Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak sprawić, by przestrzeń stała się bardziej otwarta? Porady do wnętrz

sponsorowany

Otwartość. To hasło-klucz, którym warto się kierować również we wnętrzach. Udowadniają to najnowsze trendy aranżacyjne. Zamiast dzielić, otwieramy. Usuwamy przepierzenia, niepotrzebne ścianki, tworzymy wielofunkcyjne strefy, idealne zarówno dla singli, jak i dla sporej rodziny. Jak dodatkowo powiększyć taką przestrzeń? Jakie rozwiązania oraz kolory wybierać, aby osiągnąć doskonały efekt? Poznaj kilka sprawdzonych patentów.

Jak sprawić, by przestrzeń stała się bardziej otwarta? Porady do wnętrz
Jak sprawić, by przestrzeń stała się bardziej otwarta? Porady do wnętrz
Dulux

Podkreśl przestrzeń kolorami

Odpowiednio skomponowane zestawienia kolorów – to najlepsza recepta na otwarte wnętrza. W pierwszej kolejności wybierz kolor podstawowy. Powinien być neutralny i stonowany, dzięki czemu stanie się doskonałą bazą dla pozostałych odcieni. Koniecznie sprawdź Inspirujący Błękit, czyli Dulux Kolor Roku 2022. Ta jasna, przejrzysta tonacja to udany punkt wyjścia do różnorodnych kompozycji kolorystycznych. Perfekcyjnie wypada m.in. w towarzystwie żywych, pozytywnych barw, jak róż czy musztardowy, ale też subtelnych brązów. Jeśli jednak nie przepadasz za mocnymi kontrastami, wypróbuj odcienie pokrewne – od lekkich, błękitnych szarości, przez denim i granat, aż po przybrudzoną czerń. Wśród najnowszych propozycji projektantów wnętrz nadal pojawia się niezawodne zestawienie niebieskiego z zielenią.

Upewnij się, że poszczególne odcienie do siebie pasują. Sięgnij po niewielkie i wygodne w użyciu testery kolorów z mini wałeczkiem. Są gotowe do użycia. Pomaluj nimi fragment ściany i obserwuj, jak wypadają dane kolory w zależności od pory dnia oraz oświetlenia.

Następnie zastanów się, jak połączyć kilka odcieni w konsekwentną całość, dodatkowo tak, by maksymalnie otworzyć przestrzeń. Oto kilka podpowiedzi:

  • wykorzystaj architekturę pomieszczenia i innym kolorem podkreśl wnęki, filary, obramowania okien,
  • zaakcentuj kolorystycznie ścianę z oknem lub fragment ściany z drzwiami,
  • pomaluj górny odcinek ściany np. na pudrowy róż – wykorzystaj ten motyw w sąsiednim pomieszczeniu,
  • baw się geometrycznymi formami i uwiecznij we wnętrzu kwadraty lub koła,
  • nie maluj połączonych ze sobą pomieszczeń na ten sam kolor – do jednego wybierz błękit, do drugiego np. zieleń, aby ze sobą korespondowały.

Zrezygnuj z podziałów

Zastanów się, jak najlepiej połączyć poszczególne przestrzenie na poziomie aranżacyjnym. Czasami po prostu wystarczy zrezygnować z drzwi łączących salon i sypialnię czy pokój dzienny i kuchnię. Świetnym patentem są przeszklenia: szklane drzwi przesuwne lub transparentne ścianki działowe, które łączą ze sobą strefy, ale jednocześnie zachowują ich odrębność. Aby wydzielić poszczególne sektory w otwartym pomieszczeniu, możesz wykorzystać ażurowe półki i regały oraz… roślinność. Idealnie nadają się do tego rozłożyste monstery, wysokie zamiokulkasy oraz efektowne i zwisające spod sufitu filodendrony. 

Wprowadź do wnętrza jak najwięcej światła

Najprostsze metody zazwyczaj są najskuteczniejsze. Aby maksymalnie otworzyć przestrzeń, pozwól na swobodny przepływ naturalnego światła. W tym celu wyeksponuj okno i zrezygnuj z ciężkich zasłon. Zamiast tego wybierz zwiewne firanki lub dyskretne rolety. Poza tym zagospodaruj parapety – tak, aby najbliższe otoczenie okna przykuwało uwagę. Dobrym pomysłem jest też uwzględnienie w aranżacji kilku luster różnej wielkości, które będą dodatkowo odbijały światło. 

Maksymalnie otwórz przestrzeń – wizualnie ją powiększ, jednocześnie tworząc konsekwentną kompozycję we wnętrzu. Pomogą Ci w tym dopasowane kolory, a także kilka dodatkowych patentów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak sprawić, by przestrzeń stała się bardziej otwarta? Porady do wnętrz