Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oszczędzać energię w kuchni?

Redakcja

Kuchnia to pomieszczenie, w którym zużywamy najwięcej energii. To właśnie tu warto poszukać oszczędności! Podpowiadamy, jak korzystać z piekarnika, kuchenki czy lodówki, aby nie marnować energii, a co za tym idzie pieniędzy.

Okap z linii Mythos Air Hub
Okap z linii Mythos Air Hub
Franke

Piekarnik

 1. Nie otwieraj co kilka minut drzwiczek piekarnika. Urządzenie zużyje więcej energii do ponownego nagrzania.
 2. Wyłącz piekarnik 5-10 minut przed czasem (temperatura wewnątrz się utrzyma, a danie będzie gotowe bez zużycia prądu).
 3. Przygotowanie niektórych potraw, nie wymaga nagrzanego piekarnika. Nie rozgrzewaj go gdy nie jest to konieczne! Rozgrzanie piekarnika pochłania 15% energii, a pieczenie jedynie 7%.
 4. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się chwilę po włączeniu. Oszczędzasz energię i czas!

Kuchenka/płyta

 1. Najprostszy sposób na oszczędzenie energii? Przykrywaj garnek pokrywką. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwala zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.
 2. Posiłki gotuj w małej ilości wody.
 3. Najpierw doprowadź wodę do wrzenia na maksymalnym ustawieniu płyty, a następnie zmniejsz moc grzania.
 4. Aby nie marnować energii, staraj się dopasować wielkość garnka do wielkości pola grzejnego (średnica garnka powinna być ok. 2 cm większa).
 5. Dno garnka powinno być perfekcyjne czyste, gładkie i dobrze przewodzące ciepło. Gotując w garnku o brudnym dnie, zwiększasz zużycie energii nawet o 50%.

Zmywarka

 1. Używając zmywarki oszczędzasz wodę, czas i energię. Wybieraj krótki program? - to krótszy czas zmywania i zmniejszony pobór energii.
 2. Jeśli nie chcesz marnować energii, uruchamiaj zmywarkę wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona sztućcami i talerzami. Mycie jednego kubka z zmywarce nie ma sensu.
 3. Wybieraj zmywarki z etykietą "EKO". Mają system pozwalający zaoszczędzić nawet 30% energii, poprzez skrócenie cyklu suszenia.

Lodówka

 1. Nigdy nie wkładaj gorących produktów do lodówki. Do ich ochłodzenia lodówka zużyje trzy razy więcej energii!
 2. Nie ustawiaj lodówki w pobliżu kaloryfera, grzejnika czy kuchenki.
 3. Pamiętaj, aby dbać o czystość uszczelki na drzwiach. Aby lodówka pracowała prawidłowo, musi być ona bardzo szczelna! Jak to sprawdzić? Włóż kartkę między drzwi a lodówkę. Jeśli przesuwa się łatwo - wymień uszczelkę.
 4. Otwieraj drzwi lodówki czy zamrażarki tylko na chwilę. Wpuszczone do środka wilgotne powietrze obniży efektywność chłodzenia.

Czajnik

 1. Gotuj dokładnie tyle wody ile potrzebujesz. Czas gotowania będzie krótszy, a zużycie energii znacznie mniejsze.
 2. Masz czajnik z grzałką? Odkamieniaj ją regularnie. To oszczędność nawet 10% energii.
 3. Więcej energii pozwala oszczędzić czajnik z płytą grzewczą. Pozwala on na zagotowanie małej ilości wody.

Wyjmuj wtyczki z kontaktu

 1. Marnujemy dużo energii zostawiając urządzenia (np. czajnik czy ekspres do kawy) podłączone stale do kontaktu. Nie używasz? Wyjmij wtyczkę z gniazdka.
 2. Zastanów się nad kupnem listwy zasilającej. Jeden przycisk umożliwi błyskawiczne wyłączenie urządzeń z których nie korzystamy.
  Więcej o:

Skomentuj:

Jak oszczędzać energię w kuchni?