Kobiecy azyl - mieszkanie w Toruniu
Niewymuszona dekoracyjność połączona z gustowną wygodą. Projektantka Marta Piórkowska-Paluch doskonale wyczuła potrzeby swojej klientki, urządzając mieszkanie dla niezależnej, eleganckiej kobiety w duchu współczesnego stylu amerykańskiego. Jasna baza kolorów tworzy tło dla przytulnej, szykownej aranżacji.
Wspaniałe, leśne osiedle w Toruniu. Cisza, śpiew ptaków, widok z każdego okna na korony drzew iglastych, pozytywne wibracje miejsca, które zapewnia rzeczywiste doświadczenie życia niemal na łonie natury, wszystko to sprawiło, że Mirosława podjęła decyzję o zakupie tu mieszkania. Do realizacji marzenia pozostało tylko oddać je w ręce fachowca, który wykorzystując walory przestrzenne, stworzy wnętrze dorównujące kobiecością, elegancją i klasą jego właścicielce.
Tworzyłam dom dla pięknej, silnej, dojrzałej kobiety. Z jednej strony miała to być oaza spokoju i relaksu, a z drugiej wnętrze, które zaspokoi oczekiwania osoby wyczulonej na piękno i smak. I tak oto powstała jasna, przytulna i zarazem bardzo elegancka przestrzeń nawiązującą do amerykańskiego stylu pełnego szyku, sztukaterii, szlachetnych tkanin i chromowanych powierzchni.
82-metrowe mieszkanie w stanie deweloperskim wymagało nieznacznych zmian funkcjonalnych, dopasowanych do potrzeb jednego mieszkańca. Pierwotnie składało się z salonu z otwartą kuchnią, trzech sypialni, łazienki i toalety. Projektantka skupiła się na powiększeniu łazienki i sypialni z otwartą na nią garderobą, z których pani domu miała korzystać na co dzień. Mała toaleta zmieniła funkcję na niezastąpiony domowy schowek i pralnię. Zachowano też jeden z pokoi z przeznaczeniem dla nocujących gości.
„Focal point”, w dosłownym tłumaczeniu „punkt centralny” to typowe określenie dla wnętrz projektowanych w stylu nowojorskim. A właśnie z tej estetyki, jak również z wakacyjnych, bardziej swobodnych trendów hamptonowskich czerpała inspiracje projektantka. Tak więc focal point w salonie nowojorskim i w salonie Mirosławy stanowią dwie, jasne, ustawione naprzeciwko siebie sofy, uginające się wręcz od masy dekoracyjnych poduszek dobranych w kolorach przewodnich całego mieszkania. Ich usytuowanie podkreśla portal kominkowy, którego wnękę wykończono odbijającym płomienie świec lustrem, a także rzeźbiony w marokańskie wzory stolik kawowy. Motyw rzeźbionych detali znajduje się również na obudowie dużego grzejnika oraz drzwiach przeszklonej witryny. Podobne cechy ma solidny stół dębowy z piękną, toczoną nogą oraz dwie wiszące przy sofach i stole lampy, wykonane z drewna i chromowanych, klasycyzujących elementów. Ozdobą salonu są zasłaniające ścianę okien białe shuttersy, które dodają wnętrzu hamptonowskiego sznytu. Uzupełnieniem dekoracji okiennych są ciężkie, miękkie zasłony w kolorze beżu. Nie brakuje tu charakterystycznych dla amerykańskiego stylu dużych, stojących ceramicznych lamp z materiałowymi abażurami oraz pękatych wazonów z bukietami ciętych kwiatów.
Otwartą na salon kuchnię oddziela umownie od pokoju dziennego drewniana, ażurowa ścianka działowa zdobiona wzorami nawiązującymi do wspomnianych marokańskich odniesień. Zabudowa kuchni w kształcie litery „U” powstała z solidnych materiałów. Dębowe szafki, kamienny blat, charakterystyczne płytki w formie wydłużonych rombów oraz sprzęty AGD w stylistyce retro stanowią spójne z przestrzenią dzienną dopełnienie aranżacji.
Do sypialni i łazienki dochodzimy stylowym holem ze ścianami zdobionymi sztukaterią, umeblowanym konsolą, tapicerowaną ławeczką i fazowanym lustrem w romby. Funkcjonalny i atrakcyjny, pasujący do koncepcji wystroju całego domostwa korytarz zaprasza do wnętrza.
Sypialnię wypełniają meble i elementy tworzące niezwykle nasyconą, kobiecą i szykowną przestrzeń. Głównym motywem dekoracyjnym jest tapeta z ikoną haute couture – Coco Chanel, która ubrana w biżuterię, pióra i futra z arystokratyczną gracją poleguje na księżycu niczym na szezlongu. Tapeta w zamierzony sposób odbija się w lustrze umieszczonym naprzeciwko w garderobie – pomieszczeniu, które wygląda niemal jak wnętrze ekskluzywnego butiku z ubraniami. Przytulny charakter sypialni tworzą mięsiste, grube tkaniny w postaci tapicerki na meblach, aranżacji łóżka z licznymi poduszkami i pikowaną narzutą oraz dywanu i ciężkich zasłon. Ściany, tak jak i w innych pomieszczeniach zdobi sztukateria.
W łazience, podobnie jak i w sypialni, ważny jest tak samo komfort, jak i elegancki wystrój. Komfort zapewnia wolno stojąca wanna i duża, wygodna kabina prysznicowa. Ponadczasową elegancję gwarantują ściany wykończone niczym w pokoju – boazerią z beżowo-kremowych, ceramicznych płytek z frezowanymi płycinami oraz szarymi kaflami, z efektem pikowanej, strukturalnej tkaniny. Dodatki dobrano w odcieniach srebra i złota.
Dużą rolę dekoracyjną ogrywa w całym mieszkaniu stylowe oświetlenie w formie wiszących lamp i kinkietów wykonanych z drewna, szkła oraz tkanin z dodatkiem chromowanego, błyszczącego metalu. Na komodach, konsolach i stolikach nocnych stoją liczne lampy z ceramicznymi podstawami i materiałowymi abażurami.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie