Jak zwalczyć domowe pluskwy? Sprawdzone sposoby
Wydawało się, że dziś pluskwy to zapomniany problem. Niestety coraz częściej pojawiają się one w mieszkaniach, stając się utrapieniem dla ludzi i zwierząt domowych. Materace, pościel, dywany są ulubioną lokalizacją tych insektów. Co zrobić, by domowym sposobem pozbyć się ich raz na zawsze?
Jak wygląda pluskwa?
Pluskwy bardzo łatwo przechodzą między mieszkaniami np. wentylacją czy po rurach c.o. Często zdarza się również zawlekanie pojedynczych osobników z wyjazdu. Jak rozpoznać, że to właśnie ten insekt pojawił się u nas w domu?Pluskwa domowa to spłaszczony, brązowo- czerwony owad o długości około 5 milimetrów, owalnym kształcie ciała, należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych często mylony z kleszczem. Pluskwa domowa nie ma skrzydeł, nie umie też skakać. Doskonale potrafi wspinać się po ścianach. Potrafi przeżyć bez pożywienia przez 80 do 140 dni (larwy), a dorosłe osobniki w przypadku dalszego braku pokarmu mogą wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji, nawet do 550 dni. Warunkiem tak długiego okresu stagnacji jest niska temperatura otoczenia, sprzyjająca obniżeniu funkcji życiowych. Dorosła samica składa 200-500 jaj (w partiach od 10-50), które są wielkości ziarnka piasku. Czas potrzebny do wylęgu jaj to około 1 tygodnia przy temperaturze pokojowej. Cały cykl życia od jajka do osobnika dorosłego to od 5 tygodni do 4 miesięcy, w zależności od temperatury.
Jak wygląda ugryzienie przez pluskwę?
Ukąszenie pluskwy wygląda podobnie do ugryzienia komara. Jest ono bezbolesne, ślina tych insektów zawiera specjalne enzymy znieczulające. Przeciętny czas pobierania krwi to około 10 minut, po tym czasie pasożyt opuszcza swojego żywiciela. Ofiara dowiaduję się o ukąszeniu dopiero rano. Ukąszenia występują na odsłoniętych częściach skóry, najczęściej w grupach. Po ugryzieniu pluskwy powstaje swędzące zaczerwienienie oraz wypukłe obrzęki. U niektórych osób miejsca ugryzienia mogą przybrać postać rozległego rumienia. Zdarzają się osoby, które nie reagują na pogryzienie przez pluskwy, ich ciało nie zdradza żadnych oznak po ukąszeniu. Gdy ugryzie pluskwa, nie ma powodu do paniki. Nie są one nosicielami chorób, ani same ich nie wywołują. Można jedynie łagodzić skutki ugryzienia, czyli świądu i ewentualnego obrzęku.
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Jeżeli podejrzewamy, że w naszym domu są pluskwy, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić łóżka, materace, sofy oraz fotele i krzesła. Miejsca te należy przeglądać bardzo uważnie i szczegółowo wzdłuż szwów, zszyć i marszczeń. Obecność pluskwy zdradzają brunatne, drobne plamki odnajdywane w miejscu koncentracji insektów. Jako kryjówki pluskwy wykorzystują szpary, szczeliny, meble, firany, żaluzje, tył lustra, obrazów itp.. W dużej koncentracji wydzielają charakterystyczny zapach, przypominający w zapachu gnijące maliny lub wegetującą kolendrę.
Domowe sposoby na pluskwy
Pluskwy nie lubią zapachu kurkumy i goździków, dlatego warto wyłożyć w różnych zakątkach domu tych naturalnych aromatów. Trzeba dbać o higienę miejsca do spania, często zmieniając i wietrząc pościel, odkurzać materace do spania. Bieliznę pościelową, narzutę, koc należy wyprać w wysokiej temperaturze. Jaja i larwy pluskwy domowej giną po kilku minutach w temperaturze 45 st. C. Podobnie działa potraktowanie zakażonych miejsc parą o temperaturze co najmniej 75 stopni. Pluskwy są dość odporne na zimno – aby zginęły, należy schłodzić otoczenie przynajmniej do -16 stopni. Do zwalczania pluskiew można użyć ziemi krzemionkowej - sprawia, że pluskwy odwadniają się i giną. Jeszcze lepiej działa żel krzemionkowy. Metodą zwalczania pluskwy jest też rozłożenie świeżych liści fasoli. Mają one powierzchnię pokrytą włoskami, które mają zabezpieczyć roślinę przed owadami. Odnóża pluskwy utykają w skomplikowanej strukturze włoska, można je więc potem zebrać i zabić. Pamiętajmy też, by uszczelnić gipsem, cementem lub silikonem wszystkie szpary i szczeliny, którymi mogą przechodzić pluskwy.
Profesjonalne metody zwalczania pluskiew
Skuteczne są preparaty do zadymiania (fumigacji) pomieszczeń. Preparat na pluskwy jest wygodny w użyciu, gdyż sam się uwalnia podczas naszej nieobecności. Pomieszczenie należy później wywietrzyć. Wadą tych rozwiązań jest, że nie docierają one w trudno dostępne miejsca. Dlatego zaleca się w tych miejscach wykonania oprysku. Oprysk na pluskwy to preparat w koncentracie do roztworzenia z wodą. Otrzymany w ten sposób preparat na pluskwy za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego nanosimy na ściany, listwy przypodłogowe, miejsca łączenia ścian i wszystkie szpary i szczeliny, a także na szuflady oraz ramy obrazów. Miejsca, gdzie nie powinno używać się preparatów płynnych (gniazdka elektryczne i wiązki kabli często są skupiskiem pluskiew), należy zabezpieczyć proszkiem na pluskwy.
- Więcej o:
Showroom Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design w Gdańsku
Luksusowy dom w nowojorskim stylu
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Kamienica Siemensa w Łodzi - wnętrza w trzech odsłonach
Drzwi składane w zabudowie meblowej
Nowości Miele: urządzenia do zabudowy Pearl Beige, Black Matt, pralki i suszarki Nova Edition oraz odkurzacz Guard L1
52-metrowe mieszkanie dla młodego mężczyzny na warszawskim Ursusie