Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?

Redakcja

Wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy wielu z nas zaczyna zastanawiać się, jak efektywnie ogrzać mieszkanie, nie nadwyrężając przy tym budżetu domowego. Oszczędzanie ciepła to nie tylko korzyść finansowa, ale również ekologiczna. Odpowiednie zarządzanie temperaturą w mieszkaniu nie tylko obniży rachunki za ogrzewanie, ale także przyczyni się do ochrony środowiska. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu.

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Africa Studio/Shutterstock

Uszczelniamy okna i drzwi 

Używamy do tego samoprzylepnych uszczelek gumowych lub gąbkowych. Uszczelki gumowe są zalecane w przypadku większych nieszczelności, podczas gdy uszczelki gąbkowe stosujemy, gdy nieszczelności są niewielkie.

Przed uruchomieniem instalacji grzewczej należy dokładnie odkurzyć grzejniki. Jeśli będą zakurzone, po rozgrzaniu zaczną "emitować" kurz, który będzie się unosił w powietrzu, a to z kolei obniży komfort domowników, zwłaszcza tych z problemami dróg oddechowych i alergiami.

Kluczowe jest też odpowietrzenie instalacji, ponieważ zapowietrzona instalacja nie tylko działa mniej efektywnie (powietrzna poduszka w grzejnikach powoduje nierównomierne oddawanie ciepła), ale także generuje hałas, co może być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. 

Montujemy ekrany izolacyjne za grzejnikami

Jest to stosunkowo ekonomiczne rozwiązanie (koszt rolki ekranu o powierzchni 5 metrów kwadratowych wynosi około 20 złotych), łatwe w zastosowaniu, co przekłada się na rzeczywiste oszczędności. Działa ono tak, że ciepło nie ucieka na zewnątrz budynku przez ścianę, lecz jest odbijane do wnętrza pomieszczenia. To prowadzi do zwiększenia wydajności grzejników o 5-7 procent przy zachowaniu tej samej ilości zużywanego ciepła. Podobne zadanie spełniają również umieszczone nad grzejnikiem półki, parapety itp., kierując strumień ciepłego powietrza unoszącego się nad grzejnikiem do wnętrza pomieszczenia.

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Zvone/Shutterstock

Dopasowujemy temperaturę we wnętrzach do potrzeb

W zależności od tego, jak korzystamy z danego pomieszczenia, mamy możliwość zróżnicowania i dostosowania temperatury do aktualnych potrzeb, bez pogarszania komfortu cieplnego. Optymalna temperatura w łazience powinna utrzymywać się na poziomie 22-23 stopni Celsjusza, z kolei dla korzystania z części dziennej lokum, zapewniającego komfort, wystarczy nieco niższa temperatura - ok. 20 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu sypialnianym w ciągu dnia możemy obniżyć temperaturę nawet do 17-18 stopni Celsjusza. Mogłoby się wydawać, że to niewielka różnica, warto jednak pamiętać, że obniżenie temperatury we wnętrzu o 1 stopień Celsjusza redukuje zużycie ciepła o ok. 5 procent.

Obniżamy temperaturę na czas nieobecności w mieszkaniu

Nie ma potrzeby utrzymywania wysokiej temperatury w domu, kiedy nikogo w nim nie ma. Podczas nieobecności mieszkańców, nawet jeśli trwa to tylko kilka godzin, zaleca się obniżenie temperatury o 3-4 stopnie Celsjusza. Nie zaleca się jednak drastycznego obniżania temperatury, ponieważ może to prowadzić do wychładzania ścian, znacznego wydłużenia czasu potrzebnego do ponownego nagrzania pomieszczeń oraz zwiększenia zużycia energii na ponowne ogrzewanie.

Podobne oszczędności można osiągnąć poprzez obniżenia temperatury w porze nocnej - z około 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia do 17-18 stopni Celsjusza w nocy. Taka temperatura nie tylko przyczynia się do oszczędzania ciepła, ale również poprawia komfort i jakość snu.

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Andrey_Popov/Shutterstock

Zasłaniamy okna i odsłaniamy grzejniki

Dużo ciepła może uciekać z mieszkania również przez szczelne okna. Aby skutecznie zminimalizować te straty, warto opuścić żaluzje po zmroku lub zaciągnąć grubsze zasłony. Ważne jest jednak, aby nie zasłaniać samego grzejnika. Grzejniki powinny pozostawać odsłonięte - jeśli zasłony są długie w tym miejscu, warto je podwinąć. W przypadku mebli i innych elementów wyposażenia, które zasłaniają grzejniki, zaleca się zmianę ich ustawienia, aby grzejniki odsłonić. To samo dotyczy pionów centralnego ogrzewania przechodzących przez mieszkanie, które nie powinny być zabudowywane ani zasłaniane.

Wietrzenie mieszkania - intensywnie, ale krótko

Wymiana powietrza w mieszkaniu powinna polegać na odświeżeniu go, a nie na obniżaniu temperatury ścian. Mniejsze straty ciepła wystąpią, gdy krótko, lecz intensywnie wietrzymy pomieszczenie, jednocześnie regulując zawory grzejnikowe - w porównaniu do sytuacji, gdy tylko uchylimy okno i pozostawimy je otwarte przez dłuższy czas. Przy pozostawieniu na dłużej uchylonego okna powodujemy chłodzenie ścian i innych naturalnych magazynów ciepła (np. mebli), co znacząco opóźnia proces ponownego ogrzewania pomieszczeń i wymaga większej ilości energii.

Wykorzystanie energii słonecznej

W trakcie słonecznych dni zaleca się odsunąć zasłony i otworzyć drzwi do pomieszczeń, które są najbardziej nasłonecznione.

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?
Laci_10/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?