Kłopotliwy aneks kuchenny w 55-metrowym mieszkaniu
W 55-metrowym mieszkaniu jest ciasny aneks kuchenny. Właściciel zastanawiają się jak dodać mu metrów i płynnie połączyć z salonem. Architekci mają dwa rozwiązania.
Zaczynamy urządzać nasze pierwsze mieszkanie. Największym wyzwaniem będzie część dzienna. Salon jest co prawda przestronny, ale za to aneks kuchenny znajduje się w małej wnęce. Jak go zagospodarować, żeby nie sprawiał wrażenie ciasnego? Czy dobrym pomysłem byłaby wyspa, umownie oddzielająca kuchnię od salonu? Małgorzata
Rozwiązanie 1. Całkowicie otwarta
Kuchnia i salon z kątem jadalnym to teraz otwarta przestrzeń. Kuchnię połączyłam również z przedpokojem, dzięki czemu można do niej wejść z dwóch stron. Granicę miedzy strefą kuchenną a wypoczynkową wyznacza nie wyspa, ale dwie ścianki osłaniające dużą lodówkę.
Kuchnia, ze względu na usytuowanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych i wentylacyjnych, musi pozostać w zaplanowanym miejscu. Funkcjonalna zabudowa ma kształt litery L. Ściankę osłaniającą ją od strony przedpokoju nieco przesunęłam w stosunku do stojącej tu poprzednio ściany, dzięki czemu kuchnia jest trochę szersza, a blat roboczy – dłuższy. Przedpokój pozostał na tyle przestronny, że swobodnie zmieściła się duża szafa. Szafy są również w obydwu mniejszych pokojach.
Kąt jadalny z okrągłym stołem znajduje się w pobliżu kuchni. Wzdłuż ściany bez okna, na przedłużeniu kuchennego blatu, zaprojektowałam płytką zabudowę, która może pełnić funkcję m.in. kredensu. Pozostałą część strefy dziennej zajmuje kąt wypoczynkowy, w którym stoi kanapa, fotel, stolik kawowy oraz – przy ścianie między oknami – szafka RTV.
Małą łazienkę nieco powiększyłam kosztem sąsiedniego pokoju (prowadzące do niego drzwi zostały przesunięte wraz ze ścianą). W łazience proponuję zainstalować asymetryczną wannę narożną o wymiarach 90 x 140 cm, dużą umywalkę (szer. 60 cm) i sedes. Obok wanny stoi pralka (60 x 50 cm) – urządzenia te są oddzielone wąską ścianką.
Autor: Justyna Burdow-Gołoś
Rozwiązanie 2. Dwie strefy
Ścianka z wnęką dzieli przestrzeń dzienną na dwie wyraźnie zaznaczone części: kuchenno-jadalną oraz wypoczynkową.
Jadalnia i kuchnia (również w tej wersji nieco poszerzona i otwarta na przedpokój) są prawie niewidoczne dla osób siedzących na kanapie. Ścianka przesłaniająca tę część wnętrza została tak ukształtowana, by od strony kuchni powstała wnęka na dodatkowe szafki; od strony kąta wypoczynkowego stoi przy niej szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Ciąg kuchenny ma kształt litery U, miejsca do pracy jest więc naprawdę dużo.
W łazience, większej niż na planie wyjściowym, zmieściła się i prostokątna wanna (150 x 70 cm), i narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm). Oprócz nich jest umywalka o szer. 60 cm, sedes oraz ładowana od góry wąska pralka (40 x 60 cm), oddzielona od wanny ścianką. W związku z powiększeniem łazienki przesunąłem wejścia do obu mniejszych pokoi, tak by drzwi znajdowały się w jednej linii. Metrażowo zyskał na tym przedpokój, który jest teraz przestronniejszy.
Autor: Krzysztof Radzanowski
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni