Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak optymalnie wykorzystać energię słoneczną radzą eksperci

Materiał prasowy

Specjaliści z Otovo i DOM 3E podczas wspólnego webinaru prezentują praktyczne wskazówki dotyczące optymalizacji wykorzystania energii słonecznej już na etapie planowania budowy domu. Współczesni inwestorzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści płynących z instalacji paneli fotowoltaicznych, co potwierdza fakt, że około 80% klientów DOM 3E decyduje się na tę inwestycję już na etapie projektowania swojego domu.

Jak zaprojektować do by w pełni wykorzystać energię słoneczną
Jak zaprojektować do by w pełni wykorzystać energię słoneczną
Fot. Otovo

Projektowanie domu z myślą o wykorzystaniu energii słonecznej wymaga uwzględnienia kilku kluczowych elementów. Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednią orientację budynku oraz odpowiedni kąt nachylenia dachu, aby panele fotowoltaiczne mogły efektywnie zbierać energię słoneczną. Wybór odpowiedniego materiału dachowego oraz identyfikacja potencjalnych źródeł zacienienia są także ważne dla osiągnięcia optymalnych efektów energetycznych.

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć na etapie projektowania, jest zakup magazynu energii, co pozwoli na gromadzenie i wykorzystanie nadmiaru energii w okresach, gdy produkcja paneli przewyższa zapotrzebowanie budynku. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu instalacji fotowoltaicznej, można osiągnąć większą efektywność energetyczną oraz znaczne oszczędności w kosztach związanych z energią elektryczną.

Kamil Jeznach z Otovo, działu operacyjnego, wskazuje, że uwzględnienie tych kluczowych elementów na etapie projektowania pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału energii słonecznej, co przyczynia się do zrównoważonego i ekologicznego działania domu oraz osiągnięcia korzyści finansowych dla inwestora.
 
 
 

Optymalny kąt dachu pod panele fotowoltaiczne
Optymalny kąt dachu pod panele fotowoltaiczne
Fot. Otovo

Eksperci podkreślają, że nawet subtelne zmiany w planie domu, takie jak orientacja budynku czy kąt nachylenia dachu, mogą wpływać na efektywność paneli fotowoltaicznych – Zalecany kąt nachylenia dachu wynosi około 30-40 stopni. Różnice dla uzysków względem poszczególnych kątów nachylenia nie są jednak na tyle istotne, aby tylko na tej podstawie podejmować decyzję o nachyleniu dachu. Praktyczność pomieszczeń poddasza czy koszty konstrukcji dachu powinny być brane w pierwszej kolejności pod uwagę – zauważa Jeznach.

Kąt nasłoneczniania
Kąt nasłoneczniania
Fot. Otovo

Podczas projektowania domu z myślą o fotowoltaice, eksperci zalecają również uwzględnienie odpowiedniego pokrycia dachowego. Blacha trapezowa to najtańszy i najłatwiejszy materiał pod kątem montażu paneli, natomiast blacha na rąbek stojący to obecnie najpopularniejszy wybór ze względu na estetykę.

Kąt nasłoneczniania
Kąt nasłoneczniania
Fot.Otovo

Dodatkowo eksperci podkreślają znaczenie identyfikacji potencjalnych źródeł zacienienia – Nawet krótkotrwałe zacienienie paneli może spowodować spadek produkcji energii elektrycznej. Istotne jest przeprowadzenie analizy terenu wokół budynku – mówi ekspert Otovo, Kamil Jeznach. Ważne jest, aby panelom słonecznym zapewnić wystarczającą przestrzeń bez zacienienia, zarówno w ciągu dnia, jak i w różnych porach roku. 

Zacieniene
Zacieniene
Fot. Otovo

Ostatnią, ale nie mniej ważną radą ekspertów jest zakup magazynu energii – Magazyny energii pozwalają przechowywać nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej i wykorzystać ją w późniejszym czasie. Dzięki temu można zwiększyć samowystarczalność energetyczną budynku – zauważa Kamil Jeznach. Już nawet mała bateria zwiększy autokonsumpcję do 50%, a instalacja fotowoltaiczna z bardzo dużym magazynem energii do 74%. 

Bateria do paneli
Bateria do paneli
Fot. Otovo

Podsumowując, efektywną instalację fotowoltaiczną można z powodzeniem zainstalować w praktycznie każdej sytuacji, jednak jeśli celem jest osiągnięcie maksymalnej wydajności i minimalnych kosztów, warto przestrzegać poniższych 5 zasad:

  1. Zaplanowanie jak największej powierzchni dachowej skierowanej na południe, aby jak najefektywniej zbierać energię słoneczną.
  2. Zalecane nachylenie dachu wynoszące między 30 a 40 stopni, co pozwala na optymalne wykorzystanie światła słonecznego.
    Wykorzystanie blachy jako najtańszego i najłatwiejszego materiału do montażu paneli fotowoltaicznych na powierzchni dachowej.
  3. Zidentyfikowanie potencjalnych źródeł zacienienia, które mogą obniżać produkcję energii, aby uniknąć straty wydajności instalacji.
  4. Zainstalowanie magazynu energii, który zwiększa samowystarczalność budynku i pozwala na przechowywanie nadmiaru energii na późniejsze wykorzystanie.
  5. Ścisłe przestrzeganie tych zasad pozwoli na osiągnięcie jak największej efektywności instalacji fotowoltaicznej oraz uzyskanie korzyści związanych z zieloną energią. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, można obejrzeć szczegółowy webinar na kanale YouTube. 
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak optymalnie wykorzystać energię słoneczną radzą eksperci