Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klinkier na zewnątrz

(red.)

Klinkier to materiał ponadczasowy. Zazwyczaj buduje się z niego całe elewacje ścian trójwarstwowych. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Bardzo często pojawia się jedynie na fragmentach ścian zewnętrznych. Buduje się z niego kominy, ogrodzenia, śmietniki i grille.

Cegła klinkierowa
Cegła klinkierowa
RÖBEN

Cegły elewacyjne należą do „górnej półki” – są trwałe, reprezentacyjne, o ponadczasowej estetyce. Znane w budownictwie od wieków, mają swoją szlachetną odmianę – klinkier. Jest to materiał bardziej wytrzymały na ściskanie i odporny na czynniki zewnętrzne niż jego ceramiczni przodkowie. Występuje też w znacznie bogatszej ofercie,
z różną fakturą i kilkoma sposobami wykończenia powierzchni.

Cegła na cokoły i słupy

W ofertach producentów cegły klinkierowe często znajdują się obok licowych. Cegły klinkierowe to materiały najwyższej jakości, o nasiąkliwości do 6%. Niektóre z nich osiągają wyniki na poziomie 1-1,5%. Cegły licowe mają większą nasiąkliwość (około 8%) i mniejszą wytrzymałość na ściskanie. Dlatego – w przeciwieństwie do klinkierowych – nie można budować z nich elementów konstrukcyjnych budynku, na przykład słupów podtrzymujących strop.
Poza tym cegły licowe i klinkierowe są do siebie podobne, nie tylko pod względem wizualnym. Oba materiały są mrozoodporne i odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego zarówno jedne, jak i drugie doskonale sprawdzają się na elewacji.

Komin z klinkieru

Z klinkieru można wymurować komin w całości, częściowo lub zamiast tynku obudować nim ponad dachem elementy komina systemowego bądź obłożyć go płytkami.
Wymiary cegły klinkierowej odpowiadają wymiarom tradycyjnej cegły pełnej. Ponieważ produkty klinkierowe są droższe niż zwykłe cegły pełne, kominy najczęściej muruje się do wysokości połaci ze zwykłej cegły pełnej, a jedynie część ponad dachem powstaje z cegły klinkierowej. Komin powinien być murowany na spoiny pełne, ukształtowane płasko. Murowanie w ten sposób zapobiega gromadzeniu się wody w zagłębieniach, która z czasem mogłaby powodować wykruszanie się zaprawy i prowadzić do osłabienia trwałości komina.

Ogrodzenie z klinkieru

Do budowy ogrodzenia idealnie nadają się cegły klinkierowe, które pasują zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu. Klinkier bardzo dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami i nie dominuje nad otoczeniem.
Podmurówkę ogrodzenia wykonuje się z jednej lub z dwóch warstw cegieł, a ich wierzch wykańcza kształtkami lub układa się cegły z niewielkim nachyleniem, zapewniającym swobodne spływanie z nich wody. Słupki z kolei muruje się z czterech cegieł w warstwie układanymi do siebie prostopadle – i przykrywa klinkierowymi czapami, oferowanymi przez producentów cegieł.

Elementy małej architektury

Materiały stosowane w architekturze mają ogromne znaczenie. Dotyczy to nie tylko samych budynków, lecz także ich otoczenia. Dlatego przy zagospodarowywaniu przestrzeni wokół domu często wybiera się jeden z najbardziej trwałych produktów, jakim jest klinkier. Kojarzony głównie z elewacjami, jest równie doskonałym rozwiązaniem do budowy ścieżek, murków, palisad, podjazdów oraz innych elementów małej architektury, takich jak zewnętrzne kominki, tradycyjnie murowane grille czy śmietniki.
Otoczenie domu to wymagająca przestrzeń. Oprócz pełnienia funkcji użytkowych stanowi także estetyczne dopełnienie posesji. Dlatego tam, gdzie pożądane jest połączenie oryginalnej estetyki z funkcjonalnością i trwałością, stosuje się klinkier.

Cegła klinkierowa
Cegła klinkierowa
WIENERBERGER
    Więcej o:

Skomentuj:

Klinkier na zewnątrz