Jak zadbać o chłód w domu?
Upał ma wiele negatywnych konsekwencji. Jeżeli przekracza 26°C, pojawiać się mogą trudności z zasypianiem, a im bliżej 28-30°C, tym organizmowi coraz trudniej jest się ochłodzić, co z kolei grozi udarami cieplnymi. Jak zatem utrzymać chłód w naszych mieszkaniach do czasu zakończenia fali upałów?
Dla właścicieli małych mieszkań upalne lato to prawdziwe utrapienie – we wnętrzach nie ma czym oddychać. Istnieją jednak pewne sposoby, które znacznie ułatwiają przetrwanie tego czasu. Pozwalają one utrzymać odpowiednią temperaturę w czterech ścianach, która nie męczy oraz odświeżą znajdujące się we wnętrzach powietrze.
Blokada światła słonecznego
Choć blokowanie światła słonecznego i ciepła z zewnątrz, zanim będzie miało szansę dostać się do domu – na przykład poprzez posadzenie dużej liczby drzew wokół domu – jest najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie chłodu w naszym zaciszu, istnieją również sposoby dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych.
Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, próbując utrzymać komfortową temperaturę w domu, jest zablokowanie przedostawania się do niego światła słonecznego, głównie przez szyby w oknach. Można użyć zewnętrznych technik zacieniania bądź osłon wewnętrznych, które podnoszą się i opuszczają, a zarazem blokują światło słoneczne w określonych porach dnia, jak również rozwiązań pośrednich, takich jak na przykład pergole.
Właściciele domów jednorodzinnych mogą zdecydować się na szkło izolacyjne bądź szkło niskoemisyjne w oknach – które ma cienką powłokę odbijającą ciepło – aby zapobiec przedostawaniu się ciepła do domu.
Poza podniesieniem komfortu termicznego w pomieszczeniach zewnętrzne osłony okienne mają istotną przewagę nad osłonami montowanymi od wewnątrz. W odróżnieniu od wszelkiego rodzaju rolet, zasłon panelowych czy kotar pozwalają zachować odpowiedni komfort optyczny. Niestety zastosowanie wewnętrznych osłon często przyczynia się do powstawania półmroku w pomieszczeniach. Alternatywą dla tego typu produktów mogą być screeny oraz żaluzje fasadowe, które umożliwiają swobodną regulację lameli i pozwalają użytkownikom decydować o tym, pod jakim kątem je ustawią i jaką ilość światła wpuszczą do wnętrza. W wyjątkowo słoneczne dni rozwiązanie to stanowi też barierę optyczną dla światła i tym samym minimalizuje efekt lśnienia, który może występować na ekranach monitorów czy telewizorów. Korzystając z żaluzji czy markiz w czasie upałów, możemy więc obniżyć temperaturę w pomieszczeniach.
Sposoby na komary
Jest wiele metod walki z uciążliwymi owadami. Często stosuje się domowe sposoby, takie jak eteryczne olejki, np. migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy czy eukaliptusowy. Choć mogą przynieść pożądane efekty, ich zapachy nie zawsze nam odpowiadają, a ponadto szybko się ulatniają. Innymi sposobami są lampy owadobójcze. Jednak wymagają one regularnych nakładów finansowych związanych z wymianą zużytych wkładów i mogą być nieobojętne dla naszego zdrowia.
Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną dla naszego organizmu ochroną przed komarami są moskitiery – specjalne siatki, które montuje się na oknach, drzwiach i innych otworach. Po to, aby uniemożliwić wlot owadów do wnętrza domu.
Cień z pergoli
Aby zyskać większy komfort podczas upałów i móc korzystać z przestrzeni przy domu niezależnie od pogody, często decydujemy się na zadaszenia tarasów i pergole ogrodowe, w którym można swobodnie wypoczywać w czasie letniego deszczu lub schronić się przed palącymi promieniami słońca. Obecnie można znaleźć pergole, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników i doskonale będą pasować do każdej elewacji. Coraz popularniejsze stają się pergole aluminiowe z mocnymi zadaszeniami materiałowymi. Pergole lamelowe również są chętnie wybierane. Całkowicie aluminiowa konstrukcja z obracanymi w dachu lamelami pozwala na swobodny przepływ powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu ekspozycji na słońce.
Nowoczesne aluminiowe pergole tarasowe w perfekcyjny sposób łączą niebanalny design z wysoką funkcjonalnością i trwałością. Praktycznie nie wymagają konserwacji i gwarantują wieloletnią trwałość oraz niezaprzeczalną estetykę. Pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, mogą harmonizować z otoczeniem lub stać się mocniejszym elementem.
Rolety screen – bardzo popularna przesłona do pergoli – stanowi skuteczną ochronę przed wiatrem, nadmiernym nagrzewaniem tarasu (zwłaszcza na tarasach usytuowanych po stronie zachodniej budynku) i w razie potrzeby zapewnia dyskrecję. Roleta ZIP, choć nie jest w pełni wodoszczelna, pozwala również ochronić się przed zacinającym deszczem.
