Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przewijak dla dziecka - zrób to sam

Mat. prasowe Bosch/Redakcja

Przewijak dla dziecka w postaci ściennej półki to oszczędność miejsca w pokoju. Przy okazji to dobry schowek na akcesoria potrzebne do pielęgnacji malucha. Pokazujemy, jak krok po kroku wykonać dekoracyjny przewijak dla dziecka.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - potrzebne materiały i narzędzia:

 • akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z udarem Bosch PSB 18 LI-2
 • wyrzynarka akumulatorowa Bosch PST 18 LI
 • system natryskowy Bosch PFS 1000
 • 1-2 mm wiertło do nawiercania
 • 8 mm wiertło do drewna z pierścieniem ograniczającym
 • 7 kołków o śr. 8 mm oraz pasujące śruby
 • wiertło do zamocowania przewijaka do ściany
 • 30 wkrętów do drewna o śr. 4 mm i dł. 12 mm
 • mosiężny zawias taśmowy o wym.: 120 cm x 3,2 cm
 • 4 śruby oczkowe o wym.: 30 mm x 12 mm x 4 mm
 • 24 drewniane kołki o śr. 8 mm
 • ok. 50 wkrętów do drewna o śr. 4 mm i dł. 40 mm
 • 2 haczyki z oczkiem o dł. 5 cm
 • 3 płyty klejone świerkowe o wym,: 100 cm x 100 cm x 1,8 cm
 • płyta MDF o wym.: 150 cm x 100 cm x 0,5 cm
 • 1 l białego matowego lakieru (spełniającego normę EN 71-3)
 • woskowana przędza o gr. 1 mm
 • linka z włókna sztucznego o dł. 200 cm i gr. 0,5 cm, wytrzymującej 50 kg obciążenia
 • klej do drewna, marker, duża igła.
przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 1. 

Docinamy klejone płyty zgodnie z wytycznymi. Zaczynamy od bazy – półki, na której będzie można położyć dziecko podczas przewijania oraz tylnej półki, która będzie przymocowana do ściany. Oznaczamy miejsca do zamieszczenia 8 drewnianych kołków (po dwa z każdej strony) na zewnętrznych krawędziach półki dla dziecka. Otwory, w których zostaną zamontowane kołki, nawiercamy cienkim wiertłem, a następnie wykańczamy je 8 mm wiertłem do drewna z ogranicznikiem głębokości. Boki przewijaka tworzymy nanosząc odpowiednie wymiary na płytę klejoną. Zaokrąglone boki nadadzą przewijakowi ciekawego wyglądu. Przed rozpoczęciem piłowania odrysowujemy zaokrąglenia na deskach przy użyciu szablonu koła wyciętego z kartonu.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 2. 

Za pomocą wyrzynarki akumulatorowej, np. Bosch PST 18 LI, przycinamy przód, tył oraz boki półki do odpowiedniego wymiaru. Aby mieć pewność, że kołki mocujące boki do półki są w odpowiednim miejscu, oznaczamy za pomocą markera nawiercone miejsca i przenosimy je na ścianki boczne. Nawiercamy otwory podobnie jak w kroku 1., a następnie sklejamy wszystkie pięć części za pomocą kołków i kleju do drewna, i przykręcamy dłuższymi wkrętami od zewnątrz w wyznaczonych miejscach. Potem przycinamy na wymiar pozostałe części regału.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 3.

Przykręcamy ramę półki do tyłu przewijaka, po czym składamy wewnętrzną cześć półki i mocujemy ją do ramy i tylnej ściany. Na koniec nanosimy lakier na zewnętrzną część półki przy użyciu systemu natryskowego do drewna Bosch PFS 1000, dzięki któremu szybko i równomiernie rozprowadzimy lakier.

Uwaga: Jeśli chcemy pomalować wnętrze przewijaka, koniecznie użyjmy farby bezpiecznej dla dzieci, spełniającej normę EN 71-3.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 4. 

Przewijak powoli zaczyna nabierać wyglądu. Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce, zastosujmy mechanizm, który umożliwi jego złożenie. Przykręcamy zawias taśmowy do bazy i tylnej półki za pomocą krótkich śrub do drewna. Pomoże w tym akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z udarem Bosch PSB 18 LI-2. Komfortowa rękojeść zapewnia idealne dopasowanie narzędzia do ręki podczas wiercenia i wkręcania, co optymalizuje pracę.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 5. 

Na szczycie półki mocujemy dwa haczyki do zamykania przewijaka, a oczka na zewnętrznej stronie przewijaka. W ten sposób składana cześć będzie się mocno trzymać tyłu przewijaka po zamknięciu. Gdy rozłożymy przewijak, możemy na haczykach zawiesić ulubione zabawki dziecka, aby mogło się nimi pobawić podczas gdy my będziemy wykonywać czynności pielęgnacyjne.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 6. 

Aby wprowadzić do pokoju niebiańską atmosferę, wycinamy chmurę z płyty MDF i malujemy ją systemem natryskowym. Upewniamy się, że powierzchnia chmury jest większa niż samego przewijaka, tak, aby jej części wystawały po bokach tworząc wyjątkową ozdobę. Następnie mocujemy przewijak do ściany na preferowanej wysokości za pomocą dwóch kołków do ścian oraz śrub.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 7. 

Przykręcamy śruby oczkowe do boków przewijaka:

 • najpierw nawiercamy otwór cienkim wiertłem (1-2 mm) przy użyciu akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem Bosch PSB 18 LI-2, 
 • następnie przykręcamy śrubę ręką, aż będzie na odpowiednim miejscu.

Przecinamy linę ze sztucznego włókna na dwie równe części i przekładamy każdą z nich przez metalowe oczka w śrubach. Następnie mocujemy mocno linkę za pomocą igły i przędzy.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Przewijak dla dziecka - KROK 8. Mocowanie przewijaka 

Mocujemy przewijak oraz chmurę do ściany przy użyciu pięciu kołków do ścian i śrub rozmieszczając je w równych odstępach. Na tym etapie niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. Mocujemy dwie śruby z oczkami do ściany po lewej i prawej stronie górnej części przewijaka (nawiercamy otwory cienkim wiertłem również w chmurze, a następnie pogłębiamy je wiertłem z ogranicznikiem głębokości). Przekładamy końce linek przymocowanych do boków dolnej części przewijaka przez oczka w śrubach zamontowanych w ścianie i zszywamy je mocno za pomocą igły i przędzy.

Uwaga! Zwróćmy uwagę na długość linek, aby przewijak otwierał się pod kątem prostym.

Możemy ozdobić ścianę wokół przewijaka np. namalować na niej chmury. Dzięki czemu stworzymy w pokoju niebiańską atmosferę.

przewijak
Przewijak dla dziecka
Bosch

Namiot tipi do pokoju dziecka - jak go zrobić?

Kuchnia drewniana dla dzieci - zrób to sam

Tablica manipulacyjna. Tablice sensoryczne dla dzieci

  Więcej o:

Skomentuj:

Przewijak dla dziecka - zrób to sam