Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominki dostosowane do Twoich potrzeb

Opracowanie: Jakub Górski

Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia – to główne cechy, które kojarzą nam się z popularnym kominkiem.

Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia  – to główne cechy, które kojarzą nam się  z popularnym kominkiem.
Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia – to główne cechy, które kojarzą nam się z popularnym kominkiem.
Fot.: Focus/KOPERFAM

Ale na rynku – oprócz tradycyjnych otwartych kominków - mamy też inne urządzenia, które w równym stopniu mogą być zarówno wydajnym źródłem ciepła, jak wspaniałą dekoracją w salonie. Mamy tu na myśli na przykład piece wolnostojące, zwane inaczej kozami, zamknięte wkłady kominkowe oraz piecokominki. Różni je praktycznie wszystko – budowa, moc, sposób palenia, ale jedno pozostaje niezmienne. To – jak powiedzieliśmy – możliwość stworzenia dzięki nim wyjątkowej atmosfery w domowej przestrzeni.
W tym miejscu musimy jednak wspomnieć o kwestii formalnej, a mianowicie o zakazie palenia w nich paliwem stałym, jakim jest drewno. Obecnie wszystkie wyżej wymienione urządzenia, a także inne instalacje wykorzystywane w gospodarstwach domowych muszą spełniać normy unijne pod względem emisyjności spalin i efektywności energetycznej. Ma to związek ze złej jakości powietrzem, której przyczyną są między innymi przestarzałe systemy grzewcze, w których spalane jest złej jakości paliwo emitujące do atmosfery szkodliwe spaliny. W związku z tym wprowadzane są sukcesywnie przepisy ograniczające ich stosowanie, co ma pomóc w walce ze smogiem i przeciwdziałać zmianom klimatu i ochrony środowiska. Jednak renomowani producenci i dystrybutorzy wyszli naprzeciw tym zmianom i dziś oferują inwestorom wysokiej jakości urządzenia, spełniające wszystkie wymagane prawem normy ekologiczne, i lokalne, i unijne. Bo wielu z nas przecież nie wyobraża sobie tego, aby zrezygnować z otulającego przyjemnego blasku ognia… 

Kominki tradycyjne i wkłady kominkowe

Tradycyjne

Jeśli lubimy palenie w otwartym palenisku i kontakt z żywym ogniem, to ten sposób ogrzewania będzie dla nas ciekawą propozycją. Palenisko otwarte aranżuje niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu, w którym się znajduje.  Niestety, tradycyjne kominki są mało wydajne - taki sposób rozchodzenia się ciepła sprawia, że wprawdzie szybko rozgrzejemy zmarznięte ręce, ale na ogrzanie całego wnętrza będziemy musieli długo poczekać. Otwarte palenisko sprawia, że wraz z uchodzącym do komina dymem, zasysana jest duża ilość już ogrzanego powietrza z wewnątrz pomieszczenia, co zmniejsza efektywność ogrzewania. Inaczej mówiąc – większość ciepła ucieka przez komin. Również możliwość regulacji mocy cieplnej jest niewielka. Możemy jedynie zmniejszyć lub zwiększyć ilość płonącego drewna oraz dostosować do tych warunków stopień otwarcia przepustnicy (szybra) na wylocie spalin do komina. Nie zapominajmy także o kwestii bezpieczeństwa. Otwarty kominek nie ma drzwiczek, brak osłony może doprowadzić do wydostania się płonących kawałków drewna na zewnątrz i w konsekwencji pożaru. Zatem nigdy nie powinno się zostawiać płonącego paleniska bez nadzoru.

Wkłady kominkowe

Wkład kominkowy to podstawowa i jedna z najważniejszych części kominka. Pomiędzy wkładem a kominem do odprowadzania spalin znajdują się elementy „zatrzymujące” ciepło (np. cegły szamotowe lub wermikulit). O ile więc w przypadku tradycyjnego kominka po wypaleniu drewna temperatura dość szybko spada, to kominek wyposażony we wkład kominkowy oddaje nagromadzone ciepło jeszcze przez wiele godzin. 

Wkład kominkowy pełni funkcję zamkniętego paleniska. Powietrze do spalania doprowadzane jest z zewnątrz specjalnym kanałem. Zamknięta (żaroodporną szybą) komora spalania zapewnia bezpieczeństwo oraz sprawia, że w większym stopniu możemy kontrolować proces oraz intensywność spalania paliwa.

Wkłady kominkowe dzielą się ze względu na materiał z którego są wykonane na: wkłady kominkowe żeliwne oraz na stalowe. Żeliwo jest co prawda od dawna wykorzystywane w branży grzewczej jednak wkład kominkowe stalowe są coraz popularniejsze i zyskują coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników. Dodatkowo wkłady kominkowe dzielą się ze względu na zastosowanie na wkłady kominkowe powietrzne - ogrzewające pomieszczenia w sposób konwekcyjny oraz na wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania w domu

Oprócz walorów grzewczych wkład odpowiada także za trwałość i w dużej mierze za estetyczny wygląd kominka. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe w różnych stylach wykończenia, z dużymi przeszkleniami lub bocznymi drzwiczkami, a wybór w tym przypadku powinien być uzależniony od modelu kominka oraz projektu domu.

