemu, gdy wilgotność gleby jest wystarczająca, sterownik nie uruchomi nawadniania, a rośliny zostaną podlane tylko wtedy, gdy faktycznie będą potrzebować wody. 
Czujnik wilgotności gleby
Czujnik wilgotności gleby
Fot. Gardena
  • Dozować wodę 

Niestety odpowiednie nawadnianie roślin i drzew wiążę się z kosztami. Dlatego należy z jednej strony zadbać o to, aby rośliny otrzymały odpowiednią ilość wody, a jednocześnie nie dopuścić do jej marnowania. Przydatnym produktem jest tu licznik wody Gardena AquaCount. Wystarczy podłączyć go do kranu lub węża ogrodowego czy zainstalowanego zraszacza, aby sprawdzić ile wody zużyliśmy w ostatnim cyklu nawadniania. Mamy wgląd w odczyty zużycia wody w cyklu dziennym, tygodniowym czy nawet w dłuższym okresie (np. sezon).

Licznik wody Gardena AquaCount
Licznik wody Gardena AquaCount
Fot. Gardena
  • Podlewać za pomocą węża i końcówki zraszającej wybrane rośliny

Kiedy ze względu na małą powierzchnię lub niewielką liczbę roślin czy drzew, stosowanie zraszacza mija się z celem, to odpowiednim narzędziem jest wąż ogrodowy i pistolet zraszający. Przy wyborze węża warto wziąć pod uwagę nowość marki Gardena, wąż EcoLine wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego TPE, wolnego od ftalanów i innych szkodliwych substancji.  Wąż składa się z tworzywa w ponad 65% pochodzącego z recyklingu. Jest lekki, bardzo wytrzymały, odporny na promieniowanie UV i mróz, a jego ciśnienie rozrywające wynosi aż 20 barów. Producent udziela na niego 30 lat gwarancji. 

Węże tekstylne LianoTM Life i Xtreme to kolejne nowości od marki Gardena. Dzięki innowacyjnej konstrukcji w postaci węża wewnętrznego w oplocie z bardzo wytrzymałej tkaniny węże te charakteryzują się wyjątkową lekkością oraz wytrzymałością.

Aby codzienne zwijanie i rozwijanie węży w ogrodzie było łatwiejsze możemy użyć nosideł, wózków lub bębnów. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie bęben samozwijający RollUp. Bębny te występują w 2 wersjach: naściennej i ogrodowej. 

Pierwszy możemy zainstalować na ścianie, w pobliżu kranu, a drugi  za pomocą szpilki w dowolnym miejscu w ogrodzie. Bęben RollUP jest wyposażony w sprężynę i sam zwija wąż po zakończonej pracy. Rozwijanie i zwijanie węża jest niezwykle proste i odbywa się poprzez delikatne pociągnięcie go, które zwalnia blokadę i wąż zwija się automatycznie bez konieczności schylania się czy brudzenia rąk. Bęben jest odporny na warunki atmosferyczne, co pozwala pozostawić go w ogrodzie przez cały rok.

Podlewając trawnik, trzeba dobrać odpowiedni zraszacz 

  • Zraszacze dookolne nawadniają trawnik po okręgu. Istnieje wiele modeli takich zraszaczy o różnych zasięgach. Możemy je zastosować na trawnikach o każdym nawet najbardziej nieregularnym kształcie odpowiednio rozmieszczając zraszacze w ogrodzie i ustawiając ich kąty. Najlepszym wyborem będzie zraszacz dookolny Gardena Comfort Mambo z precyzyjnymi dyszami i regulacją przepływu wody.
  • Zraszacze wahadłowe do powierzchni prostokątnych np. Gardena AquaZoom, który ma wygodne suwaki, umożliwiające regulację zasięgu i szerokości zraszania. Największy model tego zraszacza jest w stanie nawodnić powierzchnię do 350 m2.  
  • Gardena AquaContour automatic przeznaczony do trawników o nieregularnym kształcie. Innowacyjny zraszacz, który pozwala na zaprogramowanie zasięgu i wyrzutu wody dla indywidualnie wybranych obszarów ogrodu o różnej powierzchni.

Aby mądrze podlewać rośliny w ogrodzie, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak rodzaj roślin, gleba, warunki pogodowe i klimatyczne oraz sezon. Ważne jest również, aby podlewać rośliny z umiarem, unikać nadmiernego nawodnienia, stosować system nawadniania dopasowany do naszych potrzeb oraz podlewać o odpowiedniej porze, gdy temperatura gleby jest niższa.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak mądrze podlewać rośliny w ogrodzie?