Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie mieszkania kupują dziś Polacy? Ta analiza cię zaskoczy

redakcyjny

W Warszawie na rynku wtórnym nie znajdziemy już mieszkań poniżej 5000 złotych za metr kwadratowy. W koszyku pozostałych największych miast, takich transakcji jest 16 procent. Parametry nabywanych mieszkań przeanalizowała agencja Metrohouse.

Jakie mieszkania kupują dziś Polacy?
Jakie mieszkania kupują dziś Polacy?
archiwum

Najczęściej nabywane są mieszkania 35-50 metrowe

Jak wskazuje raport Barometr Metrohouse i Gold Finance w Warszawie największym powodzeniem cieszyły się mieszkania o powierzchni 35-50 metrów kwadratowych. Zakup mieszkań o tej powierzchni stanowił aż 38 procent wszystkich transakcji. Dużym zainteresowaniem w III kwartale 2019 roku w stolicy cieszyły się mieszkania o powierzchni 50-65 metrów kwadratowych. W innych wielkich miastach Polski było podobnie. Transakcje mieszkań o powierzchni 35-50 metrów stanowiły 34 procent, a tych o metrażu 50-65 metrów – 27 procent. Zarówno w Warszawie jak i pozostałych miastach bardzo rzadko sprzedają się mieszkania o powierzchni powyżej 120 metrów kwadratowych. Transakcje dotyczące tych metraży stanowią 1 procent całej sprzedaży. 17 procent wszystkich transakcji, tak samo w stolicy jak i pozostałych miastach, stanowił zakup mieszkań od 65 do 80 metrów.

 

W Warszawie mieszkania poniżej 5 tysięcy za metr nie kupisz

Parametr który najbardziej odróżnia stolicę od reszty miast to ilość mieszkań kupowanych poniżej 5 tysięcy za metr kwadratowy. Według Barometru Metrohouse i Gold Finance w III kwartale 2019 roku w Warszawie nie zdarzały się transakcje z rynku wtórnego poniżej 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Co ciekawe, zakup mieszkań w cenie od 5 do 6 tysięcy złotych za metr w Warszawie stanowił tylko 1 procent. Dla porównania w pozostałych badanych największych miastach transakcje dotyczące mieszkań poniżej 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy stanowiły 16 procent, a od 5 do 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy – 10%.

W Warszawie najczęściej kupowane są mieszkania, gdzie cena za metr kwadratowy to 9-10 tysięcy złotych, zaś w pozostałych miastach 7-8 tysięcy złotych. Podobne rozbieżności w zakupie pomiędzy stolicą Polski, a pozostałymi miastami widać, jeśli za badany czynnik obierzemy cenę całkowitą mieszkania. W Warszawie transakcje dotyczące mieszkań za cenę do 300 000 złotych w III kwartale 2019 roku stanowiły 3 procent, gdzie w innych miastach 32 procent.

 

Drastyczny spadek dostępności mieszkań w cenie 6-7 tysięcy za metr

Porównując III kwartał 2019 roku do analogicznego kwartału poprzedniego roku, największą zauważalną zmianą jest znaczny spadek mieszkań kupowanych w cenie od 6 do 7 tysięcy za metr. W 2018 roku w Warszawie transakcje takich mieszkań stanowiły 19 procent, natomiast w 2019 roku tylko 8 procent. Podobna sytuacja miała miejsce w pozostałych badanych miastach, gdzie zakup mieszkań w tej cenie spadł o 13 procent. W porównaniu do roku poprzedniego w Warszawie zmalała ilość mieszkań kupowanych w cenie do 500 tysięcy złotych, natomiast wzrosła tych kupowanych od 500 do 700 tysięcy złotych.

 

Skomentuj:

Jakie mieszkania kupują dziś Polacy? Ta analiza cię zaskoczy