Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kieleckie UFO ze świetlikami Fakro

opracowanie: Fakro

Kielecki dworzec autobusowy, dzięki oryginalnej bryle, od początku swojego powstania był wizytówką miasta. Jednak jego kilkudziesięcioletnia, burzliwa historia zatoczyła wreszcie koło. Budynek przeszedł długą drogę: od symbolu, poprzez totalną ruinę, aby znowu wrócić na sam szczyt. Firma FAKRO ma w tym swój udział. Ale zacznijmy od początku…

Kielecki dworzec autobusowy
Kielecki dworzec autobusowy
Fakro

Budynek dworca, sprzed ponad trzydziestu lat, w 2018 roku został poddany gruntownej modernizacji. Ze względu na wpisanie go do rejestru zabytków, wymagania postawione wykonawcom były bardzo wysokie i w projekcie musieli oni uwzględnić zachowanie dotychczasowego, zewnętrznego kształtu obiektu. A więc kopuła z charakterystycznymi świetlikami również musiała pozostać. Poszukując świetlików, które spełniałyby aktualne wymogi, a jednocześnie odwzorowywałyby te historyczne, architekci odpowiedzialni za projekt nowego dworca, nawiązali kontakt z naszą firmą. W ofercie FAKRO nie było takiego produktu, jednak po wielu rozmowach, wizytach na placu budowy, miesiącach pracy i konsultacji, udało się zaprojektować, a następnie wykonać odpowiednie świetliki. Projekt ten był wyzwaniem dla konstruktorów FAKRO. Wymagał indywidualnego podejścia do inwestora i stworzenia produktu „szytego na miarę”, który odpowiadałby wszystkim stronom i spełniał założenia przebudowy. W wyniku tych prac powstało 196 świetlików, o dobrych parametrach termoizolacyjnych i odwzorowaniu pierwotnych elementów, które rozświetlają wnętrze dworca naturalnym światłem. Można je podziwiać już od sierpnia 2020r. kiedy to budynek dworca w Kielcach dostał drugie życie i został oddany do użytku podróżnym.

Obecnie kielecki dworzec autobusowy spełnia zarówno standardy użyteczności jak i walory estetyczne. Stał się nowoczesnym, zintegrowanym centrum komunikacyjnym bez barier. Gruntownie przebudowany budynek dzięki zachowaniu charakterystycznej bryły, nadal jest unikatowy nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Świetliki rurowe FAKRO idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania zwykłych okien, czy to dachowych czy pionowych. Mogą też stanowić dodatkowe źródło światła, pozwalając na oszczędność energii elektrycznej. Im większa ilość światła pada na zewnętrzną kopułę świetlika, tym więcej światła przenoszone jest do wnętrza budynku.

www.fakro.pl

 

INFORMACJE

Nazwa budynku: Dworzec autobusowy

Miejsce: Kielce, Polska

Oddany do użytku po modernizacji: 27 sierpnia 2020r.

Powstał: 1984r.

Projektanci: “Marcin Kamiński, Bartosz Bojarowicz Architekci s.c.” z siedzibą w Kielcach; Zespół projektowy FAKRO

Inwestor: Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach

Generalny wykonawca: Budimex S.A Warszawa

Podwykonawca-montażysta świetlików: Firma “Dach i Strych” Kraków

Zastosowane produkty FAKRO: 196 szt. niestandardowych świetlików kopułowych o średnicy 75 cm

Dworzec autobusowy w Kielcach
Projekt wymagał indywidualnego podejścia do inwestora i stworzenia produktu „szytego na miarę”. W wyniku tych prac powstało 196 świetlików, o dobrych parametrach termoizolacyjnych
Fakro
Dworzec autobusowy w Kielcach
Budynek dworca w Kielcach dostał drugie życie i został oddany do użytku podróżnym w sierpniu 2020 r.
Fakro
    Więcej o:

Skomentuj:

Kieleckie UFO ze świetlikami Fakro