Jak wybrać idealne palenisko ogrodowe do Twojego domu?
Nic nie zacieśnia więzi tak jak rodzinne spotkania na świeżym powietrzu. Ogród lub przydomowy taras to zatem idealna przestrzeń, by wspólnie spędzać czas i delektować się chwilą odpoczynku. Z tego powodu wiele osób decyduje się na instalację paleniska ogrodowego, które umili chwile w gronie najbliższych. Dlaczego warto postawić na taki sprzęt? Co należy wiedzieć przed zakupem idealnego paleniska? Czym kierować się podczas jego wyboru?
Palenisko ogrodowe – na grilla i nie tylko
Palenisko ogrodowe to wytrzymała i bezpieczna konstrukcja, która pozwala rozpalić ogień w ogrodzie w kontrolowanych warunkach. Najczęściej służy ona do grillowania lub pieczenia, dzięki czemu pozwala na urozmaicenie letnich spotkań towarzyskich popisowymi daniami prosto z rusztu. Oprócz tego palenisko może śmiało pełnić funkcję dekoracyjną, podkreślając styl i charakter ogrodu. Dla wielu osób jest to również świetna opcja, aby urządzić imprezę na zewnątrz nawet w chłodniejszy wieczór podczas mniej słonecznej pory roku, ponieważ rozpalone wydziela przyjemne, naturalne ciepło.
Jak duże powinno być palenisko? Kilka słów o doborze rozmiaru
W zależności od potrzeb domowników oraz liczby przyjmowanych gości warto zdecydować się na odpowiedni model paleniska, tak aby należycie spełniało ono swoją rolę. W tym celu należy zastanowić się nad jego docelowym miejscem i usytuowaniem w przestrzeni ogrodowej. Palenisko ogrodowe, które będzie się znajdować w pobliżu elementów małej architektury, takich jak ławy czy siedziska, powinno być stosunkowo niskie, tak aby zapewnić jego wygodną obsługę. Jednocześnie umożliwi ono odpoczynek przy wydzielanym cieple oraz oświetleniu. Z kolei paleniska oddalone od części użytkowej mogą być wyższe, gwarantując wygodne warunki do grillowania.
Dużą rolę odgrywają również wymiary produktu. Misa o większej powierzchni będzie się dłużej podgrzewać, pozwoli jednak na przyrządzenie większej ilości potraw w tym samym czasie. Mniejsza misa sprawdzi się natomiast w przypadku bardziej kameralnych spotkań w gronie kilku osób.
Rodzaj materiału – stal czy żeliwo?
Na rynku można spotkać się z wieloma rodzajami palenisk wykonanych z różnych tworzyw. Do najczęściej spotykanych z pewnością należą stal, stal emaliowana oraz żeliwo. Pierwszy z nich to lekki, a zarazem wytrzymały materiał, który szybko się nagrzewa i pozwala w krótkim czasie przygotować dania z grilla. Dzięki mniejszej wadze stalowe paleniska są wygodne w przenoszeniu i można z łatwością umieścić je w każdej części ogrodu. Na uwagę zasługują także modele ze stali emaliowanej, które odznaczają się trwałością i niepowtarzalnym wyglądem. Palenisko ogrodowe może być też wyprodukowane z żeliwa. Jest to stop żelaza charakteryzujący się wysoką wytrzymałością i odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Takie konstrukcje wolniej się nagrzewają, ale cieszą się pozytywnymi opiniami ze strony klientów za sprawą solidności oraz wysokiej jakości wykonania.
Walory estetyczne – palenisko jako ozdoba ogrodu
Do ważnych kryteriów wyboru paleniska z pewnością można zaliczyć jego wygląd. W ofertach sklepów można znaleźć misy zarówno o okrągłym, jak i kwadratowym kształcie, które świetnie sprawdzą się w modernistycznych ogrodach. Palenisko ogrodowe może przybrać formę kosza, kominka lub wolnostojącego naczynia wspartego na stabilnych nóżkach. Decydując się na palenisko, warto zastanowić się, czy będzie on usytuowany w rustykalnym, wiejskim, czy może nowoczesnym ogrodzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by łączyć różne style i materiały, biorąc pod uwagę względy funkcjonalne, a jednocześnie dodając do aranżacji przestrzeni nieco modnego eklektyzmu.
- Więcej o:
Jak udekorować ogród i otoczenie domu na święta Bożego Narodzenia?
Ekskluzywne meble ogrodowe
Jesień w ogrodzie ze Scala Plastics
Jak dbać o rośliny w okresie jesienno-zimowym? Poradnik
Jak wybrać idealne palenisko ogrodowe do Twojego domu?
Wydajne i efektywne nawadnianie ogrodu. Jak to zrobić?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?