Pergole można też wyposażyć w oświetlenie LED – najczęściej wybieranym oświetleniem pergoli są listwy liniowe LED w wersji białej z opcją ściemniania i sterowaniem radiowym. Ciekawym rozwiązaniem są także listwy LED RGB umożliwiające zmianę barwy światła i dostosowanie kolorów na tarasie lub balkonie do nastroju. Wybrane modele pergoli mają też w dodatkowym wyposażeniu promienniki ciepła oraz zintegrowane nagłośnienie.
Korzystna noc
Kiedy w ciągu dnia latem robi się ciepło w pomieszczeniach, kuszące jest otwieranie okien. Ale to właśnie z zewnątrz pochodzi ciepło. Wentylacja jest dobra i ważna, lecz jedynie w nocy i rano, kiedy powietrze jest świeże i stosunkowo chłodne. Gdy tylko temperatura wzrośnie, do gry wkracza ochrona przeciwsłoneczna. Tworzy ona barierę między ciepłem na zewnątrz a chłodzonymi wnętrzami.
Można spróbować schłodzić dom w nocy bez konieczności włączania klimatyzacji. W naszym kraju temperatura spada poniżej 26°C już około godz. 22:00-23:00, więc przed pójściem spać, warto je przynajmniej uchylić. Szczególnie korzystne jest to w przypadku nisko położonych lokali, ponieważ gorące powietrze unosi się, a zimne opada.
Każda część domu, która jest wbudowana w ziemię, tak jak na przykład piwnica jest znacznie chłodniejsza niż inne części budynku, gdyż dotyka otaczającej ziemi, która jest chłodniejsza niż temperatura na zewnątrz. Spędzanie tam czasu również może okazać się doskonałym rozwiązaniem na wysokie temperatury.
Wydajne wentylatory
- Najbardziej pomocne są wentylatory sufitowe z dużymi łopatkami. Wypychają one ciepło w kierunku sufitu i zapewniają chłodzenie wokół naszych ciał.
- Wentylatory sufitowe nie tylko zwiększają estetykę pomieszczenia, nadając mu wrażenie ruchu i nowoczesnego wyglądu, ale i poprawiają warunki klimatyczne – wymuszony ruch powietrza poprawia jego cyrkulację a co za tym idzie i jego szybszą wymianę.
- Wentylatory sufitowe zapobiegają kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach. Włączając wentylator mieszamy powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu temperatura się wyrównuje, co może to uchronić nas od zagrzybienia ścian.
- Wentylatory sufitowe poza zapewnieniem komfortowego klimatu w pomieszczeniu w przypadku braku klimatyzacji w okresach upałów mogą także zapewniać oświetlenie pomieszczeń.
- Wentylatory stają się niewystarczające do chłodzenia powietrza, kiedy temperatura przekracza 32°C. W takiej temperaturze mieszkańcy najlepiej przenieść się do pomieszczeń z klimatyzacją.
Klimatyzowane pomieszczenia
Klimatyzacja jest najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie niższej temperatury w domu, kiedy słupki rtęci na zewnątrz wskazują szczególnie wysokie wartości. Gdy jest bardzo gorąco, spędzanie czasu w miejscach z klimatyzacją, szczególnie w najgorętszych godzinach dnia, jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie mamy klimatyzacji w domu, warto udać się do miejsc publicznych, w których jest klimatyzacja, takich jak centra handlowe, biblioteki czy muzea.
Coraz bardziej polegamy na klimatyzacji w naszych domach, aby zapewnić sobie ukojenie przed upałem. Niemniej jednak, łatwo zapomnieć, że klimatyzatory wymagają regularnego serwisu i czyszczenia filtrów. Regularny serwis klimatyzacji jest kluczowy do utrzymania wysokiej wydajności klimatyzatora przez całe lato. Ponadto jednostka zewnętrzna klimatyzatora wymaga odpowiedniej przestrzeni do prawidłowego działania. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście czy gałęzie, które mogą się na niej gromadzić. Należy unikać również zastawiania jednostki krzesłami lub innymi meblami, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza oraz bardziej efektywną pracę urządzenia.
Warto pamiętać, że klimatyzacja może wysuszać powietrze, co powoduje dyskomfort, suchość spojówek i śluzówek. Aby uniknąć tego problemu, warto zainwestować w nawilżacz ultradźwiękowy, który zapewni komfortową wilgotność. Ponadto, rośliny w pomieszczeniach nie tylko pięknie wyglądają, ale również naturalnie zwilżają powietrze.
Jeśli wychodzimy z domu na kilka godzin, pozostawmy włączony klimatyzator. W czasie nieobecności można ustawić nieco wyższą temperaturę, a przed powrotem do domu przywrócić standardowe ustawienia, by zmniejszyć zużycie prądu.
Oczyszczacze powietrza
Niestety żaden oczyszczacz nie obniży temperatury. Wentylator wprawia otaczające nas powietrze w ruch, a to zwiększa odparowywanie potu ze skóry. Szybciej odprowadzamy ciepło i czujemy przyjemne ochłodzenie. Obniża się co najwyżej temperatura naszego ciała przy skórze, nie zaś temperatura pomieszczenia.
Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia powietrza wykorzystuje obrotową głowicę, która intensyfikuje strumień przechodzącego przez nią powietrza. Działa jak wentylator, który daje przyjemny efekt orzeźwienia.
- Więcej o: