Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zaaranżować salon? Najważniejsze zasady

AS

Kluczowym miejscem każdego mieszkania jest salon. To on stanowi centrum życia rodzinnego, dlatego należy zaaranżować go tak, aby spełniał potrzeby i oczekiwania domowników. Urządzając to wnętrze, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Jak zaaranżować salon? Najważniejsze zasady
Jak zaaranżować salon? Najważniejsze zasady
Samsung

Kolor ścian i odpowiednie oświetlenie w salonie

Salon stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu. Pełni nie tylko funkcję wypoczynkową, lecz także reprezentacyjną – to w nim zazwyczaj przyjmuje się gości. Warto więc wiedzieć, jak urządzić salon, by prezentował się estetycznie, a przy tym był jak najbardziej funkcjonalny. 

Odpowiednie zaaranżowanie tej przestrzeni najlepiej rozpocząć już na etapie malowania ścian. Dobrze wybrać więc jasne i neutralne barwy, np. szare, białe lub beżowe, ale  z wyróżniającym się akcentem. Ciekawym rozwiązaniem jest ściana w intensywnym kolorze, np. bordo lub lazurowym, a nawet srebrnym, która momentalnie przykuje uwagę gości. Strzałem w dziesiątkę jest też zabawa fakturami, np. ściana z cegieł czy bardzo modnej ostatnio struktury betonu. Te proste zabiegi nadadzą pomieszczeniu modnego obecnie loftowego stylu, a co więcej - tak zaaranżowany salon nie wymaga już dodatkowych ozdobników i dekoracji.

Jednym z podstawowych elementów urządzania salonu jest też dopasowanie do niego odpowiedniego oświetlenia. Warto zadbać o to, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone, a jednocześnie przytulne i  przestronne, przynajmniej pod względem wizualnym. Tutaj też warto postawić na nowoczesne rozwiązania, rezygnując z centralnego oświetlenia, na rzecz punktowego światła, rozmieszczonego dokładnie tam, gdzie będzie nam potrzebne. Świetnie sprawdzają się duże oversizowe lampy o nieco surowym wyglądzie, które nadają pomieszczeniu charakteru. Taka stojąca czy wisząca lampa z powodzeniem zastąpi niejedną klasyczną ozdobę.

Jak rozplanować wnętrze salonu?

Urządzając salon, zawsze warto podzielić go na odpowiednie strefy i zadbać o to, aby dobrze ze sobą współgrały. Najważniejsza jest oczywiście przestrzeń wypoczynkowa, w której znajdują się fotele i kanapa, a także kącik telewizyjny zapewniający rozrywkę. Aranżując taką powierzchnię, trzeba pamiętać, żeby poruszanie się po niej nie zakłócało spokoju przebywających tam osób. Miejsce wypoczynku powinno być więc zorganizowane tak, aby przez jego środek nie przebiegała trasa komunikacyjna z innymi ważnymi punktami mieszkania, np. łazienką, kuchnią lub balkonem.

Zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach, sprawdzają się dodatkowe przepierzenia w formie, np. żeberkowych ścianek, które wizualnie nie pomniejszają wnętrza, ale je porządkują, czyniąc nowocześniejszym. Z ich pomocą możemy oddzielić część jadalną salonu od dziennej lub stworzyć przytulne miejsce wypoczynku, w którym możemy poczytać ulubioną powieść lub po prostu zrelaksować się.

Meble i dodatki dostosowane do własnych preferencji

Aranżując salon, należy wybrać styl dostosowany do własnych preferencji. Dzięki temu będziemy czuli się w pomieszczeniu dobrze i przytulnie. Inspiracji na urządzenie tego pokoju może być wiele. Możemy czerpać ze stylu prowansalskiego, rustykalnego, skandynawskiego, a także minimalistycznego lub industrialnego. Nie mogąc zdecydować się na jeden z nich, warto postawić na salon eklektyczny, który łączy ze sobą różnorodne elementy wykończenia, materiały i desenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zaaranżować salon? Najważniejsze zasady