Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Który pellet drzewny jest najlepszy? Czym się kierować przy wyborze?

Robert Gutowski

Pellet drzewny to paliwo w formie granulatu które, uznawane za ekologiczne i stosunkowo tanie, zyskuje coraz większą popularność w ostatnim czasie. Drewno, w porównaniu do innych paliw, jest mało szkodliwe w procesie spalania i emituje najmniej zanieczyszczeń powietrza. Certyfikowani producenci pelletu stosują do jego wytwarzania resztki drewna powstałe w tartakach i obróbce drewnianych mebli. Materiał drzewny jest więc w pełni wykorzystywany i nie potrzeba dodatkowej wycinki. Warto pamiętać, że ekologiczne właściwości spełnia tylko pellet drzewny dobrej jakości.

Pellet drzewny
Pellet drzewny
Fot. Shutterstock/Megagwiazda

Jaki powinien być dobrej jakości pellet drzewny?

Pellet drzewny to paliwo ekologiczne o wysokiej kaloryczności, coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Jakość idzie w parze z ceną, ale ta nie powinna być w tym przypadku wyznacznikiem podczas wyboru opału. Dobry pellet drzewny charakteryzuje się wysoką gęstością, brakiem zawilgocenia oraz porównywalną wielkością granul w opakowaniu. To wszystko jesteśmy w stanie sprawdzić kupując paliwo. Granule powinny być ciężkie, nie mogą rozpadać się na mniejsze kawałki. Wysokojakościowy pellet drzewny jest pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych, czy piasku. Niestety, bardzo często nieuczciwi producenci stosują sztuczne dodatki, które nie tylko zaniżają jakość paliwa, niszczą piec, ale także powodują zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu cena pelletu jest znacznie niższa, ale czy bardziej opłacalna? Gdy zastosujemy go do ogrzewania domu, a następnie podsumujemy sezon grzewczy może się okazać, że nie tylko zapłaciliśmy za opał dużo więcej, niż gdybyśmy wybrali dobrej jakości paliwo, ale także możemy doprowadzić do awarii pieca.

Podsumujmy: dobrej jakości pellet drzewny to ekologiczne paliwo charakteryzujące się wysoką gęstością, brakiem sztucznych dodatków i przykrego zapachu podczas spalania w piecach, wysoką kalorycznością, małą ilością popiołu i zanieczyszczeń po spaleniu.

Liściasty, iglasty - który pellet drzewny wybrać?

Bardzo często kupując drewno szukamy informacji, jaki rodzaj wybrać. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie; inny rodzaj drewna kupujemy do wędzenia, inny na meble, inny jako paliwo. Kupując drewno do kominka szukamy zazwyczaj grabu, buku, dębu, jesionu. I chociaż mogłoby sie wydawać, że drewno do spalania, które kupujemy w kawałkach powinno być takie samo jak na pellet z odpadów drzewnych, to jest zupełnie odwrotnie. W procesie produkcji pelletu drewno zmienia swoją gęstość i w efekcie końcowym okazuje się, że materiał z drzew iglastych ma wyższą kaloryczność, czyli jest wydajniejszy niż ten z drzew liściastych. Dodatkowo, drewno iglaste, ze względu na dużą zawartość związków żywicznych lepiej się rozpala, co także wpływa na jakość pelletu drzewnego. Dodatkowym atutem jest finalny, jasny kolor peletu z iglaków, co znacznie ułatwia odróżnienie go od podróbek i paliw ze sztucznymi dodatkami.

Zastanawiając się, jaki rodzaj pelletu wybrać, zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy jednak na jego jakość. To znacznie ważniejsze niż rodzaj drewna, z którego został on wyprodukowany.

Czym się kierować przy zakupie pelletu drzewnego?

Poniżej znajdziecie 10 wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru pelletu.

  1. Najważniejsze, aby wybierać wyłącznie pellet opałowy wysokiej jakości, oznaczony certyfikatami EN Plus A1 lub DIN Plus w postaci znaków graficznych. Tylko wtedy jest pewność, że mamy do czynienia z ekologicznym paliwem.

  2. Nie wybierajmy najtańszego pelettu, ale zestawiajmy jakość biomasy z której powstał, z ceną. Wysoka kaloryczność i mała zawartość popiołu  pozwalają uzyskać więcej ciepła  z tony dobrego materiału niż ze złej jakości, tanich zamienników.

  3. Jeżeli mamy możliwość, sprawdźmy przed zakupem większej ilości pelletu jego jakość. Granule powstałe ze sprasowania trocin powinny być ciężkie i zbite (po wrzuceniu do wody powinny się zatopić i nie rozklejać). Doby pellet nie wydziela chemicznego zapachu podczas spalania i pozostaje po nim mniej popiołu.

  4. Istotna jest również wielkość samych granul. Na rynku dostępne są głównie dwie gradacje: 6 mm – zazwyczaj wybierany do domów jednorodzinnych, oraz 8 mm – wybierany do ogrzewania dużych powierzchni. Niezależnie, którą gradację wybierzemy, pamiętajmy, że granule w paczce powinny być regularnej wielkości tak, jak opisuje producent na opakowaniu.

  5. Wybierajmy drewno o wysokiej kaloryczności. Pellety iglaste charakteryzują się wyższą ( nawet  5 kWh z kg produktu) kalorycznością, niż pellety liściaste.

  6. Pellet drzewny nie może być zbyt wilgotny. Duża ilość wody spowoduje gorsze spalanie, a co za tym idzie, jego wartość opałowa spadnie i trzeba będzie użyć więcej materiału do ogrzania domu. Wysokogatunkowy pellet drzewny nie powinien posiadać większej zawartości wody niż 10%. Taka informacja powinna widnieć na opakowaniu producenta.

  7. Wybierajmy opał, który będzie bezpieczny dla naszego pieca. Pellet drzewny, w odróżnieniu od agropelletu (np. ze słonecznika, słomy), ma mało niekorzystnych cząstek chloru, siarki, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla urządzenia.

  8. Pamiętajmy, że mamy możliwość zakupu pelletu w różnych opakowaniach, m.in. w workach, big bagach, a nawet luzem. Ma to istotne znaczenie ze względu na nasze możliwości przechowywania. Pamiętajmy, że pellet opałowy powinien być trzymany pod zadaszeniem w sposób spełniający zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Najpopularniejszą formą, ze względu na wygodę użytkowania i przechowywania, są worki po 15 kg.

  9. Przeciętne gospodarstwo domowe, w zależności od m.in. rodzaju ocieplenia, powierzchni, potrzebuje około 5-9 ton peletu na cały okres grzewczy.

  10. Wybierając pelet dobrej jakości, możemy wykorzystać go w pełni. Popiół, który powstaje po jego spaleniu stosuje się jako nawóz bogaty w wapń, potas i fosfor.
    Więcej o:

Skomentuj:

Który pellet drzewny jest najlepszy? Czym się kierować przy wyborze?