Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak można otrzymać wymianę okien za darmo?

Materiały promocyjne

Szukamy sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, gdy nasze rachunki za energię i ogrzewanie idą w górę, a nasze portfele nie rosną wraz z nimi. Nie pomagają stare kuchenki, nieszczelne okna i drzwi, przez które ciepło ucieka z domu. To właśnie tutaj można wymienić niedziałające elementy. Dla wielu jest to wciąż marzenie. Czy istnieją programy dofinansowań, które pozwalają na wymianę stolarki okiennej całkowicie za darmo? Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacyjnej wyjaśnia, jak skorzystać z programu "Czyste Powietrze" i otrzymać nawet 100% dofinansowania do okien.

Wymiana okien za darmo
Wymiana okien za darmo
Fot. Koalicja Termomodernizacji

Programy takie jak "Czyste Powietrze" mają do dyspozycji miliardy złotych. Można je przeznaczyć np. na wymianę drzwi i okien. Co tydzień do programu zgłaszają się tysiące osób z remontami domów, które kwalifikują się do tego typu dofinansowania. Co zrobić, aby spełnić warunki i otrzymać dotację na wymianę okien lub drzwi?

Jak zaoszczędzić pieniądze?

Paweł Gregorczyk, ekspert Koalicji Termomodernizacyjnej podpowiada, że najlepiej od początku sprawdzić, czy dom spełnia wytyczne. Pierwszym z nich jest to, czy do 31 grudnia 2013 roku zostało złożone pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że kwalifikujemy się już do programu Czyste Powietrze.

Następnie musimy obliczyć nasze dochody. Jeśli z PIT-u nie wynika, że podstawa wymiaru podatku przekracza 135 000 zł, możemy być pewni, że kwalifikujemy się do otrzymania dotacji. Co ważne, podstawowym progiem jest 135 000 zł rocznego dochodu. Pod uwagę brane są najwyższe i najdroższe poziomy dofinansowania. Oznacza to, że pod uwagę będzie brany dochód na jednego członka gospodarstwa domowego. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego jest to 1894 zł na osobę. Mamy prawie 100 procentową pewność, że uda nam się otrzymać dofinansowanie na nasze działania.

Program Czyste Powietrze skupia się przede wszystkim na wymianie nieefektywnych pieców opalanych drewnem lub węglem. Gdy już jednak je wymienimy, możemy jeszcze przeprowadzić termomodernizację budynku z wydajnym źródłem ciepła. Może to być m.in. wymiana naszych okien i drzwi, czy ocieplenie domu.

Jeżeli posiadamy już piec w klasie piątej, spełniający wszystkie współczesne normy, nadal jesteśmy w stanie wymienić okna lub ocieplić budynek. Co należy zatem zrobić? Musimy złożyć wniosek o dotację w gminie względem miejsca zamieszkania lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z adresem  inwestycji. Pamiętajmy, że nie musimy tego robić osobiście – wniosek można złożyć także online. Do zgłoszenia powinny być dołączone dokumenty potwierdzające spełnianie wszystkich wcześniej wspomnianych kryteriów 

Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji

Co dalej?

Wciąż możemy skorzystać z pomocy ekspertów Koalicji Termomodernizacyjnej, jeśli mamy jakieś pytania lub musimy być bardziej zaznajomieni z wnioskiem. W styczniu doradcy ds. dotacji lokalnych rozpoczną szkolenia. Pomogą w ustaleniu zakresu prac, pomogą w złożeniu wniosku o dotację, wymianie stolarki, skoordynują cały proces termomodernizacji, a na koniec zadbają o podział środków.

- Wystarczy podpisać z nimi pełnomocnictwo, by w naszym imieniu złożyli wszystkie niezbędne dokumenty do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i koordynowali wszelkie działania. Będą oni w stanie także dobierać wykonawców z danego regionu. Oszczędzi nam to poszukiwań i zmartwień. Jedyne, co pozostanie po naszej stronie, to ustalenie konkretnych terminów, w których ekipy remontowe przyjadą do naszego domu i wykonają niezbędne prace, w tym ocieplenia budynku lub wymiany okien, drzwi, a nawet bramy.


Jeśli zakwalifikujemy się do najwyższego poziomu dofinansowania, to całe prace zostaną sfinansowane przez program. W stu procentach pokrywane są koszty termomodernizacji. VAT to jedyny wydatek, który nie jest objęty dofinansowaniem. Jeśli kupujemy okna lub drzwi wraz z montażem, to jest to tylko 8%.


Paweł Gregorczyk, z Koalicji Termomodernizacyjnej, mówi, że gdy spojrzymy na roczne oszczędności energii i ogrzewania, to prace te są najprawdopodobniej najlepszą możliwą inwestycją pod względem potencjalnych zysków.
Więcej informacji na temat kampanii i programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie www.dotacjenaokna.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak można otrzymać wymianę okien za darmo?