Jak ustawić antenę satelitarną? Kilka praktycznych wskazówek
Każdy, kto kiedykolwiek posiadał telewizję satelitarną wie, jak bardzo denerwujące mogą być zaniki sygnału spowodowane złą pogodą lub nieodpowiednim ustawieniem anteny. Tym bardziej, że zazwyczaj dzieje się to wtedy, gdy zależy nam na obejrzeniu konkretnego programu. Jak ustawić antenę satelitarną, aby zminimalizować zakłócenia?
Ustawienie anteny satelitarnej nie jest trudne! O czym należy pamiętać?
Zazwyczaj, aby ustawić antenę satelitarną wzywamy fachowca, który najlepiej wie, jak to zrobić, w którą stronę ustawić czaszę, konwerter, dostroić tak, abyśmy odbierali jak najwięcej kanałów w najwyższej jakości. Czasami jednak, aby było szybciej lub z oszczędności decydujemy się na samodzielne ustawienie anteny satelitarnej, czy to się może udać? Spróbujmy!
Jak ustawić antenę satelitarną w 3 krokach?
Przed przystąpieniem do ustawiania anteny satelitarnej powinniśmy się odpowiednio przygotować. Głównym wyznacznikiem powinna być dla nas pogoda. Tylko dobra pogoda zagwarantuje nam poprawny sygnał i bezpieczeństwo pracy podczas montażu. Jak ustawić antenę satelitarną? Do montażu anteny satelitarnej wybierzmy odpowiednie miejsce, które zapewni nam dobrą jakość sygnału. W bezpośredniej bliskości nie powinny znajdować się drzewa, czy elementy budynków, które mogą zagłuszać sygnał.
Jak ustawić antenę satelitarną na balkonie? Jeżeli antenę satelitarną montujemy na balkonie w bloku możemy podpatrzeć, jak zrobili to wcześniej sąsiedzi.
Jak ustawić antenę satelitarną na domie? Jeżeli antenę montujemy na budynku jednorodzinnym warto ją umieścić na dachu, w pobliżu komina tak, abyśmy mieli do niej bezpieczny dostęp. Talerz antenowy zakładamy na przeznaczony do tego uchwyt, który wcześniej stabilnie montujemy za pomocą kołków, można wykorzystać także specjalne pasy mocujące antenę. Pamiętajmy, że talerz antenowy powinien być umiejscowiony nie dalej niż 30 metrów od dekodera.
Podłączenie anteny do dekodera
Jak ustawić antenę satelitarną? Do podłączenia anteny do dekodera potrzebny będzie kabel antenowy i odpowiedni konwerter. Konwerter antenowy ma za zadanie dostarczenie sygnałów z satelitów do odbiornika satelitarnego. Urządzenie to, często bagatelizowane, jest tak samo ważne jak czasza, czy dekoder. Ponieważ mamy różne rodzaje konwerterów ważne jest, aby wybrać odpowiedni do swoich zapotrzebowań. To istotne, jeżeli posiadamy np. kilka telewizorów, lub dekoder z funkcją nagrywania itp. (typ single – tylko jedno wejście, typ twin – wejście podwójne, typ quad – możliwość podpięcia czterech przewodów, monoblock – do odbioru sygnału z dwóch satelit, unicable – kilka wejść i możliwość rozgałęzienia sygnału na wiele sprzętów).
Konwerter musimy połączyć z tunelem satelitarnym. Robimy to za pomocą wtyków oznaczonych literą F. Pamiętajmy, aby kable umiejscowione na zewnątrz były odpowiednio zabezpieczone i podłączone do systemu odgromowego całego budynku. Przewody prowadzimy poprzez okno lub przez specjalnie wywiercone w ścianie otwory. I tak przewód prowadzący z anteny, już w domu, podłączamy do dekodera.
Ustawienie sygnału
Do prawidłowego odbioru sygnału konieczne jest odpowiednie ustawienie czaszy i konwertera. Kierunek anteny - ustawienia anteny satelitarnej wyznaczają wartości kątów azymutu i elewacji. Azymut to kąt pomiędzy kierunkiem południowym, a kierunkiem odbioru anteny w płaszczyźnie poziomej. Elewacja to kąt pionowy odchylenia od pionu anteny. Miarą kątów azymutu i elewacji są stopnie. Aby wyznaczyć odpowiednie ich wartości musimy znać dokładne współrzędne miejsca położenia anteny. Oczywiście można w tym celu posłużyć się mapami topograficznymi, ale spokojnie zrobimy to także za pomocą telefonu, np. dzięki Mapom Google wpisując konkretny adres. Czaszę i konwerter ustawiamy bardzo dokładnie po to, aby jak najlepiej odebrać sygnał z satelity. Najlepszą jakość sygnału i jakość obrazu dla naszego kraju zapewniają satelity Astra i Hot Bird; z nich odbierzemy także najwięcej kanałów w języku polskim. W sieci znajdziemy zestawienia współrzędnych dla ww. satelit. Każdy dostawca usług telewizji satelitarnej na swojej stronie zamieszcza także tabele, wedle których należy ustawić kąty konwertera oraz czaszy dla większych miast w Polsce.
Dostrojenie anteny satelitarnej
Ustawianie anteny satelitarnej jest możliwe jeśli antena satelitarna jest już zamontowana w miejscu docelowym, śruby mocujące czaszę oraz konwerter muszą być na tyle luźne, abyśmy mogli lekko regulować ich położenie.
Kabel antenowy łączący konwerter z dekoderem na pewno podaje już jakiś sygnał. Na ekranie telewizora sprawdzamy, jaki jest poziom jakości i siły sygnału.
Czynności dostrajania przy nadajniku zaczynamy wówczas, kiedy parametry jakości i siły na ekranie telewizora wskazują minimum 50% swych wartości. Jeśli takowa wartość, bądź wyższa, pojawiła się na ekranie możemy dokręcić śruby mocujące czaszę do stelaża anteny i regulować już tylko konwerterem tak, aby jakość sygnału była jak najwyższa. Dokładnie sprawdzamy połączenie przewodów (chodzi o zaizolowanie połączeń) oraz, co najważniejsze, zabezpieczamy stelaż z anteną poprzez podłączenie całego modułu do sieci odgromowej, która powinna być wyprowadzona na dach.
Ustawienie anteny satelitarnej - czynności końcowe
Po kompletnym zainstalowaniu anteny satelitarnej, podłączeniu jej do dekodera, a dekodera do telewizora oraz dostrojeniu, teoretycznie możemy zacząć cieszyć się oglądaniem ulubionych programów. Możemy skonfigurować dekoder do naszych potrzeb, ustawić ulubione kanały i zarządzać ich kolejnością. Zdarza się, że po jakimś czasie od ustawienia sygnał będzie jednak zanikał. Mogą na to wpłynąć zwierzęta, czy nawet niekorzystna pogoda. Wówczas trzeba będzie ponownie dostroić antenę.
- Więcej o:
Zrób to sam: uszczelnianie listwy przypodłogowej
Dach z papy przecieka
Jak uniknąć zalania mieszkania podczas wyjazdu?
Uszczelka kabiny prysznicowej. Jak ją samodzielnie wymienić
Wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych - krok po kroku
Jak ukryć rury w mieszkaniu?
Jak profesjonalnie wykonać wylewkę samopoziomującą?
Sucha zabudowa w łazience - najczęściej popełniane błędy?