Kuchnia na czasie
O nowoczesnej, czyli wygodnej, dobrze zorganizowanej, a przy tym urządzonej zgodnie z trendami kuchni, marzy wiele osób. Aby taką właśnie mieć, musimy ją dobrze zaprojektować, wyposażyć w funkcjonalne meble i urządzenia, a także odpowiednio oświetlić.

Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną w kuchni. Zwykle miejscem takich spotkań jest wyspa kuchenna, ale każdy praktyczny układ stworzy ku temu okazję. Nic dziwnego, że kuchnie coraz częściej stają się ważną częścią przestrzeni mieszkalnej i podlegają najnowszym trendom w wystroju wnętrz. Oprócz designu, istotną rolę odgrywa funkcjonalność, ponieważ kuchnie są narażone na intensywne użytkowanie, działanie wilgoci i zabrudzenia. Wybór mebli, AGD, podłóg, oświetlenia jest bardzo bogaty - od nowoczesnych rozwiązań po ponadczasowe wykończenia. Współczesne trendy wychodzą poza utarte schematy, stawiając na wnętrza, które nie tylko spełniają praktyczne wymagania, ale także zachwycają estetyką i tworzą atmosferę – korzystajmy z nich, wybierając to, co najlepsze dla nas i naszego domu.

Zaplanowany układ w kuchni
Jest kilka układów funkcjonalnych, które możemy wykorzystywać i modyfikować. Jednym z nich jest plan zabudowy w kształcie litery L, który tworzy kąt prosty pomiędzy dwoma ciągami zabudowy meblowej poprowadzony wzdłuż ścian. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie dające szerokie możliwości adaptacyjne przestrzeni. Zabudowa w kształcie litery U jest doskonała pod kątem dostępnej powierzchni blatu roboczego i miejsca na przechowywanie. Należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy krawędziami blatów tj. min. 120 cm. Kuchnia w kształcie litery G to rozbudowa projektu U, najczęściej o dodatkową powierzchnię blatu roboczego, który znajduje się pomiędzy strefą dzienną a kuchenną. Często spotykanym rozwiązaniem jest też kuchnia dwurzędowa, czyli zabudowa na dwóch przeciwległych ścianach. Z kolei projekty z zabudową na jednej ścianie to układ, który sprawdzi się w małych kuchniach.

Dobrze dobrane meble kuchenne
Zanim wybierzemy meble, powinniśmy zdecydować, czy kupujemy szafki gotowe, czy wykonane na zamówienie. Meble z produkcji fabrycznej wykonane są dokładnie, mają certyfikaty i gwarancje. Wybór jest niestety ograniczony. Gdy nasza kuchnia jest mało ustawna lub ma nietypowe wymiary, to zamówmy meble w studio kuchennym. Ważny jest materiał, z którego wykonano fronty szafek. Najpopularniejsze są te z płyty MDF powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Popularne, eleganckie, ale droższe są meble z naturalnego drewna. Niekiedy fronty górnych szafek wykonane są ze szkła - rozwiązanie nowoczesne, odporne na wilgoć. Musimy też określić styl naszej kuchni. W tej tradycyjnej królują meble w stylistyce rustykalnej, dworkowej i angielskiej. W stylu nowoczesnym fronty są często wykonane z egzotycznych gatunków drewna albo laminowane na wysoki połysk bądź przeszklone.


Nowoczesne AGD w kuchni
Decyzję o tym, jaki konkretnie sprzęt AGD do kuchni kupić, najlepiej podjąć na etapie projektowania pomieszczenia. To dobry czas na rozważenie, co wybrać – zestawy do zabudowy czy modele wolno stojące. Urządzenia AGD do zabudowy cechuje duża estetyka i spójność designu. Natomiast minus to mniejsza pojemność. Sprzęt wolno stojący pozwala natomiast na dużą swobodę w urządzeniu wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są gotowe zestawy AGD od jednego producenta – mamy wówczas pewność, że dzięki spójnemu designowi kuchnia będzie wyglądać elegancko. Najważniejsze jest, aby zachować zasady tzw. trójkąta roboczego, czyli zadbać o odpowiednie odległości pomiędzy kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem – boki trójkąta powinny mieć około 4-6 m.


