Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić drapak dla kota?

Redakcja

Drapak jest niezbędnym elementem wyposażenia domu, w którym mieszkają koty. Jeśli go nie będzie, kot bardzo szybko zacznie niszczyć sprzęty wyposażenia domowego. Na szczęście w dość prosty sposób możemy samemu zrobić drapak dla kota.

Jak zrobić drapak dla kota?
1. Natural Paradise Peony poziomy drapak dla kota, z legowiskiem; www.zooplus.pl 2. Beeztees Designed by Lotte Kula do drapania Balty; www.maxizoo.pl
Fot. producenci

Drapak z łóżkiem

Do samodzielnej budowy drapaka będą nam potrzebne:

• Dwa prostokąty wykonane z płyty wiórowej lub innego twardego drewna (wymiary dobierane są indywidualnie).

• Dwa prostokąty z płyty pilśniowej (wymiary są takie same jak prostokątów z płyty wiórowej).

• Sznurek sizalowy.

• Rura z twardego materiału (średnica 80-110 mm).

• Guma piankowa.

• Listwa metalowa (szerokość ok. 7 cm, długość zależna od wymiarów kanapy).

• Klej.

• Wkręty samogwintujące.

• Sztuczne futro lub tkanina obiciowa.

Jak zrobić drapak - określ rozmiar

Kot ma naturalną potrzebę drapania, dlatego drapak powinien pojawić się w domu jak najszybciej. Najpierw musisz określić, jaki rozmiar będzie miał drapak dla kota. Aby to zrobić, oszacuj, ile miejsca zajmuje kot zwinięty w kłębek, a ile, kiedy leży rozciągnięty. Może się bowiem okazać, że kot drapie meble, mimo obecności drapaka. To znak, że urządzenie jest dla niego za małe.

Na podstawie tych pomiarów wybierz prostokąt o odpowiedniej wielkości, z którego zostanie wycięte owalne łóżko. Jako podstawę wybierz prostokąt o tym samym rozmiarze. Jeśli podstawa jest mniejsza, projekt może być niestabilny, a blat będzie wyglądał na zbyt masywny. Co uniemożliwi kotu drapanie powierzchni poziomych.

Aby określić wysokość konstrukcji, po prostu musisz zmierzyć wysokość kota. Najwyższy punkt, do którego kot sięga łapami z podłogi, określi wysokość drapaka. Wysokość można nieco zwiększyć, ponieważ koty lubią się rozciągać podczas ostrzenia pazurów. Idealny drapak jest wyższy od zwierzęca o kilka, a nawet kilkanaście centymetrów.

Podstawy konstrukcji drapaka dla kota - DIY

Po ustaleniu wymiarów podstawy, możemy zacząć robić główną częścią drapaka. Wycinamy prostokąty o pożądanym rozmiarze. Aby uzyskać równe cięcie, narysuj linię, wzdłuż której będziesz ciąć, i przymocuj do niej prowadnicę - kolejną deskę z prostą krawędzią. Przed wycięciem owalu z płyty wiórowej zaznacz środek po obu stronach prostokąta, aby stworzyć wygodną podstawę dla kota. Drapak powinien być przede wszystkim stabilny. Dlatego trzeba dokładnie określić miejsce, do którego musimy przykręcić rurę.

Jak zrobić drapak dla kota - szablon kanapy

Musisz także wyciąć prostokąt i owal z płyty pilśniowej. Przykleimy je na spodzie, aby zakryły brzegi tkaniny. Przed wycięciem owalu z płyty pilśniowej zaznacz środek prostokąta. Jeśli na krawędziach płyty pilśniowej znajdują się ostre krawędzie, wyczyść je papierem ściernym. Następnie podstawę drapaka, musimy zabezpieczyć. Dodatkowo wycinamy z pianki kolejny owal według szablonu. To będzie miękka podszewka na kanapę. Teraz wycinamy bok kanapy. Wygodnie jest również najpierw wyciąć go z papieru, a dopiero potem z metalu. W efekcie mamy już prawie zrobiony drapak.

Pozostaje odciąć kawałek rury o pożądanej długości i wzmocnić go drewnianymi prętami. Możesz wziąć dowolną rurę o odpowiedniej średnicy, na przykład plastik. Im szersza rura, tym bardziej stabilny będzie drapak dla kota DIY.

Montaż drapaka dla twojego kota

Przystępujemy do ostatecznej budowy drapaka dla kota DIY. Usuwamy rurkę i zaznaczamy dwa punkty, w których przykręcimy podstawę do drążka. W zaznaczonych punktach wiercimy otwory o głębokości kilku milimetrów. Te wgłębienia są potrzebne, aby śruby nie wystawały poza płaszczyznę podstawy. Kładziemy rurę na podłodze, montujemy na niej podstawę, sprawdzamy, czy jest dokładnie na środku, i mocujemy za pomocą wkrętów samogwintujących w miejscach, w których wywiercono wgłębienia. Teraz zrobienie drapaka wymaga już tylko zastosowania miękkiego futerka. Podstawę pokrywamy sztucznym futerkiem. Kładziemy podstawę na tkaninie i mierzymy prostokąt, biorąc pod uwagę naddatki na obróbkę po 4-5 cm z każdej strony. Odcinamy prostokąt, odwracamy go futrem w dół, kładziemy rurkę na środku i okrążamy ją. Wytnij zarysowany okrąg.

Można owinąć liną całą rurę, ale tak jak już pisaliśmy, kot nie będzie korzystał z dolnych drapaków, a mały kawałek materiału będzie kosztował dużo mniej niż kilka metrów liny potrzebnych do owinięcia tę część rury.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zrobić drapak dla kota?