Jak oszczędzać prąd? – Skuteczne sposoby oszczędzania energii
Rachunki za prąd poważnie obciążają Twój domowy budżet? Być może da się je obniżyć i jednocześnie pomóc środowisku. Mimo że wprowadzenie zmian na początku nie będzie łatwe, warto spróbować. Jak oszczędzać prąd na co dzień? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby.
Jakie urządzenia w domu zużywają najwięcej prądu?
Obecnie większość sprzętów, które masz w domu, zużywa prąd. Możesz oczywiście wybrać modele z korzystną klasą energetyczną, jednak rachunki da się dodatkowo ograniczyć, wprowadzając nowe nawyki.
Najwięcej prądu spośród domowych sprzętów zużywa zazwyczaj płyta indukcyjna i klimatyzacja. Za wysokie rachunki jest też odpowiedzialny m.in. telewizor, piekarnik i czajnik elektryczny. Sporo energii zużywa również lodówka, zmywarka i pralka. Jeśli chcesz ustalić, które sprzęty wykorzystują najwięcej prądu w Twoim domu, sprawdź ich pobór prądu i klasę energooszczędności. Przed zakupem nowego urządzenia zastanów się, czy nie warto dopłacić do urządzenia o lepszych parametrach.
Jak oszczędzać prąd? – Skuteczne sposoby oszczędzania energii
Zużycie prądu możesz ograniczyć, wprowadzając do swojego domu podstawowe zmiany. Nawet stosunkowo proste kroki – jeśli będą stosowane konsekwentnie – mogą obniżyć rachunki za prąd znacznie.
Jak oszczędzać energię w domu? Poniżej przedstawiamy listę skutecznych sposobów, aby obniżyć zużycie energii.
- Wyłączaj światło – zadbaj o to, aby w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta, wyłączać światło. Wyrób u siebie nawyk gaszenia nawet niewielkich lampek.
- Zadbaj o dobry dostęp światła do pomieszczeń – korzystanie ze światła dziennego to najlepsze rozwiązanie. Być może w Twoim domu jest coś, co ogranicza jego dostęp i prowadzi do częstszego włączania światła. Jeśli pracujesz przy komputerze, biurko warto ustawić w okolicach okna. Sprzątanie zawsze planuj w ciągu dnia.
- Kup żarówki energooszczędne – żeby jeszcze bardziej oszczędzać energię, wymień żarówki na energooszczędne. Mimo że są trochę droższe, wydatek zwróci się w rachunkach za prąd. Sprawdź, ile takich żarówek masz już w domu, a które wymagają zmiany. Najpierw zajmij się lampami w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu.
- Wyciągaj wtyczki z prądu – jeśli nie korzystasz z danego sprzętu, wyjmuj wtyczki z kontaktów. Pamiętaj, że tryb stand-by również pobiera energię. Aby ułatwić wdrożenie zmian, wymień listwy na te z włącznikiem. W ten sposób odetniesz prąd jednym przyciskiem.
- Używaj timerów – jeśli masz tendencję do zapominania o wyłączaniu światła czy sprzętów, ustaw timer. Możesz kupić zewnętrzne urządzenie np. do światła. Funkcję automatycznego wyłączania jest też dostępna w większości telewizorów.
- Używaj czujników ruchu – jeśli chcesz, aby Twoje światła włączały się tylko, gdy ktoś znajduje się w ich pobliżu, postaw na czujniki ruchu. Dobry sprzęt tego typu bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb. Regulacji podlega najczęściej m.in. czułość i długość włączenia światła.
- Nie otwieraj okna w czasie pracy klimatyzacji i grzejnika – jeśli korzystasz z klimatyzacji albo masz w domu ogrzewanie elektryczne, podczas używania sprzętu pamiętaj, aby zamknąć wszystkie okna. W innym przypadku ich praca będzie nieefektywna i zwiększy się zużycie prądu.
- Nie uruchamiaj zmywarki ani pralki, jeśli jest w nich jeszcze miejsce – pamiętaj o zapełnianiu pralki i zmywarki. Nie uruchamiaj sprzętu przed wykorzystaniem całego dostępnego miejsca. Jeśli musisz umyć naczynia szybko, skorzystaj z trybu ½ wsadu.
- Używaj trybów ekologicznych – wiele Twoich domowych sprzętów ma tryby ekologiczne, które zużywają mniej wody. Stosuj je szczególnie podczas prania i zmywania. Ograniczysz w ten sposób zużycie wody i prądu.
- Gotuj pod przykryciem – w czasie gotowania korzystaj z pokrywek. Skrócisz dzięki temu czas gotowania. Zadbaj też o dopasowanie wielkości garnka do wymiarów palnika.
- Zweryfikuj temperaturę w lodówce – sprawdź, czy temperatura w Twojej lodówce i zamrażarce jest ustawiona na odpowiednim poziomie. Być może da się ją lekko podwyższyć bez narażania żywności na zepsucie. Jedzenie zawsze przechowuj zgodnie z zaleceniami producenta.
- Nie otwieraj piekarnika w czasie pieczenia – jeśli nie musisz, nie otwieraj drzwi piekarnika. Wygląd potrawy zweryfikujesz przez szybę. Każde otwarcie piekarnika prowadzi do szybkiej utraty ciepła. Aby ponownie uzyskać potrzebną temperaturę, urządzenie musi zużyć sporo prądu.
- Nie otwieraj lodówki bez potrzeby – podobna sytuacja występuje w przypadku lodówki. Nie trzymaj drzwi otwartych zbyt długo. Po zrobieniu zakupów najpierw rozpakuj je i posegreguj na zewnątrz, a dopiero później włóż do lodówki.
- Zadbaj o regularne czyszczenie – zabrudzone sprzęty mogą zużywać więcej energii. Szczególną uwagę zwróć na filtry, np. w odkurzaczu. Jeśli są zakurzone, zmuszą urządzenie do większego poboru energii.
- Naucz domowników oszczędzania energii – aby zauważyć realne oszczędności w rachunkach za prąd, w oszczędzanie musisz zaangażować całą rodzinę. Opowiedz domownikom, jak oszczędzać energię i wspieraj we wdrażaniu zmian. Najlepszą motywacją będą rzetelne wyliczenia różnic w zużyciu.
Dlaczego warto oszczędzać prąd na co dzień?
Oszczędzanie energii elektrycznej jest korzystne dla środowiska. W ten sposób możesz też obniżyć rachunki, co będzie korzystne dla Twojego domowego budżetu. Wprowadzenie zmian nie jest łatwe, jednak z czasem da się do nich przyzwyczaić. Korzystne efekty zobaczysz już przy kolejnym rachunku.
We wdrażaniu zmian wspiera Cię ALDI, które od lat prowadzi inicjatywy ekologiczne. Poprzez kampanie takie jak „Zyskujesz, gdy nie marnujesz” pokazuje, co możesz zrobić, aby wprowadzić do swojego domu nawyki proekologiczne. Ze swojej strony ALDI dba o obniżenie emisji gazów cieplarnianych i inwestycje w rozwiązania energooszczędne oraz ekologiczne oświetlenie LED.
- Więcej o:
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Gaz czy pompa ciepła – co lepiej wybrać?
Systemy ogrzewania podłogowego Pipelife Floortherm
Efektywność energetyczna fasad wentylowanych w kontekście domów na szkielecie drewnianym
RoletyAlu – Twoje źródło niezawodnych rolet i bram garażowych