Co ważne dla nas, inwestorów, oferowane kominki z wkładem kominkowym spełniają w tej chwili najsurowsze normy środowiskowe, w tym wymagania Ekoprojektu, czyli Dyrektywny Unijnej Parlamentu Europejskiego w sprawie m.in. granic dopuszczalności emisji pyłów, tlenku węgla, czy tlenku azotu.

Piece wolnostojące

Piec wolnostojący, często nazywany też kozą, to świetna alternatywna dla klasycznego kominka, i bardzo popularna. To także efektywny sposób na okazjonalne wsparcie głównego źródła ogrzewania w domu, bez względu na porę roku.  

Nie bez znaczenia jest również atrakcyjny wygląd tych urządzeń, dzięki któremu tego typu piece mogą stanowić oryginalną aranżację pomieszczenia. Niektóre modele służą do „włożenia” pieca w dekoracyjną zabudowę, inne zaś mogą być autonomiczną dekoracją wnętrza.  Ale kozy na drewno lub pelety mają wiele innych  zalet, np. stosunkowo nieskomplikowany montaż. Na pewno musimy zadbać o podłączenie pieca do przewodu kominowego. Warto jednak pamiętać, że jeśli takiej możliwości nie ma to nic straconego  – wystarczy zdecydować się na komin zewnętrzny, czyli konstrukcję mocowaną do ściany budynku.
Kominki wolnostojące mogą być wykonane ze stali lub żeliwa. Mogą być dodatkowo obudowane zdobioną ceramiką, kaflami, cegłą lub różnymi rodzajami kamienia. Zdarza się, że korpus pieca malowany jest proszkowo na różne kolory. Z przodu pieca wolnostojącego zamontowana jest szyba lub przeszklone drzwiczki, dzięki czemu możemy cieszyć żywym ogniem tak, jak w „normalnym” kominku.

Piecokominek 

Piecokominek, inaczej określany mianem współczesnego pieca pokojowego, ze względu na swój wygląd może niczym nie różnić się od architektury nowoczesnego kominka z efektownym widokiem ognia za szybą. Ale na tym w zasadzie podobieństwa się kończą. Musimy bowiem pamiętać, że kominek to tylko dodatkowe, pomocnicze ogrzewanie do innego podstawowego systemu (np. wykorzystującego gaz), przydatne zwłaszcza w sezonie grzewczym lub po jego zakończeniu (w praktyce do ogrzewania domu można używać głównie kominka, jednak zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła; budynek musi być wyposażony w inne urządzenia np. w grzejniki elektryczne).
Piecokominek natomiast to połączenie w jednym urządzeniu funkcji kominkowej i grzewczej. Oznacza to, że piecokominek może być niezależnym i stabilnym systemem grzewczym, który zapewnia optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, a przy tym daje niepowtarzalny urok "atmosfery kominkowej" przy żywym ogniu w domu.

Co istotne dzisiejsze  piecokominki to nowoczesne urządzenia do budowy których wykorzystuje się najnowszej generacji materiały akumulacyjne oraz innowacyjne rozwiązania technologii zduńskich. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji samego paleniska bezrusztowego, które zapewnia, że nie tylko rozpalanie, ale cały proces spalania odbywa się „od góry”, czyli w bardzo wysokiej temperaturze. Gwarantuje to dobre dopalanie wszystkich cząstek węglowych, dzięki czemu powstaje niezauważalną ilość benzo(α)pirenu czy innych szkodliwych związków.

Dzięki temu mamy możliwość taniego, niezależnego, i co ważne ekologicznego ogrzewania całego domu, gdyż spalanie drewna odbywa się w sposób całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Poza tym obsługa tego typu urządzenia nie jest uciążliwa, gdyż wystarczy jednorazowy ewentualnie dwukrotny załadunek opału w ciągu doby, aby zapewnić ciepło w całym domu.

Można czy nie można palić w kominkach?  

W sumie, nie można, ale… No właśnie, jest jedno ale… Tak, jak od każdej reguły są wyjątki, tak możemy powiedzieć, iż od każdego zakazu są pewne odstępstwa. Co prawda zakaz palenia w kominkach dotyczy już całej Polski, ale obowiązuje on jedynie w niektóre dni i w konkretnych przypadkach. Jak to więc właściwie wygląda? 

Aby można było korzystać z kominka i innych tego typu urządzeń muszą one spełniać wymogi ekologiczne, w tym te dotyczące wspominanego wcześniej Ekoprojektu (sam Ekoprojekt wyłącza z zakresu swojej regulacji wyroby zduńskie i piece akumulacyjne). W urządzeniach, które ich nie spełniają absolutnie palić nie wolno, ale tylko w dniach, w których stężenie szkodliwych pyłów przekracza dopuszczalne normy. Czyli zakaz palenia obowiązuje jedynie w sezonie grzewczym w tzw. dni smogowe i o ile kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania domu. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że Ekoprojekt nie wprowadza żadnego zakazu palenia. Są to jedynie wytyczne dotyczące wprowadzania do obrotu oraz użytkowania włącznie urządzeń nowych. Są miejsca, w których dopuszcza się również wyposażenie dotychczas używanych urządzeń w rozwiązania redukujące ich szkodliwą emisyjność.

Aktualnie obowiązujące ograniczenia w eksploatacji kominków w naszym kraju wynikają z uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza dla danych województw czy miast. Kolejne, nowe obostrzenia w tym zakresie są planowane w latach 2026-2028.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kominki dostosowane do Twoich potrzeb