Jak zabezpieczyć metal przed korozją?
Balustrady, ogrodzenia czy meble ogrodowe wykonane z metalu wybierane są nie tylko ze względu na trwałość i solidność konstrukcji. Kunsztownie wykończone oryginalnymi detalami mogą dodawać otoczeniu domu ponadczasowej elegancji i niebanalnego stylu. Jednak nawet najpiękniejsze elementy z czasem stracą swój urok, jeśli pokryje je rdza. Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Podpowiadamy
Niestety wszystkie metalowe powierzchnie, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych, z czasem mogą ulec procesowi korozji. Jeśli więc nie chcemy za jakiś czas oglądać kwiatów rosnących na rudej pergoli ogrodowej, czy witać gości w pokrytej rdzawymi plamami bramie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu metalowych konstrukcji. Najlepiej już na samy początku użytkowania.
Jak zabezpieczyć metal przed korozją - nowe i surowe powierzchnie ze stali i żelaza
Podstawą skutecznego malowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, zwłaszcza jeśli wcześniej nie były niczym pokryte. Tym gładkim należy nadać szorstkość na przykład za pomocą papieru ściernego, aby poszczególne preparaty ochronne i dekoracyjne lepiej się trzymały. Po takim zabiegu trzeba usunąć powstały pył i kurz szmatką lub suchym pędzlem, a następnie oczyść powierzchnię przy pomocy środka zalecanego w karcie produktu, którego będziemy używać w kolejnym kroku. Pozostawić do wyschnięcia.
Teraz pora na aplikację preparatu antykorozyjnego, rekomendowanego pod wybraną farbę nawierzchniową. Podkład antykorozyjny chroni metal przed rdzą, zwiększa też przyczepność farby. Po jego wyschnięciu (informacja o czasie oczekiwania podana jest w karcie technicznej produktu) możemy przejść do nałożenia farby w wybranym przez siebie kolorze i wykończeniu. Do dyspozycji mamy klasycznie mat, półmat oraz połysk, ale również charakterystyczny dla farb do metalu – efekt młotkowy. Paleta kolorów różni się w zależności od producenta.
Jak zabezpieczyć metal od korozji?
Mamy też rozwiązanie, które pozwala przyspieszyć proces malowania, wystarczy po odpowiednim oczyszczeniu powierzchni sięgnąć po produkty typu 3 w 1, jak Hammerite. Dzięki temu, że łączą w sobie właściwości gruntu, podkładu i farby nawierzchniowej, finalny efekt uzyskamy łatwiej i szybciej. To prawdziwa oszczędność czasu zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z powierzchniami o nieregularnych kształtach, jak w przypadku ogrodzeń czy mebli ogrodowych.
Czym zabezpieczyć metal?
Do malowania dużych, w miarę jednolitych powierzchni możemy wykorzystać wałek, do mniejszych i bardziej złożonych elementów lepiej sprawdzi się pędzel. Pędzel będzie też niezbędny do uzyskania wykończenia młotkowego. Dokładnie pokryjmy farbą wszystkie krawędzie i narożniki. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, pora na naniesienie kolejnej. Aby uzyskać oczekiwany efekt zabezpieczenia, kierujmy się zaleceniami producenta odnośnie odstępów pomiędzy poszczególnymi etapami i ilością niezbędnych warstw. W karcie technicznej możemy sprawdzić też, po jakim czasie pomalowana powierzchnia uzyska pełną ochronę.
- Więcej o:
Cement ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle
Jak dobrać odpowiedni podkład podłogowy do konkretnego rodzaju posadzki?
Nowa generacja niskotemperaturowych powłok proszkowych zmniejsza emisję CO2
Zdrowe ściany, zdrowszy klimat, zdrowsi my
Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?
Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki
10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa
Wykwity na ścianach i sufitach – jak skutecznie usunąć przyczyny i efekty zawilgoceń?