Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym
Mówi się, że małe jest piękne... i z pewnością można to odnieść także do aranżacji wnętrz, które często wymagają ogromnej kreatywności podczas planowania. Przekonali się o tym architekci z pracowni Interiorsy – Marta Iglewska i Radek Wójcik, przed którymi stanęło wyzwanie zaprojektowania niewielkiej przestrzeni z uwzględnieniem dużej garderoby i komfortowej kuchni.
Mieszkanie na warszawskim Grochowie to 43-metrowa przestrzeń, którą projektanci zaaranżowali dla singla. Inwestor dał im pełną swobodę w kwestii stylu, ale jasno określił swoje oczekiwania dotyczące kuchni i przestrzeni do przechowywania. Pasjonat gotowania chciał, aby kuchnia była przestronna i funkcjonalna, oraz by znalazło się miejsce na dużą garderobę.
– Kluczowe wytyczne zakładały stworzenie eleganckiej przestrzeni w jasnych barwach. Inwestor miał do nas pełne zaufanie, a końcowy wystrój to tak naprawdę nasz pierwszy pomysł. – mówi Marta Iglewska.
Blisko natury
Najważniejszym miejscem w mieszkaniu jest salon połączony z otwartą kuchnią, którą trudno określić mianem aneksu. Marta i Radek zadbali, by przestrzeń do gotowania była wygodna i funkcjonalna. Szafki dolne rozmieszczono w kształcie litery C, tworząc dużą przestrzeń roboczą. W dolnych szafkach znalazło się miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych, a minimalistyczna zabudowa górna uzupełnia całość. Kuchnia utrzymana jest w jasnych, naturalnych odcieniach – lakierowane fronty w kolorze ziemistej szarości i blat Cosentino Dekton Nebbia, przypominający naturalny kamień, współgrają z białymi płytkami marki WOW Ceramica, które dodają aranżacji subtelnej dynamiki.
– To kuchnia idealna dla pasjonata kulinariów. Znajdują się tu: zabudowana lodówka, piekarnik, wpuszczony w blat zlewozmywak i wyspa z płytą kuchenną oraz wysuwanym okapem, co tworzy spójną całość z salonem. – tłumaczy Radek Wójcik.
Część wypoczynkowa również nawiązuje do natury, choć utrzymana jest w nieco ciemniejszych odcieniach. Fornirowana zabudowa wokół telewizora jest podświetlona, tworząc tajemniczy klimat. Otwarte półki pełne są książek, a centralnym punktem strefy dziennej jest stół jadalniany, nad którym zawieszono oryginalną lampę hiszpańskiej marki Aromas del Campo.
– Salon i kuchnia łączą różnorodne materiały inspirowane naturą, takie jak kamień, drewno i miękkie tekstylia. Wszystko wzbogacają subtelne detale kolorystyczne i fakturalne, które nadają wnętrzu ponadczasowego charakteru. – dodaje Marta Iglewska.
Strefa prywatna
Druga część mieszkania to bardziej kameralna strefa, obejmująca sypialnię, łazienkę i garderobę. Sypialnia wyróżnia się umiejętnym połączeniem różnych materiałów i faktur. Za łóżkiem ścianę zdobią tynk strukturalny imitujący beton, lamele i aksamitna tapicerka, a po obu stronach łóżka umieszczono dekoracyjne kinkiety marki Aromas del Campo.
Łazienka z meblami w kolorze ultramaryny stanowi mocny akcent. Kabina prysznicowa posiada podświetlony kamienny panel, na którym zamontowano natrysk podtynkowy. Strefa umywalkowa wyposażona jest w ceramiczną misę marki Geberit, osadzoną na blacie Cosentino, imitującym naturalny kamień. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu całość – mimo niewielkich rozmiarów – zyskuje na przestronności i elegancji.
– Nasz projekt pokazuje, że małe wnętrza mogą być inspirujące i pełne możliwości. Kluczowe jest zaufanie inwestora, które daje nam swobodę w realizacji pomysłów. My mieliśmy to szczęście. – podsumowuje Radek Wójcik.
Efekt zachwyca przemyślaną koncepcją, która łączy ciekawy styl i funkcjonalność wnętrza.
- Więcej o:
Skandynawski dom gotowy na święta
Elegancki apartament w Mławie - aranżacja projektu Weroniki Budzichowskiej
100-metrowe mieszkanie w Krakowie projektu pracowni Minimoo
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi