Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym jest kocioł wodorowy i co należy o nim wiedzieć?

MP

BDR Thermea Group od wielu lat pracuje nad rozwojem i wdrożeniem nowych produktów, które umożliwią niezbędną transformację energetyczną. Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym. Niderlandzka Remeha, będąca częścią grupy BDR Thermea, jest pierwszą na świecie firmą branży grzewczej, która skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100% wodoru.

Kocioł wodorowy
Kocioł wodorowy
Fot. BDR Thermea Group

Ogrzewanie wodorowe

Ogrzewanie wodorowe to innowacyjna technologia, która wykorzystuje wodór jako źródło energii do produkcji ciepła. Jest to ekologiczna alternatywa, ponieważ podczas tego procesu nie emituje się szkodliwych substancji, co czyni je obiecującym rozwiązaniem w kontekście zrównoważonego i efektywnego ogrzewania.

Piec na wodór

Obecnie kotły zasilane wodorem, produkowane przez firmy z grupy BDR Thermea, funkcjonują już w kilku krajach europejskich. - W BDR Thermea wspieramy ideę dekarbonizacji ogrzewania oraz wizję globalnej transformacji sektora energetycznego, zmierzającą do popularyzacji zrównoważonych źródeł energii. Dlatego właśnie inwestujemy znaczne środki w rozwiązania, takie jak kotły wodorowe czy pompy ciepła .

Pierwszy kocioł wodorowy na 100% wodóru od Remeha

Grupa BDR Thermea przoduje w rozwoju technologii wodorowych kotłów grzewczych. Od 2019 roku w mieście Rozenburg w Niderlandach jest prowadzony pilotażowy program obejmujący praktyczne zastosowanie wysokowydajnych kotłów zasilanych w 100% wodorem.

Cały projekt powstał ze wspólnej inicjatywy operatora sieci gazowej Stedin,  odpowiedzialnego za produkcję i dostawy wodoru wytwarzanego w sposób zrównoważony, gminy Rotterdam i spółdzielni mieszkaniowej Ressort Wonen. Opracowaniem kotłów zajęło się centrum kompetencyjne BDR Thermea Group w Bassano del Grappa we Włoszech. Pierwsze kotły wodorowe zostały zainstalowane w kotłowni w Rozenburgu obok istniejącego konwencjonalnego kotła na gaz ziemny, co zapewniło mieszkańcom wystarczającą ilość ciepła i ciepłej wody.

Obok kompleksu apartamentów w Rozenburgu znajduje się poligon testowy Power-To-Gas (P2G). Różni partnerzy współpracują tu od kilku lat nad nowymi technologiami. Umiejscowiona jest tutaj kontenerowa wytwórnia wodoru z magazynem tego gazu, która do jego produkcji wykorzystuje energię elektryczną pozyskiwaną z małej farmy fotowoltaiki oraz wiatraków. Wodór do zasilania kotłów dostarczany jest wydzielonym na potrzeby testów odcinkiem sieci gazowej, wcześniej przebadanej przez Instytut KIWA i łatwo przystosowanej do transportu wodoru.

Kocioł gazowo- wodorowy

Unikalny kocioł domowy na wodór firmy Remeha został zaprezentowany na targach ISH we Frankfurcie w 2018 roku. Obecnie wszystkie nowe produkowane przez BDR Thermea kotły gazowe są poddawane procedurze badawczej zakończonej Certyfikatem CE, uwzględniającej między innymi spalanie gazu ziemnego z domieszką  20% wodoru oraz spalanie 100% wodoru.

Wodór przyszłością branży grzewczej w Europie

BDR Thermea testuje nowe rozwiązania nie tylko w Niderlandach, ale także w Wielkiej Brytanii i we Francji.

Brytyjska firma Baxi Heating, należąca do BDR Thermea Group, opracowała i od 2020 roku testuje jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii kotłów na czysty wodór. Ściśle współpracuje przy tym z rządem Wielkiej Brytanii, aby wypróbować inne technologie wodorowe i niskoemisyjne. Niedawno miała miejsce prezentacja domu zeroemisyjnego, podczas której Baxi Heating przedstawiła swoje najnowsze urządzenie czerpiące energię z wodoru i zademonstrowała jego użycie w warunkach rzeczywistych. Innowacyjne nieruchomości w zabudowie bliźniaczej, w których zamontowano kotły wodorowe, zostały zbudowane we współpracy z Northern Gas Networks, rządowym Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) oraz firmą Cadent zajmującą się dystrybucją gazu. Są one zlokalizowane w Low Thornley w Northern Gas Network, niedaleko Gateshead. Oprócz kotłów wodorowych partnerzy współpracujący z BEIS nad projektem Hy4Heat stworzyli również prototypy pieców na wodór, kuchenek i płyt grzewczych.

Warto dodać, że zdjęcie kotła wodorowego BAXI Heating znalazło się w oficjalnej Strategii Wodorowej Wielkiej Brytanii (UK Hydrogen Strategy) ogłoszonej w sierpniu tego roku.

Z kolei we Francji, z inicjatywy burmistrza gminy Châteauneuf-sur-Loire, trwa wielokrotnie nagradzany projekt Ilot@ge. W ramach tej inicjatywy w Châteauneuf – w domu dla około 1600 osób - zainstalowano 100% kocioł wodorowy BDR Thermea Group - taki sam, który po raz pierwszy został uruchomiony w Niderlandach w 2019 roku. Dzięki temu gmina jest pierwszym miejscem we Francji, w którym wypróbowano kocioł na czysty wodór. Projekt Ilot@ge obejmuje wszystkie elementy łańcucha, w tym produkcję energii wiatrowej i słonecznej, akumulatory energii  i magazynowanie wodoru, dystrybucję i użytkowanie domowe w ogrzewaniu lub energii elektrycznej.

Piec wodorowy w Polsce?

Co prawda w Polsce kotły wodorowe nie są jeszcze stosowane, jednak już teraz można troszczyć się o środowisko dzięki nowoczesnym urządzeniom grzewczym. BDR Thermea Poland z siedzibą we Wrocławiu oferuje wysokiej jakości, oparte na OZE, ekologiczne rozwiązania:

Ogrzewanie domu wodorem

Urządzenia marek De Dietrich i Baxi pozwalają spełniać Wymagania Techniczne 2021 stawiane nowo powstającym budynkom. Są też dobrym wyborem w przypadku modernizacji systemu grzewczego, np. z wykorzystaniem dotacji w programie “Czyste Powietrze”. W roku 2022 BDR Thermea Poland planuje włączenie do oferty nowych modeli pomp ciepła, w których ma zastosowanie nowoczesny i ekologiczny czynnik R32. Wprowadzenie tych produktów na polski rynek jest następnym krokiem w kierunku  transformacji energetycznej i zapobieżenia katastrofalnym skutkom widocznych już zmian klimatycznych.   

Jednym z najnowszych urządzeń marki De Dietrich jest pompa ciepła Strateo - stworzona z myślą o naszej planecie oraz niskich rachunkach użytkowników. Powietrzna pompa ciepła Strateo pracuje w sposób dyskretny i bardzo wydajny. Zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz dzięki zintegrowanemu podgrzewaczowi c.w.u. dba o stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Urządzenie dopasowane jest do programu PROSUMENT i Czyste Powietrze. Warte polecenia są także pompy typu monoblok Alezio M i Alezio M V200 (marki De Dietrich) oraz Auriga (marki BAXI), które weszły już do stałej oferty handlowej na rynku polskim.

Kocioł wodorowy cena 

Ceny kotłów wodorowych mogą być zróżnicowane w zależności od producenta, modelu i dodatkowych funkcji. W związku z nowością tej technologii oraz rosnącym zainteresowaniem, ceny kotłów wodorowych mogą być obecnie wyższe niż tradycyjnych kotłów gazowych, ale z czasem mogą ulec zmniejszeniu w miarę postępu technologicznego i wzrostu konkurencji na rynku.

Generator wodoru do ogrzewania domu

Generatory wodoru do ogrzewania domu to innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na wytwarzanie wodoru, a następnie jego wykorzystanie w procesie ogrzewania. Działa to poprzez elektrolizę wody, dzięki czemu uzyskuje się czysty wodór, który może być później spalany w specjalnych piecach wodorowych do ogrzewania pomieszczeń.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym jest kocioł wodorowy i co należy o nim wiedzieć?