Sprytne przechowywanie w kuchni
Ergonomia w kuchni nie oznacza jedynie tego, w jakiej kolejności ustawiamy sprzęt AGD i zaplanujemy zabudowę. W czasie pracy używamy tu wielu produktów i akcesoriów, a wszystko to powinno mieć swoje miejsce, najlepiej wewnątrz szafek, by nie tworzyć bałaganu na blacie. W dużych kuchniach możemy mieć pojemne szafy, ale w mniejszych nie jest to możliwe – tu możemy wykorzystać optymalnie przestrzeń, montując nowoczesne systemy wyposażenia wewnętrznego zabudowy. Popularne są np. systemy cargo, które opierają się na specjalnych prowadnicach i mechanizmach, które pozwalają na wysuwanie i obracanie koszy lub półek. To oznacza, że nie trzeba zagłębiać się w zakamarki szafek, by znaleźć to, czego potrzebujemy.


W strefie zmywania
Jeśli chodzi o zlewozmywak, to inny model będzie odpowiedni do kuchni, w której znajduje się zmywarka, a inny, gdy chcemy go zainstalować w rogu kuchni. Duże zlewy przydadzą się w kuchniach bez zmywarki, ale są także dobrym wyborem dla dużych rodzin. Ważny jest też wybór baterii. Tradycyjnie, produkty miały dwa uchwyty i mocowane były na ścianie. Obecnie najczęściej spotykamy baterie jednouchwytowe o montażu stojącym. Pojawiło się dużo nowych rozwiązań dotyczących samych wylewek. Standardem staje się obrotowa wylewka, niezbędna do dwukomorowych zlewozmywaków. Elementem strefy zmywania często jest też zmywarka. Większość modeli wyposażona jest w mechanizmy optymalizujące zużycie wody.


Praktyczna podłoga w kuchni
Podłoga w kuchni musi sprostać wilgoci, zmianom temperatury, tłustym plamom i intensywnemu użytkowaniu, dlatego popularnym wyborem do tej przestrzeni są płytki ceramiczne – trwałe i łatwe w czyszczeniu. Sprawdzą się tu też panele podłogowe, zarówno laminowane, jak i winylowe - są wodoodporne, łatwe w utrzymaniu oraz odporne na zarysowania i plamy. To dobry wybór, który pozwala na zachowanie spójności stylu kuchni czy łazienki z resztą domu. Możemy też zdecydować się na naturalne drewno - najlepsze panele drewniane do kuchni, to te wykonane z twardych gatunków drewna, np. jesionu.


Komfort w kuchni dzięki oświetleniu
Współczesne trendy wnętrzarskie coraz mocniej akcentują rolę światła w kuchni. Odpowiednie oświetlenie np. wyspy kuchennej ma duże znaczenie nie tylko dla wygody podczas przygotowywania posiłków, ważne są też aspekty dekoracyjne, zwłaszcza w przypadku kuchni otwartej na salon. Należy zapewnić w kuchni nie tylko oświetlenie ogólne, lecz także stref roboczych, takich jak blat, kuchenka czy zlewozmywak oraz stół. Oświetlenie miejscowe powinno być jasne, ale nie może oślepiać. Miejsca pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym. Warto tez pomyśleć o oświetleniu nad szafkami kuchennymi, które pełni funkcję dekoracyjną oraz służy do oświetlenia szafek po ich otworzeniu.


Włączniki i gniazdka w kuchni – gdzie i ile?
Włącznik światła głównego powinien znajdować się przy drzwiach wejściowych po stronie klamki drzwi, na wysokości 140 cm i w odległości ok. 15 cm od drzwi. W kuchni, gdzie stosowane jest dodatkowe światło nad blatami roboczymi, powinien też znaleźć się osobny włącznik do tego źródła oświetlenia. Zastanawiając się, ile gniazdek w kuchni jest potrzebne, najlepiej zrobić listę sprzętów AGD. Lepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie większej ich liczby niż to wychodzi z pierwotnych wyliczeń. Aby nie zajmowały one całej wolnej przestrzeni, warto je umieszczać w ramkach wielokrotnych. Potrzebne są również gniazda wtykowe do podłączenia przenośnych urządzeń. Najczęściej znajdują się nad blatem roboczym lub w nim.



- Więcej o:
Kuchnia w stylu modern classic
Elica Connex - innowacyjna technologia łącząca okap i płytę indukcyjną
Kuchnia w stylu retro - AGD, kolory, inspiracje
Nowe baterie filtrujące wodę od Franke - Maris Slim Clear Water i Lina Clear Water S 2.0
Kuchnia na czasie
Segregujemy śmieci w kuchni
Kuchenne must-have: niezbędne akcesoria dla pasjonatów gotowania
Okap kuchenny, którego nie widać