Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

AZ

Oczekiwania inwestora i najemcy względem mieszkania mogą się mocno różnić. Chcesz kupić nieruchomość pod wynajem? Postaw się na miejscu potencjalnego lokatora – zobacz, jak wybrać mieszkanie, aby zminimalizować okresy, w których będzie ono stało puste.

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?
Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?
Gethome

Koszty utrzymania – czemu to priorytet?

Mieszkanie w świetnej lokalizacji oznacza dla najemcy tyle, że będzie on musiał sporo zapłacić właścicielowi i dodatkowo co miesiąc wnosić opłaty do spółdzielni mieszkaniowej. W dobie rosnących kosztów życia opłaty eksploatacyjne mogą być kluczowe zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które dopiero gromadzą wkład własny, aby w przyszłości kupić własne lokum. Właśnie dlatego, poszukując mieszkania pod wynajem, warto oszacować koszty jego utrzymania. Zasada jest prosta – im będą one niższe, tym lepiej.

Eksploatacja mieszkań jest tańsza na nowych osiedlach, a to ze względu na zastosowane technologie budowlane. Wielu deweloperów:

  • decyduje się na energooszczędne rozwiązania – przykładem może być montaż paneli fotowoltaicznych,
  • poprawnie ociepla budynki, co pozwala zminimalizować nakłady na ich ogrzanie,
  • montuje w mieszkaniach okna o wysokiej izolacyjności – dzięki temu rachunki za ogrzewanie lokalu są niższe.

Proponując potencjalnym najemcom mieszkania z niskim czynszem, masz szansę na ciągłe obłożenie, a zatem maksymalny zwrot z inwestycji.

Lokalizacja ma znaczenie – gdzie kupić mieszkanie pod wynajem?

Wielu inwestorów – a zwłaszcza osoby kupujące pierwsze mieszkanie pod wynajem – błędnie zakłada, że prestiżowa lokalizacja jest najważniejsza. Wcale jednak nie musisz kupować nieruchomości w Warszawie, jeżeli mieszkasz np. w Rumi, Ciechanowie, Dębicy czy Kutnie. W tej sytuacji inwestowanie w mieszkania w stolicy jest nieopłacalne z kilku względów – nie znasz dobrze lokalnego rynku, zapłacisz więcej za 1 mkw., a dodatkowo przeznaczysz większe sumy na dostosowanie standardu lokalu ze względu na dużą konkurencję.

Mieszkasz np. w Gdańsku? Zainwestuj w mieszkanie pod wynajem właśnie w tym mieście. Na liście powodów, dla których wynajem mieszkania w Gdańsku to dobry pomysł, można wskazać:

  • znajomość lokalnego rynku – z pewnością orientujesz się, które okolice cieszą się popularnością wśród mieszkańców,
  • możliwość samodzielnej obsługi najemców – nie będziesz musiał angażować do tego firmy i dzielić się z nią zyskami,
  • bogaty wybór nieruchomości – Gdańsk to miasto bardzo różnorodne pod względem zabudowy, co oznacza duże możliwości.

Metraż i piętro – kiedy mają szczególne znaczenie?

Zanim kupisz mieszkanie pod wynajem, musisz zastanowić się, kto będzie jego lokatorem. Inaczej mówiąc, musisz określić grupę najemców. Mogą to być studenci (gdy zamieszkujesz miasto akademickie), rodziny z dziećmi, single czy seniorzy. Po wyborze docelowej grupy lokatorów, czas skoncentrować się na parametrach lokalu.

Każda grupa najemców ma nieco inne preferencje, gdy mowa o metrażu nieruchomości. Single często poszukują kawalerek, podczas gdy rodziny z dziećmi chętniej wybierają mieszkania co najmniej 2-pokojowe. Także piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ma znaczenie – seniorzy czy rodziny z dziećmi zwrócą uwagę na to, czy budynek posiada windę. Zakup mieszkania np. na 4. piętrze w budynku bez windy może skutkować mniejszym zainteresowaniem Twoją ofertą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?