Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

MP

Balustrady, ogrodzenia czy meble ogrodowe wykonane z metalu wybierane są nie tylko ze względu na trwałość i solidność konstrukcji. Kunsztownie wykończone oryginalnymi detalami mogą dodawać otoczeniu domu ponadczasowej elegancji i niebanalnego stylu. Jednak nawet najpiękniejsze elementy z czasem stracą swój urok, jeśli pokryje je rdza. Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Podpowiadamy

Jak zabezpieczyć metal przed korozją?
Jak zabezpieczyć metal przed korozją?
Fot. AkzoNobel

Niestety wszystkie metalowe powierzchnie, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych, z czasem mogą ulec procesowi korozji. Jeśli więc nie chcemy za jakiś czas oglądać kwiatów rosnących na rudej pergoli ogrodowej, czy witać gości w pokrytej rdzawymi plamami bramie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu metalowych konstrukcji. Najlepiej już na samy początku użytkowania.

Jak zabezpieczyć metal przed korozją - nowe i surowe powierzchnie ze stali i żelaza

Podstawą skutecznego malowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, zwłaszcza jeśli wcześniej nie były niczym pokryte. Tym gładkim należy nadać szorstkość na przykład za pomocą papieru ściernego, aby poszczególne preparaty ochronne i dekoracyjne lepiej się trzymały. Po takim zabiegu trzeba usunąć powstały pył i kurz szmatką lub suchym pędzlem, a następnie oczyść powierzchnię przy pomocy środka zalecanego w karcie produktu, którego będziemy używać w kolejnym kroku. Pozostawić do wyschnięcia.

Teraz pora na aplikację preparatu antykorozyjnego, rekomendowanego pod wybraną farbę nawierzchniową. Podkład antykorozyjny chroni metal przed rdzą, zwiększa też przyczepność farby. Po jego wyschnięciu (informacja o czasie oczekiwania podana jest w karcie technicznej produktu) możemy przejść do nałożenia farby w wybranym przez siebie kolorze i wykończeniu. Do dyspozycji mamy klasycznie mat, półmat oraz połysk, ale również charakterystyczny dla farb do metalu – efekt młotkowy. Paleta kolorów różni się w zależności od producenta.

Jak zabezpieczyć metal od korozji?

Mamy też rozwiązanie, które pozwala przyspieszyć proces malowania, wystarczy po odpowiednim oczyszczeniu powierzchni sięgnąć po produkty typu 3 w 1, jak Hammerite. Dzięki temu, że łączą w sobie właściwości gruntu, podkładu i farby nawierzchniowej, finalny efekt uzyskamy łatwiej i szybciej. To prawdziwa oszczędność czasu zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z powierzchniami o nieregularnych kształtach, jak w przypadku ogrodzeń czy mebli ogrodowych.

Czym zabezpieczyć metal? 

Do malowania dużych, w miarę jednolitych powierzchni możemy wykorzystać wałek, do mniejszych i bardziej złożonych elementów lepiej sprawdzi się pędzel. Pędzel będzie też niezbędny do uzyskania wykończenia młotkowego. Dokładnie pokryjmy farbą wszystkie krawędzie i narożniki. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, pora na naniesienie kolejnej. Aby uzyskać oczekiwany efekt zabezpieczenia, kierujmy się zaleceniami producenta odnośnie odstępów pomiędzy poszczególnymi etapami i ilością niezbędnych warstw. W karcie technicznej możemy sprawdzić też, po jakim czasie pomalowana powierzchnia uzyska pełną ochronę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zabezpieczyć metal przed korozją?